Uprchlíci, kteří se dostali k maďarsko-srbským hranicím.

Uprchlíci, kteří se dostali k maďarsko-srbským hranicím. | foto: Jana Ustohalová, MF DNES

Uprchlíkům pomáhá nejvíc jižní Morava. Někdy ale i vepřovými konzervami

  • 65
Oblečením či hračkami pro uprchlíky už jsou charitativní organizace zavalené. Vedle velké štědrosti ale narážejí i na nesoudnost, lidé posílají třeba obnošené spodní prádlo. V táboře v Zastávce pak museli odmítat člověka, který se bez předchozí domluvy zjevil u brány s namazanými chleby.

Diecézní charita vybírá materiální pomoc pro běžence putující do Evropy ve všech krajích. Nikde se jí toho ovšem neschází tolik jako v Brně. Oblečení a hraček už má organizace, která spolupracuje s uprchlickým táborem v Zastávce u Brna, tolik, že už ani další nemůže přijímat.

Jižní Morava a uprchlická krize

„Ale hodí se nám třeba výtvarné potřeby, abychom pomohli zmírnit traumata z prožitků války i z cesty do Evropy,“ vysvětluje mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet-Lan Kosinová. V Zastávce přijdou vhod i hygienické potřeby, obuv nebo spacáky. A také trvanlivé jídlo.

Právě co se týče jídla, jsou však lidé často nesoudní. Posílají třeba konzervy s vepřovým masem, které muslimům víra zakazuje jíst. Nebo polévky v sáčku, jež si ale uprchlíci nemají jak uvařit.

Někteří lidé vozí své dary přímo do tábora v Zastávce, měli by se však předem ohlásit. Stávalo se totiž, že někteří jen tak přijeli třeba s namazanými chleby v ruce nebo pytlem potrhaných svršků.

Někteří pomoc pojali jako velký úklid a nerozpakovali se přispět obnošeným spodním prádlem. Oficiálně se však nikdo ze Zastávky k chodu tábora nevyjadřuje a odkazují na ministerstvo vnitra, které jej zastřešuje, případně právě na charitu.

Na konto lidé poslali už půl milionu

Ta kromě Zastávky vozí pomoc i do provizorních center u státních hranic. „Velkou část jsme odvezli do Budapešti, Röszke a dnes (ve středu – pozn. red.) odjíždíme do Srbska,“ zmiňuje Kosinová.

A přispívá se i finančně – na konto už lidé poslali půl milionu korun.

„Brno se stalo jakousi anomálií v českých poměrech a většinou negativních názorech společnosti na uprchlíky. Zvedla se velká vlna solidarity. Velmi empaticky a aktivně reaguje hlavně mladá generace,“ zmiňuje Kosinová.

Ne všechna pomoc ale míří přes charitu. Například ve Znojmě se o tom, jak nejefektivněji pomoci, radí na Facebooku ve skupině Pomoc uprchlíkům Znojmo asi čtyřicítka lidí.

Kromě finančních a materiálních příspěvků počítá i s „duchovní“ pomocí. „Nabídla se nám překladatelka do arabštiny, až vyrazíme za uprchlíky do nějakého tábora, určitě ji využijeme,“ míní iniciátor pomoci Jakub Krainer.

Utečenec prý odhodil balíček s pomocí do koše

Charita je také prodlouženou rukou církve. „Pokud vzroste počet žadatelů o azyl ze strany uprchlíků, budou církevní organizace maximálně nápomocny i při hledání ubytovacích kapacit ve farnostech a možnostech jejich přijetí do farních společenství a komunit,“ podotýká mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Pomoc vhodná a nevhodná

Uprchlické zařízení v Zastávce využije:

  • Deky, spacáky, karimatky, polštáře
  • Hygienické potřeby
  • Trvanlivé jídlo bez nutnosti vaření, balené nápoje
  • Obuv a výtvarné potřeby

Už nepřijímá nebo nevyužije:

  • Oblečení, hračky
  • nádobí a spotřebiče
  • obnošené spodní prádlo
  • masové konzervy
  • potraviny na vaření
  • potraviny vyžadující skladování (uzeniny, sýr)

Na webu charity tak už vzniká databáze, kde se organizace i jednotlivci mohou registrovat a nabídnout ubytování.

Občas ovšem pomoc provází i střet kultur.

Například jeden z dobrovolníků v internetové diskusi popisoval, jak utečenec nabízený balíček s pomocí hodil do koše, protože ho jako muslim nemohl přijmout od ženy.

Kosinová, která rozdávala jídlo v maďarském Röszke, se s ničím takovým nesetkala.

„Pokaždé mi dali najevo vděčnost. Ale samozřejmě i mezi uprchlíky jsou lidé různí, tak jako mezi Čechy,“ dodává s úsměvem.

Kulturní rozdíly se vůči lidem z Blízkého východu snaží dobrovolníci respektovat, třeba právě to, že mužům podávají pomocnou ruku muži, ženám ženy.

Uprchlíky policisté poprvé zadrželi i v Hatích

Počet běženců cestujících přes Česko se ve středu opět mírně zvýšil, cizinecká policie jich zadržela 34, pocházejí ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Část z nich jela vlakem přes Břeclav, další autobusy a auty přes Mikulov.

Poprvé však policisté zadrželi ilegální migranty také na Znojemsku – na hraničním přechodu v Hatích.

Pokud se počet zadržených bude dál zvyšovat, otevře se vedle tábora v Zastávce další v Břeclavi. Lidé, kteří pomáhají, doufají, že se tak nestane a pomoc bude dál mířit hlavně do Zastávky.

Uprchlíci se nemohou volně pohybovat po území republiky, dokud nezískají azyl. To však trvá i několik měsíců, po tu dobu musejí pobývat pouze v přijímacích střediscích.