Vanda Křivánková má v Nížkovicích na Vyškovsku certifikovanou přírodní zahradu.

Vanda Křivánková má v Nížkovicích na Vyškovsku certifikovanou přírodní zahradu. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Jižní Morava se pustila do přírodních zahrad, žádné záhony a chemie

  • 20
Na jižní Moravu dorazila ze sousedního Rakouska novinka: přírodní zahrada. Od těch obvyklých se liší tím, že tam chybí cestičky do pravého úhlu, rostliny tam nerostou na záhoně, kam by zahradníci sypali chemii, a vzájemně se doplňují. Její údržba navíc není vůbec nákladná.

Přírodní zahrady jsou na první pohled jakoby mírně zanedbané, ale fungují v souladu s přírodou. Takových zahrad je v kraji už třináct a mají na to zvláštní plaketu.

"Když jsem k naší zahradě nyní dávala cedulku, že je certifikovaná, vzbudilo to mezi sousedy rozruch. Není to tak dávno, co jsme s jedním z nich řešili, že mu naše kozy okusují túje a další měl strach, že se mu do zahrady vysemení naše vlčí máky," říká Helena Vlašínová, autorka knihy Zdravá zahrada.

Vlašínovi si ji pořídili už dávno a například hraboše a hryzce u nich na zahradě drží na uzdě užovky. Udělali pro ně hadník, což je v podstatě ohrádka, do které se nahází všechno možné. Hadi do hadníku kladou vajíčka a za tyto ideální podmínky na oplátku v zahradě loví.

Kopřiva, užitečná bylina

Na první pohled přírodní zahrada vypadá někdy poněkud chaoticky, její majitelé přesto tvrdí, že má svůj řád. Kopřiva v ní nevadí, a proč taky, vždyť je to velmi užitečná bylina.

Vanda Křivánková má v Nížkovicích na Vyškovsku certifikovanou přírodní zahradu.

"Když člověk pochopí, jak příroda funguje a jak si některé rostliny vzájemně pomáhají, není tak složité přírodní zahradu založit. A její údržba je velmi jednoduchá. Nepotřebuje tolik času, peněz i námahy," tvrdí Vanda Křivánková z Nížkovic na Vyškovsku. Její zahrada je už také certifikovaná a i ona přiznala, že místní na její zahradu zatím také pohlížejí trochu s nedůvěrou.

Přírodní zahradu si v kraji už dokonce pořídila i Mendelova univerzita v Brně a má ji u valtického zámku. "Nazývá se Bylinková zahrada Tiree Chmelar podle její zakladatelky. Byla otevřená vloni a byla první v kraji a také získala certifikát přírodní zahrady," říká Veronika Fišerová z Ekologického institutu Veronica, který šíří rakouské zkušenosti i u nás a zahradám, které splňují kritéria, dává plaketu.

"Už tady máme dalších dvacet žádostí," pochlubila se Veronika Fišerová.

Přímo ukázková přírodní zahrada je podle ní v Brně-Jundrově a stará se o ni Centrum ekologické výchovy Lipka. "Přírodní zahrady už lidé najdou i na naší ekomapě, přidali jsme je tam v těchto dnech," říká Veronika Fišerová.

Vyznačena je na ní už například přírodní zahrada v Kouřimském Jestřabí, Ježově, v Ochozu u Brna, Bílovicích nad Svitavou a několik zahrad v okolí Brna.

Permakulturní zahrada, tedy trvale udržitelné přírodní hospodářství, kde se rostliny navzájem doplňují