Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Jižní Morava šetří, chce zefektivnit využívání zdravotnických přístrojů

  • 0
Návratem doktorů do nemocnic změny v krajských nemocnicích nekončí. Jihomoravský kraj teď plánuje, jak vylepšit péči o pacienty. Chce zrušit nepoužívaná lůžka a lékaři mají také lépe využívat přístroje. Ušetřené peníze dostanou zdravotníci.

V posledních týdnech se pacienti strachovali, jestli je kvůli protestu lékařů v nemocnicích vůbec bude mít kdo ošetřit. Ředitelé krajských i fakultních nemocnic teď desítky rebelů v pláštích přijímají zpět.

I přesto ale pacienty ve všech nemocnicích čekají novoty. Představitelé kraje spolu s odborníky právě vymýšlejí koncepci, která by měla doladit nedokonalosti a ušetřit peníze. Dokončí ji do dvou až tří měsíců.

Lékaři by měli za den zvládnout denně více pacientů

Vylepšení by mělo prospět nejen pacientům, ale i samotným lékařům. Třeba na termín vyšetření na magnetické rezonanci se nebude čekat pět měsíců jako nyní. Drahé lékařské přístroje podle nového scénáře budou lékaři využívat efektivněji a získají tím čas na více pacientů za den.

Ušetřené peníze by pak měly putovat zpět do zdravotnictví. „Použijeme je například na odměňování nelékařských zaměstnanců,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Dalším zlepšením je zrušení nevyužívaných lůžek. „Na jižní Moravě je jich devět tisíc. Seškrtáme jejich počet, aby byla využívána na devadesát procent,“ popsal krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý. Podle ministerstva zdravotnictví zdravotnická zařízení totiž nemocniční postele využívají jen na sedmdesát procent.

Nemocnice se zaměří na specializované operace

Koncepci, na které pracují uznávané lékařské kapacity, jako je přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba či přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie Jiří Veselý, si chválí sami ředitelé nemocnic. „Znamená to zlepšení kvality péče o pacienty, ale ušetříme i peníze ve prospěch pacientů. S těmito částkami se totiž dá změnit k lepšímu prostředí nemocnic,“ uvedl ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal.

Další výhodu by přineslo i to, že na specializované operace se zaměří určené nemocnice. „S tím už jsme začali. Třeba u chirurgie hlavy a krku. Náročná vyšetření související s touto péčí jsme postupně soustředili do konkrétních typů nemocnic. Neposkytují ji rozdrobeně všechny nemocnice na jižní Moravě,“ uvedl Ryšavý.

Lékaři se ale musí vrátit

Nový plán ale počítá s tím, že se do nemocnic většina lékařů vrátí. Ministr Leoš Heger jim slíbil zvýšení platu o pět až osm tisíc měsíčně, proto své výpovědi, kterými hrozili od konce prosince, ruší. Rebelové mají návrat do většiny nemocnic jistý.

"Včera jsem dostal na šest desítek žádostí o stažení výpovědí," potvrdil ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška. Z jeho pracoviště chtělo odejít více než sto třicet lékařů.

Do konce týdne bude jasné, kolik lékařů se na svá oddělení nakonec vrátí. V kyjovské nemocnici totiž stáhlo výpověď jen devět lékařů z pětašedesáti. "Počítáme s tím, že to udělají hromadně ve středu nebo ve čtvrtek," uvedla Lenka Drozdová z kyjovské nemocnice.