Jižní Morava to je solární liga a v první desítce má hned 4 obce

  16:42aktualizováno  16:42
Fotovoltaických elektráren, které přeměňují sluneční záření na elektřinu, na jižní Moravě přibývá. Hlavně kvůli tomu, že v jihovýchodní části je nejvíc slunečných dnů v zemi a elektrárna může déle "šlapat" a víc vydělat než v jiných oblastech.

solární pole | foto: NWT Computer

Jižní Morava také díky tomu nejvíce boduje v takzvané solární lize, která sestavuje žebříček obcí v zemi podle toho, jak jsou vybaveny solární technikou. V žebříčku je už zapsáno 661 českých obcí a v první desítce jsou hned čtyři jihomoravské: Dubňany, Bzenec, Vranovská Ves a Hrušovany u Brna.

V Dubňanech vznikla jedna z prvních fotovoltaických elektráren v kraji, ale největší se nyní staví ve Vranovské Vsi na Znojemsku. Z obřího fotovoltaického komplexu funguje již polovina a za zhruba dvě miliardy korun jej staví tři samostatní investoři na téměř padesátihektarové ploše.

Solární panely na střeše brněnské školy

Některé obce sluneční elektrárny za humny moc nechtějí, také proto, že lány černých panelů narušují vzhled okolní krajiny (viz referendum o fotovoltaické elektrárně v Olomučanech) .

Například Vranovská Ves se však netají tím, že na ní slušně vydělá. V příštích letech jí ze sluneční energie poplynou do obecní pokladny až čtyři miliony korun ročně, dvojnásobek ročního rozpočtu.

"Jsme velmi spokojeni, protože firmy plní požadavky, které jsme měli," pochvaluje si starosta obce Jiří Peřinka.

Elektrárny mění ráz krajiny

Stejně jako u větrných elektráren se často stává, že proti fotovoltaickým elektrárnám nemá výhrady vedení obce, spíš ji nechtějí někteří obyvatelé. Přísun peněz do obecní pokladny pro ně není dost pádný argument, ale ve Vranovské Vsi to vyřešili.

V prvních čtyřech letech provozu komplexu slunečních elektráren se obec o výnos podělí s obyvateli. "Peníze tak půjdou na opravy střech jejich domů, opravy fasád a plotů směřujících do ulic. Chceme, aby celá naše obec dostala trochu švih," říká starosta.

Některé obce na slunečních elektrárnách vydělají i tak, že investorům pro ně prodají pozemky. V poslední době jsou však mnohé z nich opatrnější, mají strach, aby jim po ukončení jejich provozu nevyrostl za vesnicí nějaký problematický závod, který by mnohem výrazněji narušil životní prostředí.

Strojírenský veletrh - solární elektrárna firmy Phono Solar.

Kvůli slunečním elektrárnám totiž musí změnit územní plán a plochu dál vést jako průmyslovou zónu.

Pro pronájem pozemků se rozhodli například ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku. A přitom se jednalo jen o bývalou skládku. "Po uplynutí doby nájmu mohou být tyto lokality využity například pro výstavbu rodinných domků," vysvětlil starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Plochy fotovoltaických panelů změnily ráz krajiny i v okolí Kyjova. V loňském roce postavila kyjovská společnost Top Centrum fotovoltaickou elektrárnu u Vlkoše, v provozu je i elektrárna v Kostelci. Ve Veselí nad Moravou buduje solární park společnost Z-Group, která vlastní tamní železárny.

Fotovoltaickou elektrárnu ovšem odmítli například lidé z Blatničky na Hodonínsku. V referendu, které se v obci odehrálo koncem roku 2008, většina tamních obyvatel nepodpořila záměr zastavět zhruba osm hektarů plochy v lokalitě Pod Hájem. Lidé se obávali, že rozlehlá plocha fotovoltaických panelů příliš poznamená tamní ráz krajiny a výhled z obce.

Autoři:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Cenu kapra zvedají někdy až lichvářské nájmy stánků, tvrdí rybáři

Začal výlov rybníku Amerika (28. 10. 2018).

O pár korun víc budou muset letos zaplatit lidé, kteří si přijdou ke stánku pro kapra na vánoční stůl. Rybáři v suchém...

Sucho trápilo i pěstitele vánočních stromků, dráž je však neprodají

Do skladu vánočních stromků v Úněticích naveze firma Baobab před Vánocemi...

Letošní sucho postihlo také pěstitele vánočních stromků. Na ceně těch tuzemských se to však neprojeví. „Ceny zvednout...

VIDEO: Mladíci si kopali s ozdobami z brněnského vánočního stromu

Cizinci si kopali s ozdobami z vánočního stromu

Svou fotbalovou vášeň chtěli nad ránem ukojit tři mladí Španělé, kteří se pohybovali na brněnském náměstí Svobody. Jako...

Najdete na iDNES.cz