Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jižní Morava bobry dál chrání, někde o možnosti odchytu ani nevěděli

  14:30aktualizováno  14:30
Zatímco úřady na Uherskohradišťsku poprvé povolily likvidaci chráněného bobra evropského, na jižní Moravě bude zvíře páchat škody dál. O možnosti požádat o výjimku k odchytu tam totiž dosud nevěděli.

Bobří rodina vyhrabala u Březolupského rybníka ohromné díry. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Chránění bobři páchají velké škody, jejich počet však nijak nelze regulovat. Lidé poškození řáděním až metrového hlodavce teď mají naději. V Březolupech na Uherskohradišťsku padlo přelomové rozhodnutí povolující odchyt a veterinární utracení bobra evropského.

Poprvé v novodobé historii tak bude přemnožená populace tohoto zvířete redukována (více o rozhodnutí čtěte zde). Desetičlenná bobří rodina totiž vytrvale podhryzává hráz rybníka nedaleko Březolup, a obci tak hrozilo zatopení některých domů.

Bobři na jižní Moravě

Bobr byl přibližně do roku 1760 lovnou zvěří a lidé ho považovali za škodnou. Také se ovšem choval, například na kůži. Nakonec ho lovci úplně vyhubili a od 18. století se na českém území nevyskytoval. "Až před revolucí v roce 1989 ho zde opět vysadili ochránci přírody, částečně přišel i z Rakouska. Byl zde prostě uměle namnožen. Jeho dopad je cítit především při záplavách," vysvětluje správce lednického parku Otto Bernard.

Po regulaci počtu bobrů volají i lidé z jižní Moravy.

"Nejhorší je to na dolních tocích řek Moravy a Dyje, tedy v Lednicko-valtickém areálu. Pruh se pak táhne až po Hodonínsko," říká předseda břeclavských ochránců přírody a bývalý pracovník okresního odboru životního prostředí Otakar Pražák.

Kraj o výjimce zatím neuvažuje

V lednickém zámeckém parku bobr dokonce ničí vzácné dřeviny.

"Jedná se o významnou památku UNESCO, měla by tudíž být nejvíce střežena. Bohužel to tak není, bobr tu ročně způsobí škodu až dva miliony korun," říká lednická kastelánka Ivana Holásková.

O možnosti, že lze požádat o výjimku na odchyt a veterinární utracení místních bobrů, ani nevěděla. "Hned to prodiskutujeme," dodává kastelánka.

Kompetenci udělovat výjimky má krajský úřad. Ten jihomoravský však o podobném řešení jako na Uherskohradišťsku neuvažuje.

"K udělení povolení na lov bobrů zatím kraj nesvolí, protože většinu problémů způsobuje zemědělcům, rybářům nebo lesníkům," uvedla vedoucí odboru životního prostředí Anna Hubáčková. Ti, kterým bobři působí škody, pak mají nárok na odškodnění od státu.

"Ze zákona nahrazujeme škody, které bobři působí, ale těch případů neevidujeme zas tolik. Nevíme o tom, že by v našem kraji bobr ohrožoval obydlí nebo celé obce," dodala Hubáčková.

Pomůže oplocení?

V lednickém parku tak už vyzkoušeli nespočet způsobů, jak vzácné rostliny před nenechavými hlodavci zachránit.

"Nejprve tu ochránci bobry odchytávali a odváželi jinam, to jim bylo zakázáno. Pak jich bylo pár odvezeno na výzkumné účely, to zas bylo nedostačující," zoufá správce lednického parku Otto Bernard.

"Přistoupili jsme i na speciální odpudivé nátěry stromů. To je ale finančně nezvládnutelné, bylo by totiž potřeba natřít tak šest tisíc stromů," dodává.

V současné době se Lednice snaží získat svolení ke speciálnímu "protibobřímu" oplocení celého areálu. Jestli však peníze dostane a zda bude systém vůbec funkční, není jasné.

Bobr se na jižní Moravu vrací po dvou stoletích, kdy byl vyhubený. "Zdejší krajina už pro něj ovšem není stavěná. V přírodě totiž chybí jeho přirozený nepřítel," vysvětluje Bernard. Populace bobrů v Česku tak stále narůstá.

"Dnes jich je v celé republice kolem tří tisíc, z toho však většina na Moravě," odhaduje ekolog Vlastimil Kostkan z Univerzity Palackého v Olomouci. Přirozená činnost bobra a jeho stavění hrází jsou podle něj krajině prospěšné, pročišťují totiž břehy řek.

"Problémy působí bobr jen tam, kde narušuje hráze rybníků budováním svých nor," dodává.

Vedoucí správy CHKO Pálava Jiří Matuška považuje současnou legislativu týkající se bobra za dostačující. "Zatím nevidím důvod bobra redukovat. Pokud má někdo pocit, že ano, může si zažádat o výjimku k odchytu zvířete," vysvětluje Matuška.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz