Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jižní Moravu čeká digitální přemet

  • 0
Česká televize se v nejbližších dnech chystá na velký skok v digitalizaci vysílání na jižní Moravě. Koncem listopadu se roztočí kolotoč změn, které 1. prosince vyvrcholí spuštěním digitálního vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 České televize na největším jihomoravském vysílači Kojál.

Co to přesně znamená? Lepší výběr, kvalitnější obraz i zvuk. Mnoho domácností na jižní Moravě tak bude místo dvou programů přijímat hned čtyři a k tomu navíc sedm digitálně vysílaných programů Českého rozhlasu.

Kromě České televize vysílají v současné době na jižní Moravě digitálně i další televizní stanice. Vypnutí analogového vysílání a úplný přechod na digitální však plánují televize Nova a Prima až na rok 2011.

Piktogram upozorní, že signál končí - až na výjimky

Aby mohla Česká televize začít digitální veřejnoprávní multiplex na 29. kanále vysílače Kojál vysílat, je třeba na něm nejprve ukončit to stávající analogové.

"V pondělí 30. listopadu ve 23 hodin bude na vysílači Brno – Kojál definitivně ukončeno analogové zemské vysílání ČT2. Uvolní se tak 29. kanál potřebný pro digitální vysílání," uvedl Štěpán Janda z tiskového oddělení České televize.

Od 8. října už mohou někteří diváci vidět během vysílání programu ČT1 na 29. kanále z vysílače Kojál piktogram. "Čtyři čtverečky v pravém dolním rohu obrazovky upozorňují na skutečnost, že z tohoto vysílače a na tomto kanále skončí 30. listopadu analogové vysílání. Tento piktogram je doplněn informační lištou, kde jsou podrobnější údaje," popsal vedoucí realizace televizního studia České televize Radomír Kos.

Digitalizace přinese například hudební televizi Óčko i s jejím maskotem

Obdobné upozornění spustila Česká televize 6. listopadu i na 46. kanále vysílače Kojál, kde diváci sledují vysílání ČT2.

Tím ovšem škatulata nekončí. Už na čtvrtek je plánována několikahodinová výluka, při které se obě stanice vzájemně prohodí. Piktogram zůstane pouze na 29. kanále, kde bude místo Jedničky nově Dvojka. Ta tam vydrží pouze do konce měsíce, kdy ji první prosincový den definitivně nahradí veřejnoprávní multiplex.

Mapa digitalizace (na schematu chybí pokrytí kolem Ústí nad Labem)S analogovým vysíláním ČT1 se počítá i nadále, na novém kanále by měla vydržet až do roku 2011, kdy se vypne analogové vysílání Novy a Primy.

Ovšem pozor. Ne všech, kterým se piktogram na obrazovkách objevil, se vypnutí analogového vysílání týká. Na Kojál je totiž připojeno množství analogových převaděčů nejen v Jihomoravském, ale i Zlínském, Olomouckém a Pardubickém kraji a také na Vysočině.

"Počet převaděčů na Kojál navázaných je naprosto unikátní," řekl šéf projektu digitalizace v České televizi Pavel Hanuš. S výjimkou tří převaděčů budou všechny pokračovat ve stávajícím vysílání ČT1 i ČT2. Některé hned, některé je nutno přeladit. "Jakmile zmizí lišta i piktogram, je přeladěno," dodal Hanuš.

Přeladit své digitální přijímače, tedy televizory se zabudovaným tunerem pro příjem pozemního digitálního vysílání, set top boxy, záznamová a další zařízení, budou muset diváci přijímající digitální vysílání z vysílačů Brno-Hády a Brno-Barvičova. Ty totiž do 1. prosince vysílají na přechodném kanále, ze kterého je Česká televize přeladí na finální 29. kanál.

Někteří televizní diváci si naopak s prosincovým přechodem na digitální vysílání lámat hlavu nemusí. "Jsou to v prvé řadě ti, kteří získávají televizní signál od kabelových společností. U nich to vyřeší provozovatel kabelových rozvodů. Další skupinou diváků, kterých se změna formy pozemního vysílání netýká, jsou ti, kteří televizní signál získávají ze satelitů. A třetí skupinou jsou diváci, kteří využívají signál pomocí internetového protokolu," vyjmenoval Kos.

Poslední a speciální skupinou jsou potom obyvatelé bytových domů se společnou televizní anténou. "Před zahájením vlastního digitálního vysílání nelze udělat kompletní finální změny a nastavení společné antény, ale lze provést dílčí úkony, jako je například proměření a případná výměna domovních kabelových rozvodů, dále instalace potřebných antén a příprava vhodných elektronických prvků," řekl Kos.

Zdůraznil však, že tyto úpravy si musí majitelé domů objednat vždy sami. Touto problematikou se pak zabývají soukromé firmy a živnostníci.