Od čtvrtka 26. listopadu zůstalo doma asi dvě stě žáků základní a mateřské školy v Knínicích u Boskovic

Od čtvrtka 26. listopadu zůstalo doma asi dvě stě žáků základní a mateřské školy v Knínicích u Boskovic | foto: Michaela Závodná, MF DNES

Jižní Moravu dělí „stovka“ nemocných od vyhlášení epidemie

  • 0
Hygienici na jihu Moravy sčítají nemocné. Podle posledních čísel trpí respiračními onemocněními 1 900 pacientů na sto tisíc obyvatel. Hranice pro vyhlášení epidemie je jen o stovku vyšší. Kvůli chřipce byly vyhlášeny prázdniny na některých školách v kraji. Nemocných dětí je však již méně než dospělých.

Nemocnost přitom za poslední týden příliš nestoupla. "Šlo pouze o tříprocentní nárůst, počet nemocných nyní stagnuje," uvedl ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

Pokles nemocných zaznamenali lékaři zejména u dětí ve věku od šesti do čtrnácti let, naopak oproti předchozím týdnům je teď více pacientů mezi dospělými.

Nad otázkou, jestli v nejbližších dnech počet nemocných dosáhne hranice dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel a v Jihomoravském kraji bude vyhlášena epidemie, krčí Mareček rameny.

"Předpokládal jsem, že již tento týden dojde k většímu nárůstu, ale nestalo se tak. Může k němu dojít příští týden, nebo také ne," říká.

Prasečí chřipka v kraji

Dvanáct pacientů nakažených virem prasečí chřipky už leží ve Fakultní nemocnici v Brně, u dalších dvou mají lékaři na nákazu virem H1N1 podezření. Mezi nemocnými jsou lidé všech věkových kategorií přes děti až po pacienty ve vysokém věku.

"Minimálně pět hospitalizovaných je ve vážném stavu, u ostatních je průběh nemoci lehčí," upřesnila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.
V kritickém stavu jsou ti, kteří již dříve nějakou chorobou trpěli, a chřipka jim nyní jejich stav zkomplikovala.

Další dvě děti se léčí doma v izolaci. "Jejich stav není vážný. Nejsou již v inkubační době, takže riziko přenosu infekce nehrozí," dodala Mrázová.

Ve Fakultní nemocnici evidují několik nových případů denně. Doba hospitalizace se odvíjí od jejich zdravotního stavu. "Pacienti s lehčím průběhem nemoci se vyléčí během několika dnů, u vážnějších případů je pobyt delší," sdělila mluvčí.

Na odděleních, kde lidé nakažení prasečí chřipkou leží, dodržují zaměstnanci speciální opatření. Kromě roušek nosí i další ochranné pomůcky.

Také v kyjovské nemocnici se s prasečí chřipkou léčili dva pacienti. Jeden z nich jde v pátek domů, druhý je ve vážnějším stavu a stále zůstává v péči lékařů. "Jeho stav komplikuje zápal plic," upřesnil primář infekčního oddělení Josef Blažek.

Na odděleních tamní nemocnice leží necelá desítka pacientů, kteří jsou hospitalizováni s podezřením na prasečí chřipku. "Většina pacientů patří do věkové skupiny 18 až 35 let. U lehčích případů podáváme léky na snížení teploty, těm vážnějším ordinujeme tamiflu," sdělil Blažek.

Že je nejvíce nakažených lidé mezi mladými, je podle primáře běžné. "Mladiství se nejvíce sdružují, proto se mezi nimi nákaza šíří nejrychleji," vysvětluje.

Nemocnice s návštěvami

Mezi zavřenými nemocnicemi v kraji se najde pár výjimek. Za pacienty zatím mohou návštěvy ve Vyškově, Znojmě a Blansku a Břeclavi.

"Podle informací hygieniků ještě není dosažena hranice epidemie, zákaz návštěv jsme proto nevyhlásili. Situaci ale každý den sledujeme a jakmile to bude nutné, k preventivnímu opatření přistoupíme," uvedla ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Stejný postup volí i v ostatních zdravotnických zařízeních, které zatím zůstávají otevřené. - čtěte Jižní Moravu drtí chřipka, epidemie už je na Hodonínsku, řada škol zpustla

Od čtvrtka 26. listopadu zůstalo doma asi dvě stě žáků základní a mateřské školy v Knínicích u BoskovicOd čtvrtka 26. listopadu zůstalo doma asi dvě stě žáků základní a mateřské školy v Knínicích u Boskovic