Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Stromy sužuje jmelí, je ho čím dál víc. Do parků míří lezci

  • 20
Mnozí si bez něj neumějí Vánoce představit. Jinak je to ale parazit, který vysává ze stromů zdraví. Jmelí je na stromech čím dál víc a těžko se ho zbavuje, potvrzují odborníci.

V zámeckém parku v Lednici husté koule jmelí vypadají v korunách stromů docela půvabně, i tady z nich ale zahradníci nemají radost. Větve pod jejich zátěží těžknou a lámou se.

„Jmelí dokáže strom i úplně zničit. Doslova ho vysaje,“ vysvětluje správce parku Oto Bernad. V zimě, kdy ještě úplně nemrzne, může jmelí z bezlistého stromu vysát vodu, vysušit jej a zkrátit jeho životnost.

„Když jmelí odstraníme, prodloužíme stromu jeho existenci,“ podotýká správce turisty hojně vyhledávaného parku. Jmelí podle Bernada na větvích rok od roku přibývá. Také proto, že pokud už se někde objeví, nikdy se ho nedá úplně zbavit. „I když kouli jmelí odřízneme, ve větvích zůstanou zárodky. Odstraníme jen to, co je na povrchu, ale jmelí začne okamžitě znovu růst,“ líčí.

Kvůli tomu pouštějí zahradníci do zámeckého parku sběrače jmelí. Ty, kterým věří a vědí, že stromům neuškodí. Jmelí totiž nemůže sbírat každý. Odborná práce vyžaduje nejen zkušenost, ale také odbornost.

Ke sběru jmelí potřebujete certifikát

„Jmelí se sbírá s lezeckou technikou. Musí se pro něj do výšky. Lezci se jistí lany a na stromech jmelí ořezávají nebo olamují. K tomu je samozřejmě potřeba mít lezecké zkoušky, certifikáty k lezeckému vybavení a podobně. Samozřejmostí je dohodnout se s majitelem stromů,“ vysvětluje Jiří Kašík, majitel zahradnictví, které se sběrem jmelí po celé Moravě zabývá už čtyři generace.

Sezona jim vždy začíná kolem 20. listopadu, případně o pár dní později v závislosti na denních teplotách. Pokud by se sběrem začali dříve, jmelí by opadalo a nevydrželo až do Štědrého dne. Po sběru se jmelí třídí a zhruba až do poloviny prosince dále zpracovává.

Amatéři očešou jmelí, ale zničí i strom

Podle Kašíka platí, že pokud jmelí posbírá odborník, stromu to neublíží. „Naopak stromy, které se neočesaly, jmelí postupem času zabilo,“ potvrdil, že pod tlakem vánočního parazita stromy postupně skomírají.

Prověřené firmy se stromy pracují šetrně. Kvůli výdělku se ale do česání jmelí, které později prodávají do výkupu, pouštějí i amatérští sběrači. Jmelí přitom potřebují metráky.

„Stromům lámou i celé větve. Přitom některé dřeviny v zámeckém parku jsou velice cenné,“ podotýká jeho správce. Také proto park před Vánocemi více hlídají. Na zloděje jmelí, kteří se vypraví do jihomoravských lesů, bude letos číhat také lesní stráž.

„Při nelegálním sběru může trhače jmelí pokutovat na místě až dvěma tisíci korun, ve správním řízení jde o částku pět tisíc,“ potvrzuje Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR. Podle ní se k pokutě navíc přičítá i náhrada škody způsobená nešetrným lezením na strom, ořezáváním větví nebo kácením stromů.