Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfové brněnských nemocnic si jdou po krku. Kvůli údajné nehospodárnosti

  15:10aktualizováno  15:10
Mají spolupracovat, jejich nemocnice se zřejmě ze značné části propojí. Vykopali ale válečnou sekeru. Josef Drbal, ředitel městské Nemocnice Milosrdných bratří, se na úterním zastupitelstvu obul do Zdeňka Buštíka, nového šéfa Úrazové nemocnice, ale také svého dlouholetého ekonomického náměstka.

Ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal (vpravo) a nastupující ředitel Úrazovky Zdeněk Buštík (uprostřed) na archivním snímku. Zcela vlevo sedí primář chirurgie od Milosrdných bratří Josef Všetíček. | foto: Lukáš Hájek, LN

„V letech 2008 až 2010, kdy byl Buštík ředitelem Milosrdných bratří, se nemocnice dostala do ekonomických problémů. Považuji za svoji povinnost upozornit na to, že se tehdy nakupovaly draze lékařské přístroje,“ řekl svým překvapeným kolegům Drbal, sám zastupitel za TOP 09.

S Buštíkem přitom pět let pracuje. Podle svých slov s ním ale nebyl dlouhodobě spokojený.

„Ekonomickou strategii jsem si musel řídit sám, nebyl aktivní v nápadech. Nikdy bych to neotvíral, kdyby nenastala tato absurdní konstelace, že má jít řešit problémy do jiného zdravotnického zařízení. Neměl se o takovou pozici ani ucházet,“ doplnil Drbal.

Město chce, aby oba ředitelé spolupracovali

Buštík nařčení rázně odmítá. „Nehospodárnost musím zásadně odmítnout, všechno bylo naprosto legální a zákonné. Vždy proběhlo na přístroje regulérní výběrové řízení, kdy vyhrála nabídka s nejnižší cenou,“ dodal s tím, že jej chce Drbal účelově očernit a zdiskreditovat.

Ten zase oponuje, že chtěl zastupitelům naznačit, jaké praktiky v nemocnici panovaly, když ji vedl Buštík. „Přesto lidé, kteří za to nesli tehdy zodpovědnost, jsou teď vhodní jako manažeři v jiném zdravotnickém zařízení,“ dodal Drbal.

Oba ředitelé by rozhodně měli najít společnou řeč. Sice sešlo z původně plánovaného slučování těchto zdravotnických zařízení, město ale chce, aby třeba společně nakupovala léky kvůli větší úspoře peněz. Každá z nemocnic hospodaří s ročním rozpočtem 400 milionů korun.

Politici jsou zaskočení

Brněnští zastupitelé byli z Drbalova tvrzení konsternovaní. Reagovali na ně velmi emotivně. „Je to závažné vyjádření. Žádám radní, aby dali podnět k prověření kontrolnímu odboru magistrátu. Protože jestli je to pravda, nemůžeme to jen tak přejít,“ prohlásil hned na zasedání opoziční zastupitel a bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD).

Radní pro zdravotnictví Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) kontroval: „Jsem v rozpacích z toho, že pan Drbal takto veřejně ostouzí pana Buštíka. Nechával si ho přitom jako svého ekonomického náměstka pět let.“

Rychnovský je mimo jiné také bývalým šéfem Milosrdných bratří a s Drbalem nemá dlouhodobě dobré vztahy.

Ten na jeho výtky reagoval, že celou řadu lidí z předešlého managementu nechal ve funkcích, protože chtěl vědět, jestli se změní. Náměstek pro zdravotnictví a sociální věci Matěj Hollan (Žít Brno) si myslí, že není šťastné takto začínat vztahy s nastupujícím ředitelem druhé městské nemocnice.

„Pan Drbal tím označil jako nekompetentního sebe. Tímto způsobem zahajovat vztahy je neslušné. Navíc výběrové řízení na ředitele Úrazovky trvalo několik měsíců a mohl kdykoliv se svými připomínkami přijít,“ řekl náměstek Hollan.

Do obou nemocnic podle něj pošle město kontroly, které budou zkoumat jejich personální i finanční stav. „Oba ředitelé mají spolupracovat. Domluvit se na distribuci lékařské péče, aby šlo lépe vyjednávat i s ostatními nemocnicemi,“ dodal Hollan.

Poslední magistrátní kontrola přitom v Nemocnici Milosrdných bratří byla před rokem a přišla pouze na několik formálních chyb. „Zkoumala i výběrová řízení uskutečněná do roku 2013 a nenašla žádná pochybení,“ řekl k nim Buštík.

Řád stojí za Drbalem

Za Josefa Drbala se postavil Martin Richard Macek z řádu milosrdných bratří, který je spolumajitelem nemocnice.

„Jestli má pan ředitel informace, že byla výběrová řízení předražovaná, určitě ví, o čem mluví. Když nemocnici převzal, město na ni muselo doplácet 40 milionů korun ročně. Oblastí, kde začal šetřit, byla jistě i výběrová řízení. Klubko vedlo nejen na pana Buštíka, ale i dále,“ konstatoval bez dalších podrobností provinční delegát řádu Macek, který sedí v dozorčí radě nemocnice.

Podle něj řád stále usiluje o to, aby nemocnici od roku 2017 provozoval sám. A pak se nebrání ani spolupráci s Úrazovou nemocnicí.

Zdeněk Buštík má nastoupit jako ředitel Úrazovky příští týden. Jeho hlavním úkolem bude dostat ztrátové zařízení do černých čísel tak, aby na ně město nemuselo každoročně doplácet desítky milionů korun.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

V Jihomoravském kraji zvítězil Zeman, část Brna ale ovládl Drahoš

Nedávná návštěva Moravského Krumlova na Znojemsku Zemanovi nestačila k tomu,...

Volební výsledky na jižní Moravě prakticky kopírují celorepublikový průměr. Přímo v Brně ale Jiří Drahoš málem porazil...

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

Najdete na iDNES.cz