Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Jsem sama a chci dítě... A jsem v nevýhodě“

  8:25aktualizováno  8:25
Osvojit si dítě není jednoduché. Nestačí totiž jen přijít do kojeneckého ústavu nebo třeba do zařízení Klokánek, ukázat prstem a vybraného chlapečka či holčičku si odvézt domů. Žadatele čekají mimo jiné i náročné prověrky. A otázky, které by mnohdy možná ani nečekal.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devětatřicetiletá Iveta Jirásková je registrovanou žadatelkou o adopci či pěstounskou péči a čeká, zda se pro ni podaří najít vhodné dítě.

. Údaje o adopci

Kdo má šanci
Za rizikový prvek se považuje věk žadatelů nad 50 let. Žadatelka o kojence by neměla být starší 35 let. Věkový rozdíl mezi dítětem a rodiči by se měl pohybovat mezi 20 až 40 lety.
Při posuzování se významně přihlíží ke zdravotnímu stavu. Rizikovým faktorem jsou nemoci s nepříznivou prognózou nebo uznání invalidního důchodu. Je třeba vyloučit psychická onemocnění, léčbu závislostí.
Znevýhodněni jsou samožadatelé. Zvláště pokud neměli žádný partnerský vztah nebo všechny minulé vztahy považují za špatné a neuspokojivé či jakýkoliv vztah odmítají.
U dvojic je důležitým vodítkem délka manželství (nejméně tři roky), aby bylo možno posoudit jeho stabilitu.
Adopce v číslech
V roce 2007 zaznamenali na krajském úřadě 145 žádostí o adopci nebo pěstounskou péči. Do náhradní rodinné péče bylo navrženo 94 dětí.
Rodinu se podařilo najít 42 z nich, z toho 29 jich šlo do adopce.
Dříve bylo určeno do náhradních rodin více dětí (135 v roce 2002, 142 v roce 2004).
Na jižní Moravě se podařilo umístit jedenáct dětí z jiných krajů.
Úřad zpracovává každoročně zhruba 150 žádostí.

Rozhodnutí krajského úřadu ovšem obsahuje doušku, že jako samožadatelka bude oproti manželským párům v pořadníku znevýhodněna.

"To, že jste sama, vám dávají znát na každém kroku. Pořád mě upozorňovali, že budu čekat léta. Během třídenní přípravy se na mě psychologové dívali takřka jako na cizokrajné zvíře. Devět manželských párů bylo celých a mě bylo jenom půl. Ten postoj mě trošku zaskočil, i ti manželé zírali, a dokonce se proti tomu hlasitě ohradili. Jako by to za nějaký čas nemohlo být naopak - někdo se rozvede a já najdu partnera," pozastavuje se nad přístupem úřadů absolventka umělecké vysoké školy.

Vlastní děti nestihla. Měla několik známostí, ale pokaždé to šlo do ztracena. Vysvětluje to tím, že jednoduše nepotkala takového muže, s nímž by chtěla přivést na svět dítě. Přitom od mládí měla kolem sebe plno těch cizích.

Vedla je v zájmových kroužcích, ve skautu nebo doučovala. Muže oželet dokáže, dítě těžko. "Asi tři roky jsem tu myšlenku nosila v hlavě. Nemám to tak, že potřebuju předat vlastní geny. Nevnímám rozdíl mezi vlastními a cizími. Děti miluju a ráda bych dala šanci na domov nějakému drobečkovi z kojeneckého ústavu, dětského domova nebo Klokánku," uvažuje.

Čas není jejím pánem
Jako žena na volné noze pracuje doma a čas si organizuje podle svého. Loni na jaře udělala první krok - vydala se na sociální odbor a pak k obvodní lékařce, která musela vyplnit podrobný zdravotní dotazník.

"Trvalo to víc než hodinu a párkrát jsme se při vyplňování nasmály. Hned jedna z prvních otázek byla na orientaci, předpokládám, že sexuální. Moje osvícená paní doktorka pravila, že po tom je jim houby, a vepsala do kolonky zorientovaná. Měla jsem obavy, že to neprojde, ale ona už věděla. Prošlo to," usmívá se žena.

Návštěva sociální pracovnice jí přinesla kupu bodů. Bydlí s maminkou v rodinném domku za Brnem, kousek odtud je les, v zahradě bazén a houpačka.

"Paní přišla na půl hodiny a zůstala u nás skoro tři. Byla nadšená. Viděla naše dva pejsky, stehlíka Filípka a v jezírku na dvorku dvě rybičky," popisuje žena.

Na cizí dítě se těší i příbuzní
Přiznává, že její příbuzní byli ze začátku nápadem zaskočeni, ale teď už se všichni moc těší na děťátko.

Další fáze prověřování dala Ivetě jaksepatří zabrat. Pohovory s psychologem, testy. "Některé otázky mi přišly jako z Marsu. Tak třeba na dotaz: Zjevil se vám Pánbůh? Měli jsme zaškrtnout - určitě ano, určitě ne, možná ano, možná ne. Ke konci testů jsem už skoro nevěděla, jak se jmenuju," líčí s úsměvem.

Ivetě doporučili dítě s "dobrou vývojovou prognózou", tedy nikoliv fyzicky či intelektuálně postižené. Klidně by brala i vietnamskou nebo třeba ruskou holčičku, kterou by si přála o trochu víc než chlapečka.

Iveta Jirásková nesouhlasí s názorem, že biologičtí rodiče jsou vždycky lepší než ti adoptivní. "Tohle vám v průběhu řízení pořád opakují. Už jste se ale někde dočetla, že adoptivní rodiče děti týrají, podřežou nebo shodí z balkonu?"

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz