Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme rodiče jako ostatní, ubezpečoval soud Stanislav Velický

  11:50aktualizováno  11:50
Chceme své dvě dcery domů, jsme rodiče jako ostatní - tato myšlenka prostupovala celým vystoupením Stanislava Velického před brněnským opatrovnickým soudem. Ten se začal zabývat budoucností čtyř dětí manželů, kteří dlouhé měsíce vedou válku se zařízením Fondu ohrožených dětí Klokánkek.

Stanislav Velický - Chceme své dcery domů, tvrdil ve svém vystoupení před brněnským opatrovnickým soudem Stanislav Velický. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dvanáctiletá Kristýna a devítiletá Abigail byly z Klokánku na žádost rodičů přemístěny do krizového centra v Brně na Hapalově ulici. Chlapci, desetiletý Benjamin a osmiletý Petr, jsou zpátky v rodině.

"Kluci jsou rádi, že jsou doma, z Klokánku si přinesli některé špatné návyky a to teď řešíme. Kristýnka se v Klokánku naučila lhát a kouřit," uvedl před soudem dvaapadesátiletý otec, který pracuje jako řidič tramvaje.

Kultivovaný Velický
K soudu přišel v bílé košili a překvapil klidným a kultivovaným vystupováním. Nevydrželo mu však do konce.

Zdůraznil, že se s mladší dcerou pravidelně vídají a ta projevila přání jít co nejdříve domů. "Byla u nás už třikrát a dospěla k závěru, že jí se doma nic špatného nestalo," dodal Velický.

Připustil ovšem, že starší dcera zaujímá jiný postoj. "Kristýnka je v předčasné pubertě, prožívá jakousi vzpouru proti Bohu a rodičům. Uznávám, že problémy mezi námi byly a ona nechce nic odpustit." Na dotaz opatrovníka dětí Petra Havlíčka, co přesně nechce odpustit, ale Velický odpovědět nechtěl.

Jeho manželka Monika k soudu nepřišla, omluvila se, protože se starala o desetiletého Benjamina, kterého včera propustili po operačním zákroku z nemocnice.

Vyšetřování pohlavního zneužívání bylo odloženo
Velický označil soužití s manželkou za dobré a mluvil o ní pěkně. Na dotaz, proč před časem oznámila na policii, že muž děti pohlavně zneužívá, se soudu dostalo vysvětlení, že si žena některé věci špatně vysvětlila. K podobnému závěru dospěli policisté, kteří případ odložili.

Rodiče bydlí v jednopokojovém bytě, otec si přijde na 18 tisíc čistého měsíčně a matka pobírá necelých 7 tisíc invalidního důchodu. Oba chtějí, aby se mohli starat o všechny své děti, znalecký posudek však pro ně vyzněl nepříznivě.

Psycholožka Věra Macků u soudu potvrdila, že považuje výchovnou způsobilost rodičů za podstatně sníženou, a to u každého z jiných důvodů. "U otce jsem zjistila závažnou poruchu osobnosti a matka má snížený intelekt a psychickou poruchu. Při svých handicapech ji péče o děti zahlcuje natolik, že je není s to adekvátně vychovávat," domnívá se psycholožka.

Podle ní je Monika Velická velké dítě, které má ke svým potomkům spíše vztah jako k vrstevníkům.

Trestní stíhání otce
Věra Macků zároveň doporučila obnovit trestní stíhání otce, neboť se domnívá, že některé aspekty nebyly zkoumány dost důkladně. Přimlouvala se také za sexuologické vyšetření otce.

Závěry znalkyně Stanislava Velického rozčílily. "Prohlašuji, že žádnou poruchou osobnosti netrpím. Posudek obsahuje vyložené nepravdy. Prý nejsem empatický a trpím trvalou záští. Žádám vypracování revizního znaleckého posudku," rozhořčeně se ohradil muž.

Namítl také, že bez problémů prošel psychotesty u dopravního podniku. "Jenže řídit tramvaj není totéž jako vychovávat děti," vysvětlila psycholožka na dotaz opatrovníka, s tím, že se v posuzování používají jiné postupy. Podle mého by ale i řidiči tramvaje měli mít osobnostní testy," dodala psycholožka.

A kontrovala tvrzením, že si otec není s to svoji výchovnou nezpůsobilost uvědomit, právě kvůli osobnostní poruše.

Věra Macků se rovněž podivila, že se chlapci vrátili do rodiny, když vyšetřování není ukončeno. Právě s ohledem na závěry znalkyně opatrovník Petr Havlíček nedoporučil zrušení předběžného opatření ve vztahu k mladší dceře Abigail, která projevila přání jít domů.

"Taktéž se domnívám, že změna pobytu v této fázi není vhodná," přidal se státní zástupce Vladimír Kutnohorský.

Soudce Libor Nováček jednání odročil na leden příštího roku. "Hodlám vyslechnout ještě matku Moniku Velickou a pravděpodobně i některé z dětí," uzavřel Libor Nováček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz