Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme rodiče jako ostatní, ubezpečoval soud Stanislav Velický

  11:50aktualizováno  11:50
Chceme své dvě dcery domů, jsme rodiče jako ostatní - tato myšlenka prostupovala celým vystoupením Stanislava Velického před brněnským opatrovnickým soudem. Ten se začal zabývat budoucností čtyř dětí manželů, kteří dlouhé měsíce vedou válku se zařízením Fondu ohrožených dětí Klokánkek.

Stanislav Velický - Chceme své dcery domů, tvrdil ve svém vystoupení před brněnským opatrovnickým soudem Stanislav Velický. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dvanáctiletá Kristýna a devítiletá Abigail byly z Klokánku na žádost rodičů přemístěny do krizového centra v Brně na Hapalově ulici. Chlapci, desetiletý Benjamin a osmiletý Petr, jsou zpátky v rodině.

"Kluci jsou rádi, že jsou doma, z Klokánku si přinesli některé špatné návyky a to teď řešíme. Kristýnka se v Klokánku naučila lhát a kouřit," uvedl před soudem dvaapadesátiletý otec, který pracuje jako řidič tramvaje.

Kultivovaný Velický
K soudu přišel v bílé košili a překvapil klidným a kultivovaným vystupováním. Nevydrželo mu však do konce.

Zdůraznil, že se s mladší dcerou pravidelně vídají a ta projevila přání jít co nejdříve domů. "Byla u nás už třikrát a dospěla k závěru, že jí se doma nic špatného nestalo," dodal Velický.

Připustil ovšem, že starší dcera zaujímá jiný postoj. "Kristýnka je v předčasné pubertě, prožívá jakousi vzpouru proti Bohu a rodičům. Uznávám, že problémy mezi námi byly a ona nechce nic odpustit." Na dotaz opatrovníka dětí Petra Havlíčka, co přesně nechce odpustit, ale Velický odpovědět nechtěl.

Jeho manželka Monika k soudu nepřišla, omluvila se, protože se starala o desetiletého Benjamina, kterého včera propustili po operačním zákroku z nemocnice.

Vyšetřování pohlavního zneužívání bylo odloženo
Velický označil soužití s manželkou za dobré a mluvil o ní pěkně. Na dotaz, proč před časem oznámila na policii, že muž děti pohlavně zneužívá, se soudu dostalo vysvětlení, že si žena některé věci špatně vysvětlila. K podobnému závěru dospěli policisté, kteří případ odložili.

Rodiče bydlí v jednopokojovém bytě, otec si přijde na 18 tisíc čistého měsíčně a matka pobírá necelých 7 tisíc invalidního důchodu. Oba chtějí, aby se mohli starat o všechny své děti, znalecký posudek však pro ně vyzněl nepříznivě.

Psycholožka Věra Macků u soudu potvrdila, že považuje výchovnou způsobilost rodičů za podstatně sníženou, a to u každého z jiných důvodů. "U otce jsem zjistila závažnou poruchu osobnosti a matka má snížený intelekt a psychickou poruchu. Při svých handicapech ji péče o děti zahlcuje natolik, že je není s to adekvátně vychovávat," domnívá se psycholožka.

Podle ní je Monika Velická velké dítě, které má ke svým potomkům spíše vztah jako k vrstevníkům.

Trestní stíhání otce
Věra Macků zároveň doporučila obnovit trestní stíhání otce, neboť se domnívá, že některé aspekty nebyly zkoumány dost důkladně. Přimlouvala se také za sexuologické vyšetření otce.

Závěry znalkyně Stanislava Velického rozčílily. "Prohlašuji, že žádnou poruchou osobnosti netrpím. Posudek obsahuje vyložené nepravdy. Prý nejsem empatický a trpím trvalou záští. Žádám vypracování revizního znaleckého posudku," rozhořčeně se ohradil muž.

Namítl také, že bez problémů prošel psychotesty u dopravního podniku. "Jenže řídit tramvaj není totéž jako vychovávat děti," vysvětlila psycholožka na dotaz opatrovníka, s tím, že se v posuzování používají jiné postupy. Podle mého by ale i řidiči tramvaje měli mít osobnostní testy," dodala psycholožka.

A kontrovala tvrzením, že si otec není s to svoji výchovnou nezpůsobilost uvědomit, právě kvůli osobnostní poruše.

Věra Macků se rovněž podivila, že se chlapci vrátili do rodiny, když vyšetřování není ukončeno. Právě s ohledem na závěry znalkyně opatrovník Petr Havlíček nedoporučil zrušení předběžného opatření ve vztahu k mladší dceře Abigail, která projevila přání jít domů.

"Taktéž se domnívám, že změna pobytu v této fázi není vhodná," přidal se státní zástupce Vladimír Kutnohorský.

Soudce Libor Nováček jednání odročil na leden příštího roku. "Hodlám vyslechnout ještě matku Moniku Velickou a pravděpodobně i některé z dětí," uzavřel Libor Nováček.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Najdete na iDNES.cz