Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsou to stavby k rekreaci, hájí náměstek primátora Macek nepovolené stavby

  18:25aktualizováno  18:25
Mezi dřevěnými chatkami oddělenými živými ploty ční na brněnské přehradě luxusní chata s bazénem a volejbalovým hřištěm. V rekreačním území kolem vodního díla, si ji díky právním kličkám postavil náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD). U altánu, bazénu a hřiště teď ale musí dokázat, že nejsou proti zákonu.

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z malé chaty u Brněnské přehrady vilu s altánem. Při stavebních úpravách však porušil zákon a bystrcký stavební úřad mu nakázal přístavbu odstranit | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Chata je zkolaudovaná, ale u bazénu, hřiště a altánu musí Macek do konce roku doložit jejich soulad s územním plánem. Podle vedoucí stavebního úřadu v Bystrci Ivany Krejčové to půjde jen těžko.

Bazén, hřiště i altán totiž vyrostly na území určeném k rekreaci, kde se nesmí stavět. "Stavebník si podal žádost o dodatečné povolení stavby a musí do konce roku prokázat, že bazén, altán i hřiště vznikly v souladu s platnými zákony a vyhláškami," řekla Krejčová. Pokud to Macek nezvládne, může úřad najmout exekutora nebo firmu a stavby odstranit.

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z malé chaty u Brněnské přehrady vilu s altánem. Při stavebních úpravách však porušil zákon a bystrcký stavební úřad mu nakázal přístavbu odstranitNáměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z malé chaty u Brněnské přehrady vilu s altánem. Při stavebních úpravách však porušil zákon a bystrcký stavební úřad mu nakázal přístavbu odstranit

S dokazováním souladu s územním plánem Macek neočekává problémy. "Na tom území je možné stavět věci určené k rekreaci, což ty stavby splňují," řekl Macek na vysvětlenou.

Chatu schválil odbor magistrátu, kterému Macek šéfuje

O podivné shovívavosti, kterou odbor územního a stavebního řízení magistrátu vůči náměstkovi projevil, informovala před časem MF DNES. Macek si před několika lety postavil chatu i proti vůli stavebního úřadu v Brně-Bystrci.

Když mu úřad odmítl dát stavební oddělení, odvolal se k nadřízenému odboru územního a stavebního řízení magistrátu. Ten spadá pod technického náměstka a tím není nikdo jiný než Ladislav Macek.

Macek odmítá, že by do rozhodování odboru jakkoli zasáhl. Přesto mu úřad vyhověl a schválil chatu, která sice stojí na místě bývalého stavení, ale jeho původní půdorys překračuje.

Úřad v Bystrci tedy pokračuje alespoň v řízení na odstranění zastřešeného bazénu, dřevěného altánu a hřiště s umělým povrchem. Dvoumetrový dřevěný plot náměstek vyměnil za zelenou síťovanou plachtu.

"Tím plotem si myslím dost lidí popudil, minulé léto se mě pořád někdo chodil ptát, co je to tam za areál," svěřila se před časem jedna ze sousedních chatařek.

Také ostatním chatařům, kteří si však nepřáli zveřejnit svá jména, přesto je redakce zná, vadí dvojí metr, který magistrát v případě náměstka uplatnil. "Nám stíní celou zahradu stromy, ale pokácet je nemůžeme. On nechal na pozemek najet bagry, ty porušily kořeny a stromy uschly. Tak získal důvod je pokácet," popsal chatař.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Najdete na iDNES.cz