Tomáš Julínek

Tomáš Julínek | foto: Dan Materna, MAFRA

Julínek, Juránek i Venclík chtějí být poslanci

  • 4
Politici, kteří se chtějí v říjnových předčasných volbách znovu dostat do Sněmovny, to nebudou mít jednoduché. Mnohdy neznámým jménům totiž budou ve vnitrostranickém boji o lukrativní pozice konkurovat hvězdy krajských voleb a známá jména celostátní politiky.

Do Sněmovny se chce podle informací MF DNES poprvé probojovat například bývalý hejtman Stanislav Juránek z KDU-ČSL a také místopředseda lidovců David Macek.

"Chci kandidovat z čelních pozic kandidátky," řekl otevřeně Macek. Juránek včera nebral telefon. Podle svých stranických kolegů by ale rád kandidátku také vedl.

Milan Venclík a Michal Hašek

V ODS se zase mluví o krajském radním Milanu Venclíkovi, který vedl stranu do loňských krajských voleb. "Mnoho lidí mi říká, abych kandidoval. Ještě nejsem rozhodnutý. Ale pokud budu kandidovat, budu jako předseda regionu na volitelných místech," řekl Venclík.

I exministr zdravotnictví má zájem

To by však znamenalo, že se do Sněmovny z Brna znovu nedostane buď Petr Pleva, nebo Dana Filipi, nebo Václav Mencl. "Předpokládám, že současní poslanci se budou snažit svoje postavení obhájit, ale asi se objeví i noví zájemci," konstatoval Mencl. A dodal, že on by rád do Sněmovny znovu.

David ŠeichA na křeslo si myslí také bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, kterému příští rok končí mandát senátora. Přestoupil kvůli tomu do ODS Brno-venkov. Tam by musel v primárních volbách porazit současného poslance za oblast venkova Davida Šeicha. Šeich se ale vzdát nehodlá, jak ukázal v sobotu v boji o šéfa oblasti, když nad Julínkem vyhrál.

Nejklidnější tak budou vnitrostranické volby pravděpodobně v ČSSD, jejíž členové počítají s podobným složením kandidátky jako v roce 2006. Vést by ji měl Bohuslav Sobotka.

"Uvidíme, zda straničtí kolegové ocení práci, kterou jsme odvedli," uvedl Jeroným Tejc. Výjimkou bude u ČSSD jen "přeběhlík" Michal Pohanka a také hejtman Michal Hašek, který se mandátu poslance letos vzdal.

"Neuvažuji o tom, že bych znovu kandidoval do Sněmovny. Nepřijmu ani případnou nabídku. Chci podpořit ČSSD jako hejtman," prohlásil Hašek. A zarazil tak spekulace některých politiků, že si o volitelné místo sám řekl.

Hašek: Z každého okresu chceme poslance

Sociální demokraté ale díky drtivému vítězství v loňských krajských volbách předpokládají, že získají víc mandátů, než dosud mají. Tedy že se objeví i nová jména.

"A že se do Sněmovny dostane minimálně jeden zástupce z každého okresu, tedy nově i Blanenska, které svého poslance momentálně nemá," uvedl hejtman Michal Hašek.

Naopak občanští demokraté jsou v odhadech opatrní. "Z osmi poslanců může být klidně šest. Ale taky už mohou mít lidé dost oranžového tsunami, a získáme deset míst. Navíc kdo ví, co bude v říjnu," komentoval to jeden člen strany.

"Osobně jsem přesvědčen, že těch osm míst obhájíme," věří si Václav Mencl.

Zelení a komunisté zatím kandidátku neřeší

Jihomoravští zelení zatím podle své šéfky Zuzany Benešové kandidátku nesestavují ani se nedohadují o případných jménech. Zaměstnávají je volby do Evropského parlamentu, které se blíží.

Ministr školství Ondřej Liška na tiskové konferenci k začátku školního roku (28.8. 2008)

"O žádných mocenských bojůvkách nevím," uvedla Benešová. Jediným poslancem z jihu Moravy je v současné době bývalý ministr školství Ondřej Liška. Je však otázkou, jestli se zelení do Poslanecké sněmovny vůbec dostanou. Podle některých průzkumů veřejného mínění jim totiž voliči nevhodí potřebných 5 procent hlasů. V Jihomoravském kraji se navíc Strana zelených loni nedostala ani do zastupitelstva.

Také v KSČM, která má v Poslanecké sněmovně Zuzku Bebarovou-Rujbrovou, Vojtěcha Adama a Miroslava Grebeníčka, zatím není jasné, zda budou právě tato tři jména na prvních pozicích kandidátky.