Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Julínek odložil sloučení Úrazovky s FN Bohunice. Nikdo neví, co bude

  11:08aktualizováno  12:09
Kdy přesně přestane Úrazová nemocnice v Brně existovat, právně i fyzicky, zatím nikdo pořádně neupřesnil. Ministerstvo si nechává zpracovat analýzu, jak převod i stěhování do Bohunic provést. Zdravotníci i pacienti tápou.

Úrazová nemocnice v Brně. | foto: MF DNES

Lékaři Úrazové nemocnice mají kromě běžné náplně práce v posledních týdnech ještě další povinnosti: vysvětlovat svým pacientům, kam mají přijít na vyšetření za půl roku.

"Když objednávám pacienty na vyšetření za několik měsíců, ptají se, jestli tady ještě budeme a kam mají pak jít. Každý den dvacetkrát vysvětluji, že nevím, kdy tady už nebudu pracovat ani kde pak budu," svěřil se jeden z dlouholetých lékařů Úrazové nemocnice, který si nepřál zveřejnit jméno.

Jenže podrobnosti plánovaného zrušení nemocnice nezná nikdo. Vedení Úrazovky a její zřizovatel, ministerstvo zdravotnictví, si otázky přehazují jako horkou bramboru. Nikdo neví ani to, kdy se nemocnice právně sloučí s fakultní nemocnicí v Bohunicích. To se mělo původně stát 1. března. Podle informací MF DNES se však termín přesouvá nejdřív na duben.

"Nevím, kdy přesně se nemocnice sloučí. Je to věc zřizovatele. Není v mé moci to ovlivnit," tvrdí ředitel Úrazovky Petr Svoboda. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta se sloučení stále připravuje.

"Ale podrobnosti by měl vědět ředitel nemocnice. Sloučení ještě není právně dořešené, hledáme optimální cestu," řekl Cikrt. Pověřená advokátní kancelář nyní zpracovává analýzu, která má přesně stanovit, jak se budou obě nemocnice slučovat. A také termín, kdy má nastat fyzický přesun Úrazovky. Druhý týden v březnu se ministerstvo hodlá hotovou analýzou pochlubit.

Zaměstnanci ale stále pracují v nejistotě. "Nikdo nám není schopen říct nic konkrétního," prohlásila šéfka odborů Lenka Doležalová. Většina zaměstnanců podle ní doufá, že je ještě stále ve hře varianta Úrazovou nemocnici nerušit.

Ministerstvo má však pevný názor: Přesun bude. Zaměstnanci se ale podle ředitele Svobody bát nemusí. "Všichni se mohou přesunout na pracoviště do Bohunic," ubezpečuje. Podle Svobody zástupci ministerstva zdravotnictví slíbili, že do dvou týdnů přijedou a řeknou zaměstnancům, jak bude přesun vypadat.

Oslovení pracovníci ale slibům ministerstva ani ředitele nevěří. "Administrativně nás převedou všechny. A pak nás můžou klidně vyhodit, bez odstupného," bojí se někteří lékaři a sestry.

. O zavření se včas dozvíte,

vzkazuje lidem současný ředitel Úrazové nemocnice Petr Svoboda

Vy nevíte, kdy se Úrazová nemocnice právně sloučí s nemocnicí v Bohunicích. Neví to ani ministerstvo zdravotnictví. Kdo to tedy má vědět?
Nevím. Jsem podřízený ministerstvu. Teď sloučení připravuje advokátní kancelář. Druhý týden v březnu by měla být schůzka těchto advokátů s vedením ministerstva. A při té by mělo dojít ke stanovení konkrétního termínu.

A kdy nastane den D, definitivní zavření, pro pacienty?
Jedna věc je změna právní subjektivity. Ta se připravuje. A druhá věc je změna činnosti. O tom se zatím vůbec neuvažuje. Vidím to tak na podzim, ale nic specifického slíbit nemůžu.

Bude to ze dne na den? Do půlnoci budou sanitky vozit pacienty na Ponávku a od půlnoci do Bohunic?
To rozhodně ne. Potrvá to řadu dní a v tu dobu se určitě bude dát jít na obě pracoviště. Ze začátku přesuneme část Úrazovky. Na Ponávce zůstane nějaká služba. A postupně se začne zvyšovat aktivita na novém působišti. Nebude to z hodiny na hodinu.

V jaké fázi je příprava prostor v Bohunicích?
První část, tedy přestavba operačních sálů a oddělení, už probíhá. A přístavba nad patologickou anatomií, pokud vím, ještě nezačala. Tou je celý přesun limitován. Moc odkládat se to ale nedá, takže snad začne co nejdřív.

Jak je to s objednáváním pacientů? Ptají se, jestli tady za půl roku ještě budete...
Ta situace je obtížná pro všechny. Zatím musíme jednat tak, jako že jsme tady. Jinak to nejde. Pak to nějak vyřešíme. Lidé se to včas dozví.

Zaznamenáváte odchod pacientů nebo lékařů?
Lékaři zůstávají. Trápí nás spíš odchod středního zdravotnického personálu. Zkušené sestry odcházejí a nabíráme absolventky. A pacienti? To se takto nedá říct. Návštěvnost závisí na spoustě okolností. Počasí, dovolené. Ale zatím to nevybočuje z průměru.

Co bude s personálem? Už jste schopni jim něco konkrétního slíbit?
Právní analýzy říkají, že se všichni přesunou do Bohunic.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Průkopníkem v testování chytrých silnic bude Brno, zrychlí se komunikace

Na Mafra konferenci Smart Region Brno se debatovalo o „chytrých“ technologiích.

Brno jde dál naproti moderním trendům. Po elektronické jízdence nebo plánech na chytrou čtvrť bude také testovat...

VIDEO: Matka s tříletou dcerou usnula vedle lavičky, nadýchala 4 promile

Opilá matka s tříletou dcerou usnula na lavičce

Tříletá holčička postávající vedle spící matky vzbudila pozornost návštěvníků brněnské nákupní galerie. Přivolaným...

Ať pacienti z venkova dál nepřetěžují Brno, plánuje ministerstvo

(Ilustrační snímek)

Jihomoravané dostanou jasně nalajnováno, do které nemocnice mají zamířit. Kontroverzní plán státu vyvolává značné...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ SKLADU - JEDNA SMĚNA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz