Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Julínek odložil sloučení Úrazovky s FN Bohunice. Nikdo neví, co bude

  11:08aktualizováno  12:09
Kdy přesně přestane Úrazová nemocnice v Brně existovat, právně i fyzicky, zatím nikdo pořádně neupřesnil. Ministerstvo si nechává zpracovat analýzu, jak převod i stěhování do Bohunic provést. Zdravotníci i pacienti tápou.

Úrazová nemocnice v Brně. | foto: MF DNES

Lékaři Úrazové nemocnice mají kromě běžné náplně práce v posledních týdnech ještě další povinnosti: vysvětlovat svým pacientům, kam mají přijít na vyšetření za půl roku.

"Když objednávám pacienty na vyšetření za několik měsíců, ptají se, jestli tady ještě budeme a kam mají pak jít. Každý den dvacetkrát vysvětluji, že nevím, kdy tady už nebudu pracovat ani kde pak budu," svěřil se jeden z dlouholetých lékařů Úrazové nemocnice, který si nepřál zveřejnit jméno.

Jenže podrobnosti plánovaného zrušení nemocnice nezná nikdo. Vedení Úrazovky a její zřizovatel, ministerstvo zdravotnictví, si otázky přehazují jako horkou bramboru. Nikdo neví ani to, kdy se nemocnice právně sloučí s fakultní nemocnicí v Bohunicích. To se mělo původně stát 1. března. Podle informací MF DNES se však termín přesouvá nejdřív na duben.

"Nevím, kdy přesně se nemocnice sloučí. Je to věc zřizovatele. Není v mé moci to ovlivnit," tvrdí ředitel Úrazovky Petr Svoboda. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta se sloučení stále připravuje.

"Ale podrobnosti by měl vědět ředitel nemocnice. Sloučení ještě není právně dořešené, hledáme optimální cestu," řekl Cikrt. Pověřená advokátní kancelář nyní zpracovává analýzu, která má přesně stanovit, jak se budou obě nemocnice slučovat. A také termín, kdy má nastat fyzický přesun Úrazovky. Druhý týden v březnu se ministerstvo hodlá hotovou analýzou pochlubit.

Zaměstnanci ale stále pracují v nejistotě. "Nikdo nám není schopen říct nic konkrétního," prohlásila šéfka odborů Lenka Doležalová. Většina zaměstnanců podle ní doufá, že je ještě stále ve hře varianta Úrazovou nemocnici nerušit.

Ministerstvo má však pevný názor: Přesun bude. Zaměstnanci se ale podle ředitele Svobody bát nemusí. "Všichni se mohou přesunout na pracoviště do Bohunic," ubezpečuje. Podle Svobody zástupci ministerstva zdravotnictví slíbili, že do dvou týdnů přijedou a řeknou zaměstnancům, jak bude přesun vypadat.

Oslovení pracovníci ale slibům ministerstva ani ředitele nevěří. "Administrativně nás převedou všechny. A pak nás můžou klidně vyhodit, bez odstupného," bojí se někteří lékaři a sestry.

. O zavření se včas dozvíte,

vzkazuje lidem současný ředitel Úrazové nemocnice Petr Svoboda

Vy nevíte, kdy se Úrazová nemocnice právně sloučí s nemocnicí v Bohunicích. Neví to ani ministerstvo zdravotnictví. Kdo to tedy má vědět?
Nevím. Jsem podřízený ministerstvu. Teď sloučení připravuje advokátní kancelář. Druhý týden v březnu by měla být schůzka těchto advokátů s vedením ministerstva. A při té by mělo dojít ke stanovení konkrétního termínu.

A kdy nastane den D, definitivní zavření, pro pacienty?
Jedna věc je změna právní subjektivity. Ta se připravuje. A druhá věc je změna činnosti. O tom se zatím vůbec neuvažuje. Vidím to tak na podzim, ale nic specifického slíbit nemůžu.

Bude to ze dne na den? Do půlnoci budou sanitky vozit pacienty na Ponávku a od půlnoci do Bohunic?
To rozhodně ne. Potrvá to řadu dní a v tu dobu se určitě bude dát jít na obě pracoviště. Ze začátku přesuneme část Úrazovky. Na Ponávce zůstane nějaká služba. A postupně se začne zvyšovat aktivita na novém působišti. Nebude to z hodiny na hodinu.

V jaké fázi je příprava prostor v Bohunicích?
První část, tedy přestavba operačních sálů a oddělení, už probíhá. A přístavba nad patologickou anatomií, pokud vím, ještě nezačala. Tou je celý přesun limitován. Moc odkládat se to ale nedá, takže snad začne co nejdřív.

Jak je to s objednáváním pacientů? Ptají se, jestli tady za půl roku ještě budete...
Ta situace je obtížná pro všechny. Zatím musíme jednat tak, jako že jsme tady. Jinak to nejde. Pak to nějak vyřešíme. Lidé se to včas dozví.

Zaznamenáváte odchod pacientů nebo lékařů?
Lékaři zůstávají. Trápí nás spíš odchod středního zdravotnického personálu. Zkušené sestry odcházejí a nabíráme absolventky. A pacienti? To se takto nedá říct. Návštěvnost závisí na spoustě okolností. Počasí, dovolené. Ale zatím to nevybočuje z průměru.

Co bude s personálem? Už jste schopni jim něco konkrétního slíbit?
Právní analýzy říkají, že se všichni přesunou do Bohunic.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz