Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Julínek odvolal šéfa onkologického ústavu i ředitelku Svaté Anny

  17:46aktualizováno  21:14
Rostislav Vyzula vedl Masarykův onkologický ústav šest let. Až do dneška. Nemocnici - pacienty zvolenou za nejoblíbenější - musí opustit. Rozhodl o tom ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Skončit musí i ředitelka Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Petr LemberkMF DNES

"V souvislosti s plánovanou koncentrací a reorganizací onkologické péče na území města Brna a Jihomoravského regionu se rozhodl ministr k personální změně," komentoval odvolání Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.
 
Vyzulu ve funkci nahradí Jiří Vorlíček, dosavadní šéf hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a předseda České onkologické společnosti. Bývalý ředitel v ústavu zůstane, jako vedoucí kliniky komplexní onkologické péče.

Skončila i ředitelka Svaté Anny
Ministr Julínek v úterý s okamžitou platností odvolal také ředitelku Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně Vladimíru Danihelkovou. "Ve funkci mě nahradí nynější náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Petr Koška," řekla Danihelková.V areálu nemocnice má za 1,5 miliardy Kč vzniknout Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC).

"Ministr nebyl spokojen s naplňováním strategie rozvoje," řekl Cikrt. Hlavním úkolem jejího nástupce prý bude stabilizovat hospodaření nemocnice, restrukturalizovat ji a dokončit projekt ICRC. "Je třeba tomu dát novou dynamiku," řekl Cikrt.

Čtyřicetiletou Danihelkovou rozhodnutí ministra překvapilo. "Myslím, že se tam udělala hromada práce. Ekonomika se stabilizovala," popsala své roční působení v nemocnici. Do funkce ji loni dosadil právě Julínek.

Tehdy ji označil za osvědčenou manažerku ve zdravotnictví. Danihelková předtím vedla nemocnici v Břeclavi, její nadřízení z Jihomoravského kraje si ji chválili. Ve svatoanenské nemocnici Danihelková pokračovala v přípravě stavby ICRC.

Projekt mezinárodního centra má zpoždění
"Na konci července by mělo být vypsané výběrové řízení na stavební firmu," řekla dnes. Projekt tak má zpoždění. Loni v prosinci představitelé nemocnice informovali, že stavba má začít v polovině roku. Ještě letos na podzim by však měly v Brně začít fungovat první laboratoře budoucího ICRC. Jeden z prvních výzkumů bude zaměřen na srdeční arytmii.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu je projektem, který v ČR nemá obdoby. Nové metody léčby by tam měli vyvíjet čeští odborníci spolu s experty americké kliniky Mayo. Klinika patří ke dvěma nejprestižnějším zařízením svého druhu v USA. Díky spolupráci Američanů a brněnských odborníků se k českým pacientům dostanou metody, které by jinak do ČR přišly až s několikaletým zpožděním.

Julínek už vyměnil řadu nemocničních šéfů
Změn na nejvyšších postech v českých nemocnicích už ministr Julínek od svého nástupu do funkce v září 2006 provedl celou řadu. Například hned po svém nástupu prosadil odvolání všech zástupců státu ve správní a dozorčí radě VZP. Ministrův mluvčí oznámil, že Julínek hodlá vyměnit asi polovinu zástupců státu v zaměstnaneckých pojišťovnách.

Loni v březnu Julínek odvolal ředitele tří fakultních nemocnic - Thomayerovy a vinohradské v Praze a olomoucké fakultní. Důvodem podle něj byly problémy v hospodaření těchto nemocnic. Odvolaní ředitelé ministrovo vysvětlení zpochybnili. V září 2007 odvolal ředitele Úrazové nemocnice v Brně Miloše Janečka. Důvodem byl jeho nesouhlas s plánovaným rušením zařízení.

V listopadu ministr odvolal ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera. Podle Julínkových představ se měl ústav sloučit s pražskou Všeobecnou fakultní nemocnicí, od plánu ale nakonec ministerstvo ustoupilo.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz