Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Julínkovy plány zhorší podmínky pro výzkum, tvrdí rektor Masarykovy univerzity

  14:26aktualizováno  14:26
Reforma zdravotnictví ministra Tomáše Julínka v Brně opět vzbuzuje emoce. Tentokrát se bouří Masarykova univerzita kvůli návrhu zákona o univerzitních nemocnicích. "Jeho podoba, kterou jsme od ministerstva obdrželi v pátek, by znamenala zvýšení nákladů a zhoršení podmínek pro výuku a výzkum," vysvětlil své výhrady rektor univerzity Petr Fiala.

Do funkce rektora MU v Brně byl Petr Fiala zvolen v roce 2004. | foto: Monika Tomášková, Barbora Tachecí,  MF DNES

Fiala také upozornil, že řada studentů v nejvyšších ročnících pomáhá zajišťovat základní lékařskou péči na klinikách fakultních nemocnic. U řady z nich navíc stát prostřednictvím univerzity přispívá na plat. Nemocnici tedy takový student vyjde mnohem levněji než zaměstnanec.

Druhá největší česká univerzita se sice nepřipojila k hrozbám zastavení výuky, s níž přišla Karlova univerzita. Dosavadní praxi, kdy studenti doktorských programů zajišťují chod nemocničních zařízení, by však mohla ukončit.

Univerzita by v nemocnici, kde se její studenti vzdělávají, chtěla mít podíl na rozhodování. "Zatím nemáme žádné záruky, že univerzita bude mít reálný vliv na dění v univerzitní nemocnici. Ještě dřív než ke změně dojde, se totiž mají stát nemocnice akciovými společnostmi. A nám ministerstvo nabízí pouze 34 procent akcií. To není dostatečné," doplnil Fiala.

Ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že požadavek na většinový podíl akcií v nemocnicích je přehnaný.

"Čtyřiatřicet procent je dost na to, aby mohla univerzita zablokovat rozhodnutí. V současných fakultních nemocnicích navíc mají univerzity nulový podíl, budou na tom tedy lépe. I nadále však budou mít dohled nad výzkumem a výukou," argumentoval mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Převod na akciové společnosti podle něj zajistí průhlednější hospodaření v nemocnicích. "Pod jednou střechou jsou v současné době zmixované tři oblasti financované z různých zdrojů. Jednak zdravotnická péče, hrazená z pojištění. Pak výuka studentů placená ze státního rozpočtu a také výzkum. Peníze na něj pocházejí většinou z grantů. Do jednotlivých oblastí bude jasněji vidět a zisk z nich se bude zase vracet do konkrétní oblasti," doplnil Cikrt.

Právě tento přístup však kritizuje děkan lékařské fakulty Jan Žaloudík. "Pokud si někdo myslí, že najde zvláštní les na šišky, jiný na dřevo a třetí na kapradí, je to holý nesmysl. To vše dohromady tvoří jeden ekosystém a nelze to oddělit," poznamenal děkan.

Ministerstvo je však toho názoru, že na straně univerzity došlo k nepochopení návrhu zákona. "Diskuse ještě není u konce, porozumět si především musí naši právníci a právníci univerzit. Jsme ochotni jednat o dalších zárukách," dodal Cikrt.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Najdete na iDNES.cz