Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Juránek: Kancelář hejtmana jsem nevybílil

  16:16aktualizováno  8. prosince 12:09
Už ne z hejtmanského křesla, ale z klubovny KDU-ČSL odpovídal čtenářům bývalý "první muž" jižní Moravy Stanislav Juránek. Po krátkém odpočinku v lázních hledá novou práci. Chce se dále věnovat kraji a také dohnat resty v rodině. Čtenářům on-line rozhovoru odpovídal i na všetečné otázky. Například kolik peněz bere hejtman.

Bývalý hejtman Stanislav Juránek při on-line rozhovoru | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nejvíce čtenáře zajímalo, co s bývalým hejtmanem bude. "Jak si představujete svoji budoucí práci? Zajímalo by mě, jestli se vrátíte mezi stromy, nebo budete něčemu šéfovat," ptal se například Kamil Hrubeš.

"Hledám práci v oborech, kterým rozumím. O problémy v lesnickém oboru jsem se vždy průběžně zajímal. Tato práce je dána zkušenostmi mnoha generací a určitě nebudu usilovat o místo, na které bych nestačil. Chci pracovat tam, kde budou využity moje schopnosti," vzkázal čtenářům Juránek.

Odpovědi Stanislava Juránka čtěte - zde

Otázka padla i na plat, který by si exhejtman nyní představoval. "Průměrný plat v kraji je kolem jednadvaceti tisíc hrubého. Pracoval byste za to, nebo čekáte, že budete vydělávat násobky?" neodpustil si čtenář Jenda.

"Moje žena se doma stará o nemocnou maminku, moji tři synové studují. Hledám práci s takovým platem, abych naši šestičlennou rodinu uživil. Není to o násobcích průměrného platu," odpověděl Juránek.

Dodal, že jako zastupitel kraje bere odměnu 4 800 měsíčně, hejtman si přitom vydělá kolem devadesáti tisíc za měsíc.

Bývalý hejtman Stanislav Juránek při on-line rozhovoru

"Kancelář jsem nevybílil"

Svou hejtmanskou kancelář na krajském úřadě přenechal Juránek Michalu Haškovi. Martina zajímalo, v jakém stavu. "V Brněnském deníku napsali, že jste svému nástupci nechal doslova "vybílené místnosti". Myslím si, že to nesedí s vaší image korektního a vlídného politika."

"Toto vyjádření mě urazilo. Svému nástupci jsem předal uklizenou, připravenou kancelář, v níž nezůstaly žádné mé osobní věci. Pod slovem "vybílené" si představuji, že jsem si odnesl něco, co mi nepatří, a zanechal po sobě prázdné místnosti. To rozhodně není pravda. Otázkou je, co by se objevilo, jestliže bych po sobě zanechal nepořádek," nedal se politik.

Po volbách a loučení s hejtmanským křeslem si Juránek vyjel na šest dní do lázní. "Byl jsem tam se svojí ženou. První věc, kterou chci dohnat, je poděkovat jí za to, že jsem mohl tak dlouho pracovat naplno v politice. Věřím, že spolu prožijeme více volného času," slibuje si od nového období.

Bývalý hejtman Stanislav Juránek při on-line rozhovoru

Čtenáři si vzpomněli i na povolební "škatulata" v budoucí koalici. "Prohlásil jste, že už dopředu jste věděl, že se spolu ČSSD a ODS na vedení Jihomoravského kraje domluví. Z čeho jste tak usuzoval?" zajímalo Bětu.

"Situace byla jasná již několik hodin po volbách. Poznáte, jestli někdo s vámi chce jednat, nebo to jen předstírá," míní Juránek. I proto prý přestal po volbách s médii komunikovat.

"Chystaná koalice ODS a ČSSD měla jeden velký problém - zdůvodnit, proč jdou spolu. Odmítl jsem dát jim záminku, že musí koalici uzavřít kvůli neshodám s KDU-ČSL nebo kvůli mé osobě. Zachoval jsem se čestně, také vůči svým voličům, protože jsem nebyl připraven na kompromisy, které poškodí Jihomoravský kraj. Jako předseda opozičního klubu budu na poškozování zájmů kraje vždy upozorňovat a budu se přitom opírat o hlasy těch, kteří mi dali důvěru," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz