Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Justice chce ušetřit na předraženém areálu, vybaví ho nábytkem ze 70. let

  5:52aktualizováno  5:52
Stál více než dvě miliardy korun a bude to jeden z nejmodernějších komplexů svého druhu v Evropě. Ale jen navenek. Uvnitř má být vybaven čtvrt století starým nábytkem značky Universal. Řeč je o novém moderním sídle justice v Heršpické ulici v Brně.

Rozestavěný justiční areál v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Starý nábytek chce do Justičního paláce přestěhovat ministerstvo spravedlnosti, aby ušetřilo. Stavba už totiž státní kasu vyšla dvaapůlkrát dráž, než bylo původně v plánu. Zaměstnancům městského soudu, který se má do nového komplexu rovněž stěhovat, se takový záměr nelíbí a protestují.

"Hledání úspor v této oblasti je naprosto neuvěřitelné. Vždyť vybavení našich kanceláří je naprosto tristní. Zastaralé a nevyhovující. Považujeme plán za nekoncepční, protože v konečném důsledku rozhodně úspory nepřinese," napsala Soudcovská rada Městského soudu v Brně Jaroslavu Pořízkovi, předsedovi krajského soudu, který má stavbu na starosti.

Informace, že se do Justičního paláce přestěhuje i nábytek Universal, se mezi zaměstnanci soudu nesly několik týdnů. Před pár dny je ministerstvo nepřímo potvrdilo. "V rámci úsporných opatření byl Městský soud v Brně požádán o posouzení možnosti využití současně používaného kancelářského nábytku v nové budově," potvrdila mluvčí soudu Soňa Vyplašilová.

Soudcovská rada na požadavek odpověděla, že kanceláře jsou vybaveny nábytkem, který už snad není v žádné budově státní správy. "Pikantní je, že veškeré naše dřívější žádosti o nový nábytek odbývalo ministerstvo s tím, že sebemenší investice do něj by byla zbytečná, protože v nových prostorách bude vše nové," napsala rada.

Krajský soud o problému ví a stojí za městským soudem. "Nábytek je z konce sedmdesátých let a je v dezolátním stavu. Přemístění nepřežije," uvedl vedoucí investičního odboru Jan Lippert.

Podle něj vyjde demontáž a následná montáž Universalu cenově stejně jako nákup nového vybavení. "Úspora bude minimální. Nemluvě o tom, že by to způsobilo několikaměsíční výpadek práce celého soudu," myslí si Lippert. Dodal, že krajský soud je proti stěhování nábytku a bude ministerstvu oponovat.

Ministerstvo na otázky zaslané MF DNES neodpovědělo. Soudci označují jeho plán za ostudu. "Bude to jeden velký trapas, když vejdete do budovy za dvě miliardy a vevnitř budou oprýskané vrzající skříně a stoly, mnohdy sbité hřebíky, aby držely pohromadě," řekl jeden ze soudců, který si nepřál být jmenován.

Do Justičního areálu se má stěhovat také Okresní soud Brno-venkov a okresní i městské státní zastupitelství. Nábytek Universal není jediný ani největší problém pompézního paláce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz