Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


K jesličkám spěchá i sousedka s demižonem

  11:57aktualizováno  11:57
"To je můj kamarád, který chodí hrozně rád na ryby," ukazuje betlemář Pavel Šimon pečlivě vyřezanou dřevěnou postavičku s kaprem v náručí. "Smál se mi, že takového kapra v životě nechytil," baví se tvůrce nad poněkud předimenzovanou rybou.

Šlapanický betlémář Pavel Šimon | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Pětašedesátiletý Pavel Šimon vlastnoručně vyřezal dřevěný betlém na pozadí obrázku šlapanického náměstí. Kromě Ježíška a tří králů se k jesličkám scházejí figurky, které mají podobu Šimonových známých.

Nechybí ani sousedka Věra s demižonem, kamarád Pavel se soudkem piva nebo dcera, když byla ještě malá. Betlém si lidé mohou prohlédnout ještě dnes ve Šlapanicích.

K jesličkám jdou přátelé

Šlapanický betlém začal Pavel Šimon vyřezávat před více než patnácti lety. "Původně to byly jen jesličky s Ježíškem a pár zvířátek," vzpomíná Šimon. Postupně ale začal vyrábět další postavičky.

Nyní tak k Ježíškovi spěchají nejen tři králové, ale i figurky představující autora, jeho manželku i dceru, kamaráda rybáře, sousedku Věru s demižonem, kamaráda Pavla se soudkem piva i šlapanické krojované. Na prodej ale betlém není. "Vyřezávám jenom pro radost," říká skromně betlemář.

Pavel Šimon pracoval více než čtyřicet let jako zámečník. K vyřezávání ho přivedl místní farář. "Pracoval jsem v Brně v Královopolské. Nebylo pro mě těžké sehnat materiál a vyrobit si soustruh," vzpomíná na své začátky Šimon.

Ano jedna figurka není stejná

Všechny jeho postavičky jsou originály. "Ani jedna není stejná," chlubí se. Někdy si postavičky sám vymýšlí. Vyřezává i větší figurky, třeba Zlatovlásku nebo Rumcajse s Cipískem.

"Těm velkým vyrábím i nosy," dodal. Další figurky se chystá přidat i k betlému. "Můžu ale tvořit jen v zimě. Mám totiž velkou zahradu a v létě je na ní moc práce," dodává. Na soustružení je podle něj nejlepší tvrdé dřevo, jako například ořech.

"Když vidím někde kousek dřeva, honem přemýšlím, co by se z něj dalo vyrobit," popisuje Šimon. Výstava betlémů na šlapanickém městském úřadě skončí v sobotu.

"Pokud bude zájem i příští rok, určitě svůj betlém zase přinesu," plánuje Šimon. Návštěvníkům se betlémy tak líbily, že by výstava mohla být i ve větších prostorách.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz