Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kadrnka z ODS bude sedět v radě Čezu. Nemá kvalifikaci, zlobí se ČSSD

  15:24aktualizováno  15:24
Šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka získal lukrativní místo v dozorčí radě Čezu. Podle sociálních demokratů je ale jeho kvalifikace na tuto funkci sporná. Členové ČSSD se proto ptají, jestli Kadrnka nedostal post jako odměnu za podporu vedení ODS v boji proti velkým koalicím.

Šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka dostal post v dozorčí radě Čezu, podle ČSSD na to ale nemá kvalifikaci. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Parlamentní volby přinesly střídání vládnoucích stran, a to znamená i výměnu členů dozorčích rad a představenstev státních firem. "Musí se obsadit asi padesát míst, je zvykem, že krajští šéfové musejí někde sedět," vysvětlil člen jihomoravské ODS z Kadrnkovy blízkosti.

Podle něj nová funkce s Kadrnkovým jednáním po komunálních volbách nesouvisí. Kadrnka se tehdy stejně jako celostátní vedení strany silně vymezil proti vznikající velké koalici na brněnské radnici. Velká koalice ale přes tlak vedení vznikla.

Jiří Kadrnka

Letos čtyřicetiletý politik vystudoval Střední průmyslovou školu strojní ve Zlíně a později Strojní fakultu VUT v Brně (obor Konstrukce průmyslových robotů a manipulátorů, obráběcích a tvářecích strojů).

Živí se podnikáním. Je jednatelem dopravních a logistických firem se sídlem v Hustopečích a Blučině. Je ženatý a má tři syny.

V ODS je od roku 1997. Do politiky vstoupil v Hustopečích, kde už dvanáct let sedí v městské radě.

Od roku 2000 je také zastupitelem Jihomoravského kraje. Před dvěma lety vystřídal Milana Venclíka na postu šéfa krajské ODS. Už pět let je členem výkonné rady strany.

Spolu s Kadrnkou bude na chod Čezu za ODS dohlížet ještě ekonom Lubomír Lízal a Martin Říman. Rozhodla o tom včera mimořádná valná hromada společnosti.

Kadrnka nemá kvalifikaci, nelíbí se ČSSD

Šéf brněnské ČSSD a poslanec Jeroným Tejc nechápe, jakou má šéf jihomoravské ODS k členství v dozorčí radě energetické společnosti kvalifikaci.

"Nevím, jestli tomá být odměna za to, že dovedl ODS do opozice všude, kde to šlo. A v Brně se o to alespoň snažil," kritizoval volbu ODS Tejc.

Podle něj by na nominaci od ČSSD neměl šanci, protože strana má vyšší nároky. "Ale nevím, v čem pan Kadrnka vyniká, třeba nakonec v oblasti finančnictví a energetiky prokáže svou nenahraditelnost," dodal Tejc.

ČSSD do dozorčí rady Čezu nominovala bývalého místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Jana Kohouta.

Tejc nikdy nepracoval a blábolí, reagoval Kadrnka

Kadrnka vystudoval Strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně a v současnosti podniká. Je jednatelem a spolumajitelem logistických a dopravních firem v Hustopečích a Blučině. Názor šéfa brněnské ČSSD Kadrnka nechtěl komentovat.

"Reagovat na komentář k mému zvolení do dozorčí rady společnosti ČEZ od lidí, kteří nikdy nepracovali a hned po škole šli pobírat plat do Poslanecké sněmovny, kteří neví, co to znamená vydělat a zdanit jedinou korunu, je pod mou úroveň. Přeloženo do češtiny, bláboly pana Tejce nebudu komentovat," řekl Kadrnka.

Členové dozorčí rady energetického podniku si měsíčně přijdou na něco přes padesát tisíc korun, k tomu mají nárok na kapitálové životní pojištění, služební auto a po schválení valnou hromadou i na tantiémy.

Dozorčí rada Čezu má celkem dvanáct členů. Tři zástupce nominovala ODS a tři TOP 09. Po jednom zástupci v radě budou mít Věci veřejné a ČSSD. Zbývající čtyři místa si nadále ponechají zástupci zaměstnanců.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Najdete na iDNES.cz