Jaderná elektrárna Dukovany a přehrada Mohelno od Mohelenské hadcové stepi

Jaderná elektrárna Dukovany a přehrada Mohelno od Mohelenské hadcové stepi | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Kalendář v okolí jaderné elektrárny radí třeba jak se evakuovat

  • 5
Zvláštní kalendáře míří k desetitisícům lidí žijících ve stínu chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. Když si v něm nalistují třeba duben 2010, dozví se, jak a kam se skrýt. Červen 2010 lidi poučí, kdy a jak slupnout jodidové tablety na ochranu štítné žlázy před radioaktivním ozářením.

V srpnu se mohou směle evakuovat. V kalendáři je také mapa únikových tras. Dá se v něm narazit i na rady, jak ochránit před ozářením hospodářská zvířata.

"Počkám, až nám ho někdo přinese domů. Ten starý mi visí na zdi v kuchyni. Tak ho vyměním. Koukám ale jen na data. Nečtu ty pokyny. Atomka je přece bezpečná. A i kdyby se něco stalo, tak těžko budu koukat do kalendáře, co mám dělat," reagovala důchodkyně Božena.

Kalendář je "kuchařkou" pro obyvatele v případě, že atomový kolos postihne vážná kolize. Nafasuje jej na 40 tisíc domácností se zhruba 120 tisíci obyvateli ve dvacetikilometrovém havarijním pásmu kolem Dukovan.

"Jeho součástí je havarijní příručka s informacemi, jak se chovat v případě jaderné havárie. Distribuce kalendářů je naší zákonnou povinností. Lidé ho dostávají každé dva roky. Nyní je kalendář na roky 2010 a 2011," popsal mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Kalendáře patří do domácností ve 142 městech a vsích na Třebíčsku, Znojemsku a Brněnsku. V zemi je ještě druhá takováto lokalita, kde lidé dostanou havarijní kalendáře, Ve třináctikilometrovém pásmu u jihočeského Temelína. Tady se to týká asi 17 tisíc domácností.

Kalendář školního roku 2009/2010

S dukovanským atomovým gigantem za humny žije na 120 tisíc lidí v havarijním pásmu už čtvrt století. Kalendáře proto nijak zvlášť neřeší. "Že teď máme dostat nové kalendáře? Tak to mi uniklo. Vím, že je snad ob rok dostáváme, ale opravdu si nevybavím, kdy jsme měli poslední. Určitě ten starý někde mám. Ale nevím kde," komentoval věc obyvatel Jaroslav Vítek.

Dukovanské kalendáře s titulní uklidňující fotkou, zabírající modré nebe, žlutý lán řepky olejky a v pozadí bílé chomáče páry nad chladicími věžemi, v těchto dnech štosují na radnicích a obecních úřadech. Jak se odtud dostanou do příbytků? Každé město či ves má jiný systém. "Vyhlásíme rozhlasem, že si lidé mohou přijít na radnici pro kalendář už nyní," vzkázal Miloš Fila z radnice v Náměšti nad Oslavou.

Ve čtyřtisícových Jaroměřicích nad Rokytnou trošku tu tápou. Nefunguje totiž místní rozhlas. "Nemáme to jak vyhlásit. Kdo přijde na úřad, kalendář si vezme. Máme jednu pracovnici, která část kalendářů roznese do schránek. Zbývající dostanou lidé v lednu při placení povinných poplatků na úřadě," shrnul starosta Karel Nedvědický.

V Hrotovicích je 550 kalendářů zatím složeno v knihovně. "Lidé je dostanou v prosinci. To si přijdou na úřad pro známky na popelnice. Je to osvědčený systém. Takto se kalendáře dostanou do většiny domácností," uvedla hrotovická tajemnice Dana Růžičková.