Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kam se odstěhoval Hliník?

  10:28aktualizováno  10:28
Z čeho že máte psát ten literární test? Ptám se minulý týden dcery, studentky druhého ročníku gymnázia. „Z ruchovců a lumírovců,“ dí potomek otráveně. Vyprskla jsem smíchy.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Pravda, kdyby Cimrmani potřebovali nějakou všeobecně srozumitelnou zkratku pro vyjádření rigidní literární výchovy, která cpe krajně znechucené středoškolské počítačové generaci dřevní české literáty, těžko by si mohli vybrat vhodnější adepty.

I když se obávám, že drtivé většině absolventů škol v této republice neuvízne v hlavách z oné látky o mnoho víc než jazykově malebný název dvou literárních skupin, právě tahle skutečnost mi pomohla, když jsem se dceři snažila vysvětlit, proč se o ruchovcích a lumírovcích na školách stále učí - a něco málo by se o nich měla dozvědět i ona.

Je historie k ničemu?
Pomineme-li možnost, že by si dítko jednou přece jen vybralo za obor svého studia českou literaturu, zdánlivě jí ruchovci a lumírovci budou v budoucím životě na stejné kulové jako studentům technických a přírodovědných oborů. Ale ani u nich to není podle mého tak docela pravda.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové
Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES

Vždycky znovu si to uvědomím po zhlédnutí dalších kousků americké filmové produkce, zejména posledních dvaceti let. Ta totiž pohříchu nemůže spoléhat na bohatě historicky podložený společný kulturní základ, nejen proto, že Spojené státy vznikly "z národů různých", přivandrovalých na území vyvražděných či na nejrůznější způsob zlikvidovaných původních indiánských kmenů.

Drahé americké filmy navíc už z komerčních důvodů koukají být (celo)světové, takže se zasvěcenými, společně srozumitelnými národními kulturními odkazy (kromě občasného hurá-amerikánství) ani počítat nehodlají. Včetně humoru na nich postaveného.

Myslím, že i tohle je důvod, proč mi americké filmy připadají poslední dobou pořád pitomější (vzdor vynaloženým finančním prostředkům a něco málo světlým výjimkám).

A proč jsou hodně nablblé i nejrůznější odvozeniny téhož, třeba odpolední (a večerní) mýdlové seriály pro hospodyňky v domácnosti. Pokud je vyrábíme už i sami, v první řadě jsme z nich opsali poučku, že se společným kulturním základem "seriálových sjížděčů" nemáme počítat.

Kameňáky a spol.
A vůbec: víra, že "co divák, to blb", jako by si i do našich končin klestila cestu kalibrem morových parametrů. Promítnu-li si v duchu, jak Trhala fialky dynamitem, nebo kusy Kameňáků, před kterými se v autobuse jedoucím den a půl k moři nebylo kam schovat, zase to tam je. Naprostá nevíra, že si publikum uchovalo v hlavě alespoň střípky všeobecného vzdělání, potažmo inteligence, potažmo zdravého rozumu.

Naopak bývalí pedagogové tvořící pro zmíněné Cimrmany nejspíš stále věří, že si čeští žáčci ruchovce a lumírovce pamatují. Stejně jako místo, kde hledat bláznivou Viktorku, kterého máje zval hrdliččin ku lásce hlas, co skuhrá Polednice a že za trochu lásky se chodí zásadně světa kraj a nikdy blíž.

Možná to vidím moc růžově, ale nejlepší české hry i filmy na našich společných vědomostech stavějí také. I svůj humor. A samy se pak stávají společným kulturním povědomím národa. Kam se odstěhoval Hliník nebo proč nemá Jaromír strkat vypálené sirky zpátky do krabičky, víme, myslím, skoro všichni.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz