Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kamery musely z dětského domova zmizet

  • 0
Znojemský dětský domov v Hakenově ulici používal zhruba dva roky bezpečnostní kamery ve veřejných prostorách budovy, v níž bydlí na tři desítky dětí. Okresní státní zastupitelství mu to ale nedávno zakázalo. Podle jeho pracovníků narušovaly kamery soukromí dětí.

Vedení domova proto muselo monitorovací kamerový systém z vnitřku budovy odstranit.

"Letos v březnu okresní státní zástupkyně dala pokyn k tomu, aby monitorování části interiéru bylo zastaveno. Tento pokyn byl okamžitě splněn," potvrdil za zřizovatele, kterým je Jihomoravský kraj, jeho mluvčí Jan Chmelíček.

Kamery neměly záznam

Vedení znojemského dětského domova potřebu užívání kamerového systému obhajuje a tvrdí, že jeho užíváním nic neporušilo.

"Směrnice z roku 2006 legislativního odboru uvádí, že systém kamer vyjma tříd může být použit ve všech místnostech, kde má přístup veřejnost. Tedy v šatnách, na chodbách či v kabinetech. Nic jsme neporušili," řekl ředitel domova Antonín Nachtnebl.

Kamery bez pořizování záznamu byly prý navíc v provozu jen v noci, a to jen na veřejných chodbách. Přístup k nim měly pouze dvě noční vychovatelky, které pro jejich spuštění musely použít tajný kód.

Kamery se nelíbili ani ombudsmanovi

"Byly nainstalovány, abychom zajistili bezpečnost dětí na našem odlehlém pracovišti, kde byla jen jedna noční asistentka. Na kamerách mohly vychovatelky v noci vidět světlo nebo tmu. Tedy kdyby hořelo či se valil dým, tak by to okamžitě uviděly a mohly reagovat. To byl důvod, proč jsme tam ten systém instalovali. Nikde jinde na žádném z našich dalších pracovišť jsme o tom neuvažovali," dodal Nachtnebl.

Kamerový monitorovací systém v dětských domovech kritizoval již dříve ombudsman. "Obecně jsme poukazovali na to, že v dětských domovech vlastně zákon ani neumožňuje dávat kamery. Při systematických návštěvách jsme se s nimi ale v poslední době již nesetkávali," řekla včera mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Dětský domov ve Znojmě provozuje kamerový systém od poloviny roku 2007. Monitoroval v nočních hodinách uvnitř objektu chodby, a podle zřizovatele jen tak, aby co nejméně narušoval soukromí dětí.

Kamery byly legální

"Nikdy nebyl pořizován žádný záznam získaných záběrů," potvrdil krajský mluvčí Jan Chmelíček.

O nedávném nařízení státního zástupce nebyl přesto kraj nijak informován. "Státní zástupkyně nepodala zřizovateli žádnou informaci s ohledem na malou intenzitu narušení soukromí dětí," vysvětlil mluvčí kraje.

Kamery, které byly používány pro monitorování vnitřních částí objektu dětského domova, budou nyní použity na zdokonalení monitorovacího systému vně budovy dětského domova.

"Takové použití audiovizuálních systémů je zcela v souladu s právními předpisy," dodal Chmelíček.