Noční osvětlení Univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích

Noční osvětlení Univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kampus bude žít 24 hodin denně, tvrdí projektanti

  • 21
O šest pavilonů se letos rozrostl Kampus Masarykovy univerzity v brněnských Bohunicích, který se může pyšnit špičkovými biomedicínskými laboratořemi, knihovnou či budovami pro jednotlivé fakulty, a který se rozměrem i vzhledem řadí k unikátním stavbám ve střední a východní Evropě. Slavnostně se otevřou v září.

Do pavilonů lékařské a přírodovědecké fakulty, budovy děkanátu či poslucháren nového Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích stěhují dělníci poslední kousky nábytku a pomůcek nutných k výuce.

"Nyní se dolaďují poslední technické záležitosti. Budovy také nově osvětlují modrá světla," uvedla Petra Nováková z tiskového odboru Masarykovy univerzity. Přípravy vyvrcholí v září, kdy se na 23. září chystá jeho slavnostní otevření

Nejde o oddělené studentské ghetto

Kampus je podle Novákové největší investicí do výstavby podobného vysokoškolského areálu v Česku.

Podle projektantů se centrum změní ve studentské městečko, které bude žít čtyřiadvacet hodin denně. "Už v našich plánech bylo, že nechceme vytvořit oddělené studentské ghetto," uvedl Karel Tuza, šéf představenstva společnosti A Plus, která projekt kampusu vytvořila.

Projektanti se snažili navrhnout plnohodnotné město. "To se podařilo. Kampus je mostem propojen s blízkým obchodním centrem, studenti mají prostor i ke sportu a v plánech je i výstavba ubytování," prozradil Tuza.

Noční osvětlení Univerzitního kampusu v brněnských BohunicíchNoční osvětlení Univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích

Kdy se se stavbou ubytovacích prostor a dalších budov, ve kterých budou vědci bádat, začne, záleží na penězích. Už nyní totiž stavba bohunického kolosu, který je přizpůsobený nevidomým a neslyšícím, spolkla téměř pět miliard korun.

"Projekt je financován ze tří zdrojů. Peníze šly ze státního rozpočtu podporovaného úvěrem Evropské investiční banky, vlastních zdrojů Masarykovy univerzity a z prostředků města Brna," uvedla Nováková.

Stavbu podobného areálu plánovala univerzita už od svého založení v roce 1919. "Z velkých plánů Akademické čtvrti se nakonec zrealizovala jen budova současné právnické fakulty, která začala fungovat v roce 1932," prozradila Nováková s tím, že další stavby zastavila hospodářská krize a Druhá světová válka.

Kampus se měl stavět už v 70. letech

O tom, že by městečko mohlo vyrůst v Bohunicích, se začalo uvažovat 70. letech minulého století. Stavět se však začalo o dvě desítky let později, v roce 2004.

"V roce 2005 vznikly čtyři pavilony Integrovaných laboratoří biomedicínských technologií. O dva roky později se přistavělo dalších dvanáct objektů pro lékařskou a přírodovědeckou fakultu," uvedla Nováková. Letos na jaře bylo zkolaudováno šest pavilonů, které univerzita slavnostně otevře v září.