Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanadský rys z brněnské zoo se přestěhuje do nového doupěte

  16:32aktualizováno  16:32
Příští pátek by se mohl sameček rysa kanadského z brněnské zoo poprvé proběhnout v novém výběhu. U této příležitosti se v areálu Zoo Brno setkají sponzoři a adoptivní rodiče, tentokrát z řad základních a středních škol. Pokud by ale zvířeti nový domov hned nevoněl, bude ještě nějaký čas trvat, než se do doupěte nastěhuje nastálo.

Rys kanadský získal v brněnské zoo nový výběh - Rys kanadský | foto: MF DNES

"Rys si nejdřív musí nové území zapachovat přirozenými pachy, protože jinak se bude cítit nepříjemně a už bychom ho tam nedostali," vysvětlil šéf chovatelů z brněnské zoo Petr Číhal.

Chovatelé vpustí rysa do výběhu teprve tehdy, až se v novém obydlí trochu rozkouká. "Ze začátku bude jen vystrkovat hlavu a všechno si prohlížet," upozornil Číhal.

Proto zoologická zahrada nemůže zaručit, že se šelma ve výběhu objeví přesně v den, kdy se slavnostní setkání uskuteční.

Kdo ale čeká dramatický převoz a nahánění kočkovité šelmy po celé zahradě, bude zklamaný. Zvíře totiž po celou dobu nebude vidět. "V jeho kleci ho naložíme do bedny a vypustíme ho až ve výběhu. Pokud nevzniknou žádné komplikace, nebude to nijak akční," krčil omluvně rameny Číhal.

Mladý rys ale nebude jediným obyvatelem velkého výběhu. V listopadu se k němu nastěhuje nová tříletá kamarádka z Ameriky. "Nejdřív se ale budou ve výběhu střídat," řekl Číhal. Zatímco se jeden z nich bude předvádět před zraky návštěvníků, druhý před nimi zůstane schovaný v jiném výběhu. Číhal ale počítá s tím, že by chovatelé z obou šelem časem sestavili chovný pár.

"Novou expozici rysů najdou návštěvníci v prostorách nad cestou k výběhu ledních medvědů," vysvětlil mluvčí brněnské zoo Pavel Hrazdíra. Terén o pěti set metrech čtverečních za zhruba 880 tisíc korun se přibližuje domácí divoké přírodě tohoto druhu rysů, tedy aljašským, kanadským a severoamerickým lesům.

Pozvaní sponzoři a adoptivní rodiče zvířat si tak mohou prohlédnout své svěřence a pozorovat jejich krmení za doprovodu odborného výkladu. Zoologická zahrada pro návštěvníky připravila i bohatý kulturní program. "Na děti čeká divadelní vystoupení, ukázky výcviku záchranářských psů i ukázky dravých ptáků," prozradil Hrazdíra. "Pro školáky je připravena také řada soutěží, například malování na chodník, přetahování lana, kuželky a další," dodal.

V současné době přispívá brněnské zoologické zahradě na krmení zvířat celkem 279 sponzorů a adoptivních rodičů. Zahrada si od začátku roku takto přilepšila milionem korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

O miliony korun z akcií Veletrhů Brno se nikdo nehlásí

Veletrhy Brno

Kdo si kdysi koupil akcie brněnských veletrhů, může mít naději, za ně na magistrátu jihomoravské metropole dostane...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Najdete na iDNES.cz