Oprava kanalizace v centru Brna, ilustrační snímek.

Oprava kanalizace v centru Brna, ilustrační snímek. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ani kanalizace za miliardy nezbaví Brno splašků, které končí v řekách

  • 6
Od dubna si budou muset Brňané opět zvykat na rozkopané ulice. V sedmi městských částech začne stavba kanalizace, která bude stát dohromady dvě miliardy korun. I poté se ale v Brně najdou místa, kde obyvatelé budou muset dál žít bez kanalizace.

Bez kanalizace se musí dál obejít lidé v Bosonohách, Chrlicích či Líšni, kde splašky znečišťují řeky a potoky. Desítky tamních ulic v městských částech se totiž do aktuálních plánů nedostaly.

Podle náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) to však není proto, že by město nemělo peníze. "Nebyly zařazeny ty projekty, které v rozhodující době nebyly nachystané. Třeba proto, že se nevyřešily vztahy s vlastníky pozemků," vysvětlil Kotzian.

S tím však například starosta Bosonoh Anastasios Jiaxis (SZ) nesouhlasí. Podle něho jsou hlavním důvodem právě peníze. Zdejší kanalizace má totiž stát 500 milionů korun.

"Byli jsme na seznamu města, pak nás ale kvůli snížení objemu peněz přesunuli na další roky," podotkl Jiaxis, kterému část místních obyvatel vyčítá, že se o dostavbu kanalizace dostatečně nesnaží.

Starosta připouští, že ani teď není dostavba kanalizace v Bosonohách zcela nachystaná. Podle něho by se však příprava stihla, pokud by městská část na seznamu brněnských radních byla.

Také starosta Líšně Břetislav Štefan (ČSSD) nesouhlasí s tím, že by projekt na dostavbu kanalizace v Ondráčkově ulici za 16 milionů korun nebyl nachystaný. "Kanalizace má vést pod silnicí a chodníkem, takže z hlediska majetkových vztahů by neměl být problém. Přesto na seznamu města nejsme," doplnil Štefan.

Znečištěná Leskava dál poteče do Lískovce

V každém případě si obyvatelé ve zmíněných městských částech na kanalizaci ještě několik let počkají. Stávající dvoumiliardová dostavba skončí v únoru roku 2014, další prostředky bude město hledat zřejmě až poté. "Příprava takových investic je vždy během na dlouhou trať," shrnul Kotzian.

Do té doby budou splašky dál znečišťovat řeky, ať už přímo, přes septiky, nebo přes stávající dešťové kanalizace. Třeba v Bosonohách tím trpí říčka Leskava, ze které se line nepříjemný zápach.

Starosta Jiaxis navíc upozorňuje na paradoxní situaci: kanalizace se totiž v následujících měsících bude stavět v Novém i Starém Lískovci, a Leskava by tak zde mohla být konečně čistá. "Přitom k nim ale od Bosonoh poteče potok už znečištěný, protože nemáme kanalizaci," upozornil Jiaxis.

V Chrlicích je kanalizace hotová na hlavních tepnách, obyvatelé spousty bočních ulic se ovšem musejí obejít bez ní. "Když začne prudký déšť, voda nastupuje tak rychle, že se někde zvedají víka od kanálů. Někdy bývají zaplavené i domy," řekla tamní starostka Ivana Telecká (Pro rozvoj Chrlic).

Další nepříjemností je nutnost pravidelně odčerpávat žumpu a zajistit odvoz fekálií. "Komplikuje nám to život," povzdechla si studentka Jana, která žije v Bosonohách.

A čekání na kanalizaci také na některých místech blokuje opravy chodníků či osvětlení. Radnice městských částí se do nich nechtějí zbytečně pouštět, aby za pár let kvůli kanalizaci nemusely práce opakovat.