Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidáti STAN složili mandáty, v Citonicích půjdou lidé znovu k volbám

  18:26aktualizováno  18:26
Od komunálních voleb uplynul více než měsíc a v obci Citonice na Znojemsku stále chybí nová vláda. Zvolení zastupitelé se na složení radnice nedohodli a někteří na své posty rezignovali. Citonice proto čekají nové volby. Ty se však uskuteční nejdříve za tři měsíce.
Obyvatelé Citonic na Znojemsku si zopakují volby. Ilustrační foto.

Obyvatelé Citonic na Znojemsku si zopakují volby. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Sdružení současného starosty Františka Molíka Starostové a nezávislí získalo v obci v říjnových volbách čtyřiačtyřicet procent hlasů a tři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu.

"Předpokládali jsme, že dojde k domluvě všech zastupitelů a budeme spolupracovat ve prospěch obce. Bohužel pan Milan Večeřa, který obdržel nejmenší počet hlasů ze všech zvolených zastupitelů, začal ihned po volbách prosazovat svůj program a rozdělovat funkce," uvedl Molík v prohlášení, ve kterém vysvětlil své rozhodnutí vystoupit z obecního zastupitelstva.

Odstoupili i náhradníci za STAN

Prohlášení spolu s Molíkem podepsali i ostatní zvolení zastupitelé z kandidátky sdružení STAN, stejně jako jejich náhradníci. Reagovali tak na fakt, že se na společné koalici po volbách dohodla sdružení Za obec krásnější a Za Citonice pro všechny občany. Ta v zastupitelstvu získala shodně po dvou mandátech, STAN by tak musel odejít do opozice. Koaliční smlouva počítala s postem starosty pro Milana Večeřu ze sdružení Za Citonice pro všechny občany, místostarostou měl být Josef Ilek zastupující Za obec krásnější.

Svůj záměr sdělili zástupci Starostů a nezávislých lidem minulou středu, den před plánovanou ustavující schůzí zastupitelstva. "K tomuto rozhodnutí nás přivedli především voliči, kteří byli vývojem nemile překvapeni. Chodili za námi a ptali se, co s tím uděláme," řekl Molík.

On i jeho kolegové měli obavu, že nová vláda radnice nenaváže na práci předešlého zastupitelstva. Nesouhlasili ani s programem koalice, který označili za populistický, a pochybovali i o způsobilosti Večeři na postu starosty.

Molík neunesl ztrátu křesla, tvrdí koalice

Protikandidáti Molíka si však myslí, že neunesl ztrátu starostovského křesla. "Kdo neumí prohrávat, neměl by kandidovat," vyjádřil se místostarosta Ilek. Vadilo mu, že se Molík nechtěl vzdát platu uvolněného starosty. "Úspory za plat starosty a místostarosty by se mohly použít na zateplení školy, příspěvky pro novorozence a další věci," řekl Ilek.

Argumenty STANu nechápe ani Večeřa. "Tvrzení, že by nebyla zajištěna návaznost na předešlou práci je jen spekulace. Vždyť byli zvoleni tři zástupci starostovy kandidátky, kteří mohou tuto kontinuitu zajistit a pro obec prospěšné věci prosazovat. Starosta se prostě bál ztráty funkce," uvedl Večeřa.

Upozornil navíc na to, že Molík nikomu neukázal rezignační listiny. "Prý byly podány k rukám starosty a řádně zaevidovány. Kde je ale potom svobodný přístup k informacím?" komentoval Večeřa.

Až do nových březnových voleb povede obci stávající starosta a místostarosta. "Voliči budou mít možnost znovu rozhodnout o tom, jestli se spojením pánů Večeři a Ilka skutečně souhlasí," dodal Molík.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Vyráběli jsme filmy Rusům pod nosem, vzpomíná bývalý šéf televizní produkce

Přemysl Štafl šéfoval v televizi produkci.

Šéfa výroby brněnské Československé televize Přemysla Štafla vyrušila ráno 21. srpna 1968 při holení sousedka. Tloukla...

Najdete na iDNES.cz