Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidátka na hejtmanku jižní Moravy: Zelení by do koalice s komunisty nešli

  9:29aktualizováno  13:10
Žena, kterou by členové Strany zelených rádi viděli v čele Jihomoravského kraje, Kateřina Dubská, naznačila, že poloha brněnského nádraží je neměnná. "Od požadavku zachovat nádraží v centru jsme neuhnuli," odpověděla v on-line rozhovoru. Dodala, že jejich straně nezbylo než přistoupit na kompromis rychlodráhy.

Kateřina Dubská při on-line | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Čtenářka Lucinka se zajímala, zda si Dubská umí představit, že by Strana zelených šla do koalice s komunisty. Dubská to však rázně odmítla.

"Nemůžeme jít do koalice se stranou, která stále slaví únor 48 a přátelí se se státy, jako je Severní Korea, Kuba a Čína," uvedla.

. odpovědi kateřiny dubské čtěte - zde

"Přesun nádraží bylo a bude naše téma, ještě není konec," říká Dubská, která povede Stranu zelených do podzimních krajských voleb.

Kateřina Dubská ze Strany zelených kandiduje na hejtmanku Jihomoravského kraje. Pokud se jí nepovede získat nejvyšší post jižní Moravy, chce alespoň připravit cestu pro zelenou hejtmanku, kterou by jednou jižní Morava mohla mít.

Změna by byla vítězstvím
Největším vítězstvím ve volbách by podle Dubské byla možnost změny. "Každá strana jde vyhrát. Pro nás by bylo vítězství i to, kdyby se v kraji podařila stejná změna jako na brněnské radnici," uvedla kandidátka.

Podrobně odpověděla Dubská čtenáři Jelínkovi na otázku, za kterými body programu si bude v budoucnosti nekompromisně stát, pokud dosáhne svého cíle.

"Chceme zlepšit ovzduší na jižní Moravě. Zasadíme se také o novou koncepci učňovského školství tak, aby učňové mohli získat praktické vzdělání přímo ve firmách," vysvětlila. Plán má nachystaný i pro případ, že skončí po volbách v opozici. "

Pomůžeme občanům Velkého Karlova a okolí v boji proti podnikateli, který ze své bioplynové stanice dělá kafilerii," dodala.

V politice je Dubská víceméně nováček, rok sedí v městském zastupitelstvu, předpoklady k řízení kraje ovšem prý má.

"Jsem docela učenlivá a předpokládám, že po působení ve městě si dokážu představit, jak komunální politika funguje. Hejtmankou bych byla jen s velkým mandátem od voličů, protože být v koalici jako hejtman, ale nemít oporu je špatně. Ambice být v koalici je rozumná," vzkazuje zelená politička.

Zelení často kritizují velké projekty, proto k nim nabízejí alternativy. "U dálnice na Mikulov máme svou vlastní variantu. Je ale otázka, proč to neřešil kraj. A co se týče R43, je potřeba alternativy hledat. Vždycky je třeba mít alespoň dvě, jinak je to podivné," naznačuje Dubská.

Část svého platu dávám na nadace, řekla Dubská
Kateřina Dubská se hodně angažuje v romské problematice v Brně. "Jsou tady města jako Hodonín a Břeclav, kde problémy jsou, ale největší problém je v Brně. Ale i když to není moje hlavní téma do krajských voleb, je pro mě spíše osobní. Zabývala jsem se tím už před svým vstupem do politiky a určitě se jím budu zabývat dále," líčí.

Dubská v on-line vysvětlila, že část peněz, které dostává za účast v orgánech městských akciových společností, odevzdává nadačnímu fondu Verda, který poskytuje stipendia romským studentům.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz