Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidátka na hejtmanku jižní Moravy: Zelení by do koalice s komunisty nešli

  9:29aktualizováno  13:10
Žena, kterou by členové Strany zelených rádi viděli v čele Jihomoravského kraje, Kateřina Dubská, naznačila, že poloha brněnského nádraží je neměnná. "Od požadavku zachovat nádraží v centru jsme neuhnuli," odpověděla v on-line rozhovoru. Dodala, že jejich straně nezbylo než přistoupit na kompromis rychlodráhy.

Kateřina Dubská při on-line | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Čtenářka Lucinka se zajímala, zda si Dubská umí představit, že by Strana zelených šla do koalice s komunisty. Dubská to však rázně odmítla.

"Nemůžeme jít do koalice se stranou, která stále slaví únor 48 a přátelí se se státy, jako je Severní Korea, Kuba a Čína," uvedla.

. odpovědi kateřiny dubské čtěte - zde

"Přesun nádraží bylo a bude naše téma, ještě není konec," říká Dubská, která povede Stranu zelených do podzimních krajských voleb.

Kateřina Dubská ze Strany zelených kandiduje na hejtmanku Jihomoravského kraje. Pokud se jí nepovede získat nejvyšší post jižní Moravy, chce alespoň připravit cestu pro zelenou hejtmanku, kterou by jednou jižní Morava mohla mít.

Změna by byla vítězstvím
Největším vítězstvím ve volbách by podle Dubské byla možnost změny. "Každá strana jde vyhrát. Pro nás by bylo vítězství i to, kdyby se v kraji podařila stejná změna jako na brněnské radnici," uvedla kandidátka.

Podrobně odpověděla Dubská čtenáři Jelínkovi na otázku, za kterými body programu si bude v budoucnosti nekompromisně stát, pokud dosáhne svého cíle.

"Chceme zlepšit ovzduší na jižní Moravě. Zasadíme se také o novou koncepci učňovského školství tak, aby učňové mohli získat praktické vzdělání přímo ve firmách," vysvětlila. Plán má nachystaný i pro případ, že skončí po volbách v opozici. "

Pomůžeme občanům Velkého Karlova a okolí v boji proti podnikateli, který ze své bioplynové stanice dělá kafilerii," dodala.

V politice je Dubská víceméně nováček, rok sedí v městském zastupitelstvu, předpoklady k řízení kraje ovšem prý má.

"Jsem docela učenlivá a předpokládám, že po působení ve městě si dokážu představit, jak komunální politika funguje. Hejtmankou bych byla jen s velkým mandátem od voličů, protože být v koalici jako hejtman, ale nemít oporu je špatně. Ambice být v koalici je rozumná," vzkazuje zelená politička.

Zelení často kritizují velké projekty, proto k nim nabízejí alternativy. "U dálnice na Mikulov máme svou vlastní variantu. Je ale otázka, proč to neřešil kraj. A co se týče R43, je potřeba alternativy hledat. Vždycky je třeba mít alespoň dvě, jinak je to podivné," naznačuje Dubská.

Část svého platu dávám na nadace, řekla Dubská
Kateřina Dubská se hodně angažuje v romské problematice v Brně. "Jsou tady města jako Hodonín a Břeclav, kde problémy jsou, ale největší problém je v Brně. Ale i když to není moje hlavní téma do krajských voleb, je pro mě spíše osobní. Zabývala jsem se tím už před svým vstupem do politiky a určitě se jím budu zabývat dále," líčí.

Dubská v on-line vysvětlila, že část peněz, které dostává za účast v orgánech městských akciových společností, odevzdává nadačnímu fondu Verda, který poskytuje stipendia romským studentům.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Najdete na iDNES.cz