Vizualizace nové podoby kaple v Nesvačilce na Brněnsku.

Vizualizace nové podoby kaple v Nesvačilce na Brněnsku. | foto: Jan Říčný

Kapli za miliony zahalí závoj Mariiných slz. Podívejte se na vizualizace

  • 10
Věřící v Nesvačilce na Brněnsku se skládají na stavbu kaple. Architekta Jana Říčného inspiroval odkaz Panny Marie, ke které se zde pořádá tradiční pouť. Kaple měla stát 15 milionů, díky firmám se náklady snížily.

Každá část kaple má svůj význam. Odkazuje na utrpení Panny Marie Bolestné. Dokonce i speciální tvar střechy upozorňuje na bolest a slzy.

Po své církevní stavbě touží věřící v Nesvačilce roky. Díky dobrovolníkům a iniciativě faráře Reného Václava Strouhala se dal projekt do pohybu.

Kaple v Nesvačilce na Brněnsku už má základy.

Stavět se začalo na začátku roku, nyní dělníci pracují na dvoumetrovém kamenném soklu, následovat bude dřevěná konstrukce. „Na materiál dostáváme slevy, pomáhají také stavební firmy.

Finančně přispívají věřící. Původní rozpočet projektu byl 15 milionů korun. Podařilo se nám srazit náklady na třetinu, ani tak to ale nestačí,“ přiblížil Strouhal.

Aby mohla být kaple co nejdříve dokončena, pořádá charitativní akce. Stavbu už podpořili herci Jan Přeučil a Eva Hrušková nebo zpěvák Martin Maxa.

Katolíci v Nesvačilce se k modlitbám scházejí na místním obecním úřadě. Obec přitom žije tradicí poutí ke stávající kapličce Panny Marie Bolestné, proto je podle iniciátorů projektu důležité tuto tradici udržovat a rozvíjet.

Stavaři používají speciální lomový kámen. Jako u kampusu

„Symbolické odkazy na Pannu Marii Bolestnou jsme využili jako prostorové prvky. Měli jsme tři návrhy kaple, vyhrál projekt Jana Říčného,“ uvedl Strouhal.

Vzhled architekt navrhl už před třemi lety. Důmyslně je zvoleno místo, kde se kaple staví. Nachází se na konci Nesvačilky.

„Terén stoupá a logicky i pocitově dovede věřícího ke kapli na návrší zakončující vesnici. Zároveň se nachází u cesty do vsi, takže kaple příchozího uvítá hned po příjezdu. Navíc pohorek, na kterém bude stát, působí klidně a symetricky,“ poznamenal Strouhal.

Na stavbu kruhové zdi používají stavaři speciální lomový kámen, který se těží ve Veverské Bítýšce. „Je velmi oblíbený kvůli vzhledu. Najdeme ho i na nové stavbě kampusu v brněnských Bohunicích,“ nastínil Ivo Hutira z kamenolomu v Rosicích, který dodává materiál na stavbu nesvačilské kaple.

Celý prostor nad kameny je obalený lehce působícím závojem „Mariiných slz“, tvořených jemnými vertikálními okny a dřevěným obkladem. „Rozdělení prostoru můžeme chápat jako část pozemskou, tu představuje kamenná zeď, a nebeskou v podobě dřevěného stropního kuželu.

Což platí i v exteriéru, kde je dřevěná část tvořena cedrovým lepeným obkladem, který zesvětlá do stříbřitého odstínu a bude působit velmi lehce a nehmotně,“ vysvětlil svůj záměr Říčný.

U křížové cesty vznikne oltářní menza pro mše

Uvnitř kaple budou také speciálně tvarované lavice, které doplní kruhovou podstatu interiéru. Obemknou kněžiště a tím vytvoří společenství. Připomínat utrpení Panny Marie bude i střecha. Trámy se spojí v jeden bod a vytvoří kužel.

„Jednou z bolestí je i stanutí u kříže. Stejně jako Marie i my stojíme u Ježíšova kříže,“ uvádí Říčný v projektu duchovní význam tvaru střechy.

Ve stropě udělají stavbaři otvor, kam umístí takzvaný sanktusník.

„Tím bude prostor neustále osvětlený. To znamená, že světlo od Boha k nám bude přicházet ve dne i v noci. Dále v útrobách sanktusníku nainstalujeme zdroj osvětlující podlahu kaple i prostor pro věřící a kněžiště. Světla dáme i do oken vnějšího pláště. Po západu slunce jemně osvětlí nejen vnitřní prostor, ale utvoří noční vizuální stránku kaple jako dominanty v krajině,“ dodal Říčný.

Součástí areálu je také přilehlý park. Věřícím a třeba i místním školákům poslouží k relaxaci. Za kaplí u křížové cesty vznikne venkovní oltářní menza pro mše.