Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Karasi přerostli kaprům i rybářům přes hlavu

  8:57aktualizováno  8:57
Poprvé od kontroverzního letnění největšího jihomoravského rybníka Nesyt mohli pracovníci Rybářství Pohořelice ponořit sítě pod hladinu. První výlov po loňském létě, kdy dno rybníka muselo zůstat obnažené, měl trvat až do pátku. Do té doby chtěli rybníkáři z Nesytu vylovit kompletní osádku kaprů a línů.

Výlov z rybníka Nesyt. | foto: Radek Miča, MAFRA

Výlov ovšem zkomplikovalo nadprůměrně teplé počasí. Při současných teplotách, kdy rtuť teploměru stoupá až ke dvaceti stupňům, se ryby drží ve větších hloubkách. V teplé vodě mají také potíže s dostatkem kyslíku. Pokračování výlovu tak rybníkáři odsunuli na 17. listopad.

Kromě vysokých teplot se rybáři potýkají s dalším nemalým problémem. Když už zaloví, vytáhnou ze sítí víc plevelných karasů stříbřitých než žádaných kaprů. Za jeden z důvodů označují letnění rybníků, ale je toho víc.

"Je to celý komplex příčin. Souvisí s vývojem hospodaření, které je ovlivněno aktivitami ochrany přírody," uvedl Roman Osička z Rybníkářství Pohořelice.

Na přemnožené karasy narazili zaměstnanci rybníkářství naposledy při výlovu Nesytu u Valtic. Rybáři tak přicházejí o výdělek, který by jim přinesl prodej hodnotných ryb.

"Rybníky v Lednicko-valtickém areálu jsou ve vlastnictví ochránců přírody, ti určují rozsah hospodaření. Můžeme vysadit jen omezené množství kapří násady. Důvodem, který ochránci uvádějí, je zachování většího množství potravy pro vodní ptactvo, plankton však požerou karasi. Je to začarovaný kruh, protože plevelnou rybu může vytěsnit zase jen kapr," konstatoval Roman Osička.

Hospodaření na rybnících není priorita
"Rybníky jsou v současné době především ptačí a rostlinnou rezervací, hospodaření na nich je až druhořadou záležitostí," hájí priority vlastníka Jiří Matuška, vedoucí Chráněné krajinné oblasti Pálava.

"Příroda reaguje vždy po svém, věci musíme pozorovat. Na základě zkušeností rybářů chceme situaci vyhodnotit a v dalších letech hledat společně nejlepší řešení. Vše se vyvíjí," dodal Matuška.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: Kapr, Nesyt, Teploměr, Valtice

Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz