Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kartuzi atmosféru teprve hledá

  13:35aktualizováno  13:35
RECENZE KAVÁREN - Všichni, kteří bydlí v brněnské čtvrti Královo Pole blízko Božetěchovy ulice, museli být nadšeni, když se v nově opravené budově Vysokého učení technického otevřela vedle vrátnice kavárna. V okolí je sice několik restaurací a hospod, ale posedět při kávě se téměř nikde nedá.

Café Kartuzi, Božetěchova ulice v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Kavárna se nachází v objektu fakulty informačních technologií, je tedy primárně určena studentům, kteří do ní chodí v pantoflích. Bohužel se svou otvírací dobou přizpůsobuje provozu školy - zavírá v 19 hodin a během víkendu má zamčeno úplně. Zbytečně tak přichází o návštěvníky z ulice. A že by jich jistě bylo!

Provozovatelé vsadili na plně nekuřácký prostor, a stávají se tak dalším zástupcem v řadě odvážných kavárníků, a je nutné to vyzdvihnout. Kuřákům tu však ochotně otevřou dveře na dvůr, kde si mohou se svou cigaretou a šálkem kávy osaměle užívat, co jim plíce dovolí.

Celý prostor je bezbariérový, s účelně vyřešenými nájezdy. Ideální místo pro kamarádky s kočárkem a dobrý tip pro všechny vozíčkáře. Kavárna Kartuzi nefunguje příliš dlouho, zařízení ještě voní novotou. Postrádá to správné útulné zabydlení a typickou kavárenskou atmosféru.

test kaváren

MF DNES hodnotí každý týden jednu jihomoravskou kavárnu

Prosvětlený prostor zatím působí minimalisticky stroze. Toalety na chodbě nejsou vyhrazeny výhradně hostům, ale jsou k dispozici všem, kteří se právě v suterénu budovy nacházejí - to je drobná nevýhoda. Ale perfektně čisté jsou, to ano.

Také dámská obsluha prozatím nejeví známky profesionálního sebevědomí, je vidět, že návyky profesionálních baristů teprve vstřebává do krve. Ale zázemí - pulty, skleničky, okolí kávovaru - to všechno je vycíděno s ženskou pečlivostí, a i když to tu zatím ve vysokých obrátkách nefrčí, ochota a příjemné vystupování jsou při kontaktu znát a obrací koutky nahoru na obou stranách barového pultu.

Počáteční delší rozjezd se projevuje i na webu kavárny, na adrese www.kartuzi.cz, kde zatím chybí jakékoli informace. Cestu sem si však početné řady studentů rychle našly. Funguje tu wi-fi, což využívají studenti s notebooky, kteří posedávají u stolů.

café kartuzi

Božetěchova 2 612 00 Brno-Královo Pole www.kartuzi.cz

Hodnocení 70 %

Dají se tu koupit zabalené bagety a obložené chleby v běžných cenových relacích. Připravují se toasty a na požádání vám obloží třeba čerstvý celozrnný rohlík za 30 korun, jako nám. Nebo nabídnou běžné drobné cukroví v cenách okolo desetikoruny za kus.

A jakou jsme dostali kávu? Cappuccino nebývá v kavárnách v ideální podobě, mléko dobře našlehat je umění a někdo se to nenaučí, i kdyby čert na koze jezdil. Stačí několik vteřin špatné manipulace s tryskou a textura mléčné pěny není smetanově krémová, ale rázem je vysušená a plná vzduchových bublin. Barista musí mít cvik a praxi, a taky spoustu mléka nejprve vylije do kanálu.

V Café Kartuzi mělo cappuccino typický prstýnek kolem stěny šálku, což je správně. Mléko lahodně vonělo, krém nějaké bubliny obsahoval, ale ve výsledku se dobře spojily dvě podstatné chutě: mléčná s kávovou.

Mistrovská cappuccina bývají určitě lepší, ale nápoj, který jsme ochutnali, se dá rozhodně považovat za lepší průměr! Vyzkoušeli jsme ho i v jiný den s sebou do kelímku a znovu nechutnalo vůbec špatně. O několik stupínků níž stojí v žebříčku espresso, které jsme na tácku dostali.

Nebylo vyloženě řídké, ale v malém šálku bylo vody více než 30 ml a crema na hladině se po chvíli rozpadla do malých ostrůvků. Přesto se v chuti dobře projevilo plné tělo s tvrdou kyselostí. Pokud by nápoj obsahoval o několik mililitrů méně vody, mohli jsme ochutnat skvělou kávu.

V nápojovém lístku jsme v závěru našli úsměvný údaj. V sekci vína je uvedeno "bílé" a "červené".

Nepodceňujme studenty! Už dávno pryč jsou doby, kdy se chodilo na anonymní "dvojku bílého". Proč by kavárna nemohla mít v nabídce aktuální zajímavou nabídku? Mohla. Navíc jsme na Moravě a osvědčené a cenově dostupné místní značky vín by se jistě našly.

Zbývá dodat, že ceny kávy jsou opravdu studentské: espresso stojí pouhých 25 korun a cappuccino o deset víc. Asi se přihlásím na VUT, už kvůli ceně kávy.

Kavárna Kartuzi v Králově Poli je rozhodně dobrým počinem a své příznivce si cappuccino, které je tu k dostání, jistě rychle najde. Až podnik dotvoří atmosféru, přehoupne se z pouhé občerstvovny na legendu, o které se třeba bude mluvit na srazech absolventů po x letech.

* Café Kartuzi Božetěchova 2 612 00 Brno-Královo Pole www.kartuzi.cz Hodnocení 70 %

O autorovi| LUCIE KALODOVÁ, Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Najdete na iDNES.cz