Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kartuzi atmosféru teprve hledá

  13:35aktualizováno  13:35
RECENZE KAVÁREN - Všichni, kteří bydlí v brněnské čtvrti Královo Pole blízko Božetěchovy ulice, museli být nadšeni, když se v nově opravené budově Vysokého učení technického otevřela vedle vrátnice kavárna. V okolí je sice několik restaurací a hospod, ale posedět při kávě se téměř nikde nedá.

Café Kartuzi, Božetěchova ulice v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Kavárna se nachází v objektu fakulty informačních technologií, je tedy primárně určena studentům, kteří do ní chodí v pantoflích. Bohužel se svou otvírací dobou přizpůsobuje provozu školy - zavírá v 19 hodin a během víkendu má zamčeno úplně. Zbytečně tak přichází o návštěvníky z ulice. A že by jich jistě bylo!

Provozovatelé vsadili na plně nekuřácký prostor, a stávají se tak dalším zástupcem v řadě odvážných kavárníků, a je nutné to vyzdvihnout. Kuřákům tu však ochotně otevřou dveře na dvůr, kde si mohou se svou cigaretou a šálkem kávy osaměle užívat, co jim plíce dovolí.

Celý prostor je bezbariérový, s účelně vyřešenými nájezdy. Ideální místo pro kamarádky s kočárkem a dobrý tip pro všechny vozíčkáře. Kavárna Kartuzi nefunguje příliš dlouho, zařízení ještě voní novotou. Postrádá to správné útulné zabydlení a typickou kavárenskou atmosféru.

test kaváren

MF DNES hodnotí každý týden jednu jihomoravskou kavárnu

Prosvětlený prostor zatím působí minimalisticky stroze. Toalety na chodbě nejsou vyhrazeny výhradně hostům, ale jsou k dispozici všem, kteří se právě v suterénu budovy nacházejí - to je drobná nevýhoda. Ale perfektně čisté jsou, to ano.

Také dámská obsluha prozatím nejeví známky profesionálního sebevědomí, je vidět, že návyky profesionálních baristů teprve vstřebává do krve. Ale zázemí - pulty, skleničky, okolí kávovaru - to všechno je vycíděno s ženskou pečlivostí, a i když to tu zatím ve vysokých obrátkách nefrčí, ochota a příjemné vystupování jsou při kontaktu znát a obrací koutky nahoru na obou stranách barového pultu.

Počáteční delší rozjezd se projevuje i na webu kavárny, na adrese www.kartuzi.cz, kde zatím chybí jakékoli informace. Cestu sem si však početné řady studentů rychle našly. Funguje tu wi-fi, což využívají studenti s notebooky, kteří posedávají u stolů.

café kartuzi

Božetěchova 2 612 00 Brno-Královo Pole www.kartuzi.cz

Hodnocení 70 %

Dají se tu koupit zabalené bagety a obložené chleby v běžných cenových relacích. Připravují se toasty a na požádání vám obloží třeba čerstvý celozrnný rohlík za 30 korun, jako nám. Nebo nabídnou běžné drobné cukroví v cenách okolo desetikoruny za kus.

A jakou jsme dostali kávu? Cappuccino nebývá v kavárnách v ideální podobě, mléko dobře našlehat je umění a někdo se to nenaučí, i kdyby čert na koze jezdil. Stačí několik vteřin špatné manipulace s tryskou a textura mléčné pěny není smetanově krémová, ale rázem je vysušená a plná vzduchových bublin. Barista musí mít cvik a praxi, a taky spoustu mléka nejprve vylije do kanálu.

V Café Kartuzi mělo cappuccino typický prstýnek kolem stěny šálku, což je správně. Mléko lahodně vonělo, krém nějaké bubliny obsahoval, ale ve výsledku se dobře spojily dvě podstatné chutě: mléčná s kávovou.

Mistrovská cappuccina bývají určitě lepší, ale nápoj, který jsme ochutnali, se dá rozhodně považovat za lepší průměr! Vyzkoušeli jsme ho i v jiný den s sebou do kelímku a znovu nechutnalo vůbec špatně. O několik stupínků níž stojí v žebříčku espresso, které jsme na tácku dostali.

Nebylo vyloženě řídké, ale v malém šálku bylo vody více než 30 ml a crema na hladině se po chvíli rozpadla do malých ostrůvků. Přesto se v chuti dobře projevilo plné tělo s tvrdou kyselostí. Pokud by nápoj obsahoval o několik mililitrů méně vody, mohli jsme ochutnat skvělou kávu.

V nápojovém lístku jsme v závěru našli úsměvný údaj. V sekci vína je uvedeno "bílé" a "červené".

Nepodceňujme studenty! Už dávno pryč jsou doby, kdy se chodilo na anonymní "dvojku bílého". Proč by kavárna nemohla mít v nabídce aktuální zajímavou nabídku? Mohla. Navíc jsme na Moravě a osvědčené a cenově dostupné místní značky vín by se jistě našly.

Zbývá dodat, že ceny kávy jsou opravdu studentské: espresso stojí pouhých 25 korun a cappuccino o deset víc. Asi se přihlásím na VUT, už kvůli ceně kávy.

Kavárna Kartuzi v Králově Poli je rozhodně dobrým počinem a své příznivce si cappuccino, které je tu k dostání, jistě rychle najde. Až podnik dotvoří atmosféru, přehoupne se z pouhé občerstvovny na legendu, o které se třeba bude mluvit na srazech absolventů po x letech.

* Café Kartuzi Božetěchova 2 612 00 Brno-Královo Pole www.kartuzi.cz Hodnocení 70 %

O autorovi| LUCIE KALODOVÁ, Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Najdete na iDNES.cz