Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhořelé kasino čeká nový život, přeměna v nákupní centrum finišuje

  9:00aktualizováno  9:00
Před rokem a půl se v budově vyhořelého kasina u hlavního nádraží v Brně scházeli bezdomovci a narkomani. Ruina se však od té doby proměnila k nepoznání a už na 2. května se chystá slavnostní otevření obchodního centra Letmo, které v prostorách vzniká. MF DNES si je exkluzivně prohlédla.

U hlavního nádraží v Brně finišuje přeměna bývalého kasina na obchodní centrum Letmo. Otevření se chystá 2. května. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Pracuje tam denně dvě stě dvacet lidí, už děláme finální práce," podotkl stavbyvedoucí Gabriel Pusztay.

Uvnitř budovy hučí vrtačky a svářečky, aby se z hrubé stavby vytvořily prostory pro obchody a restaurace. Na místě už jsou výtahy a eskalátory, na některých patrech je hotové i obložení toalet nebo zábradlí kolem průhledů do spodních pater. Budoucí zákazníci centra díky nim uvidí do podlaží pod sebou.

Tragický požár kasina

Dům s kasinem v Nádražní ulici 2a vyhořel 8. ledna 2002.

Při požáru se snažili hasiči David Kožuský a Jaroslav Gargula zachránit krupiéra. Výbuch uvnitř budovy však všechny tři muže zabil.

Oheň s největší pravděpodobností způsobily technicky nevyhovující rozvody u osvětlení v podhledech stropu. Za jeho vznik nebyl nikdo potrestán.

Jihomoravští hasiči si památku kolegů každoročně připomínají pietním aktem u budovy kasina.

"Momentálně děláme sádrokartonové konstrukce, domontování výtahů, pracuje se na střešním plášti a fasádě," popsal Pusztay.

Každé podlaží je plné dělníků, jen v horním patře, které bylo dříve plné harampádí, je ticho. Prostor je tam už téměř hotový. Z postranních teras je krásný výhled na AZ Tower nebo Vinohrady.

V budově zbývá dodělat povrchové úpravy, pak si už jednotliví nájemci doladí plochu podle svých představ.

Lešení sundají za dva týdny

Kolemjdoucí už můžou zezadu vidět atypickou fasádu s velkými prosklenými oky, která vyvolala kritiku i nadšení. Autorem architektonického návrhu jsou Tomáš Dvořák a jeho kolegové Martin Klimecký a David Fišer.

Fasáda ale ještě není zcela hotová, v nejbližších dnech dostane finální nátěr. Brzy lidé uvidí fasádu i zepředu od nádraží. "Zhruba za čtrnáct dní půjde lešení dolů," informoval ředitel investorské společnosti IFM Group Zdeněk Filípek.

Podchod pod budovou, kudy před rozsáhlou rekonstrukcí proudily davy lidí, se otevře pro veřejnost také od 2. května.

Už teď je zhruba pětaosmdesát procent plochy budovy s deseti podlažími obsazeno. "Platí, že dole budou potraviny. Lidé v budově najdou i drogerii, lékárnu, vinotéku, bankomaty, směnárnu, oděvy, obuv, pojišťovny, fastfoody, směsici služeb nebo kavárny," vyjmenoval Filípek.

Otevírat se mělo už v listopadu

Nákupní centrum nazvané Letmo mělo být původně otevřené už od loňského listopadu, kvůli dokončování projektu se však práce zdržely. Pak se zase výstavba opozdila kvůli požadavkům nájemců, například zvýšené nosnosti podlah.

Fotogalerie

Vybudování obchodního centra mělo stát kolem 300 milionů korun. Rozpočet už však firma překročila oproti původním plánům asi o deset procent. "Počítáme s návratností investice za dvanáct let," řekl už dříve Filípek.

Budova bývalého kasina má za sebou dlouhou historii. Před jedenácti lety v ní zahynuli při rozsáhlém požáru dva hasiči a jeden krupiér.

Několik dalších let se pak táhly majetkové soudní spory mezi městem a firmou Porta Brno plus. Budova mezitím chátrala a sloužila jako improvizovaná ubytovna pro bezdomovce a narkomany.

Před dvěma lety oba aktéři sporu konečně podepsali dohodu a dům tak získala firma Porta Brno plus, která městu vyplatila 11 milionů korun.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Najdete na iDNES.cz