Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pálenka z rodinných likérek? Nový zákon ji podle podnikatelů zahubí

  8:29aktualizováno  8:29
Zaplaťte pět milionů korun, nebo s vaší rodinnou likérkou končíte. S takovým požadavkem přichází stát. Nový zákon totiž zavádí kvůli metanolové aféře povinné kauce. Podle drobných výrobců jsou likvidační.
Pálenka z rodinné likérky? V Česku brzy možná naprostá vzácnost. (Ilustrační snímek

Pálenka z rodinné likérky? V Česku brzy možná naprostá vzácnost. (Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kateřina Kopová pracuje jako ředitelka mateřské školy. Už odmalička ji ale fascinovaly hustopečské mandloňové sady, které obklopují její rodiště. A tak se rozhodla svůj kraj mandlemi proslavit. Vymyslela Hustopečskou mandlovici. A jen za první rok bez jakékoliv reklamy prodala na osm tisíc lahví.

Teď začínající likérnice dostala ránu. Aby mohla se svým podnikáním, které ji ani neuživí, pokračovat, bude muset státu složit na účet půl milionu korun. Podle předpisů je totiž distributorkou lihovin. A novela zákona o povinném značení lihu, kterou v září schválili senátoři a podepsal prezident, tak po ní vyžaduje vysokou kauci. 

Stejně jako po řadě dalších jihomoravských likérek. Parlamentem úprava prošla jako reakce na loňskou metanolovou aféru, při níž zahynulo po otravě nelegálním alkoholem 47 lidí. Zákon začne platit od prosince.

"Za boj proti nebezpečnému nelegálnímu alkoholu jsem vděčná. Sama bych si ani netroufla prodat flašku bez kolku. Řádně platím daně. Ale půl milionu, který by někde na účtu ležel ladem, nemám. Toto opatření malé výrobce zahubí a ti nelegální se přeci o placení kauce sami nikdy nepřihlásí. Kdo je k tomu donutí?" uvedla Kopová.

Mezi obřími výrobci, kteří chrlí miliony litrů lihovin ročně, a malými likérkami přitom zákon nerozlišuje. Platit musejí všichni. A existují pouze dvě pásma. Pokud by Kopová prodala o pár tisíc lahví více, musela by složit dokonce pět milionů - stejně jako třeba plzeňský velkovýrobce Stock. Jen na pěstitelské pálenice se zákon nevztahuje.

I ministerstvo financí, které zákon předložilo, přitom připouští, že není ideální. "Cílem zákona není eliminovat z trhu menší subjekty, které zajišťují jak pestrost výroby lihovin v Česku, tak pestrost dovozu lihovin zahraničních. Z tohoto důvodu ministerstvo podporovalo zavedení nižšího pásma kauce. Konečné stanovení bylo rozhodnutím Sněmovny," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Výrobci lihovin se obrátí na soud

Skupina čtyř desítek drobných výrobců lihovin se nyní chystá podat stížnost k Ústavnímu soudu. A že mohou být úspěšní, potvrzuje bývalá ústavní soudkyně a nynější senátorka Eliška Wagnerová (SZ). "Soud v předchozích rozhodnutích říká, že pokud mají tyto zátěže na podnikání takzvaný rdousící efekt, takové ustanovení je třeba zrušit," konstatovala Wagnerová.

Křišťálová lupa

Senátorka hlasovala proti zákonu. Její kolegové ho však nakonec schválili. Chtěli po metanolové aféře odklepnout alespoň nějaké opatření, které líh reguluje. 

"Drobné palírny zákon utlačuje. Je snahou, aby ve chvíli, kdy po volbách nastoupí nová Sněmovna, byl připravený pozměňovací návrh," dušuje se předseda senátního hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD) z Břeclavi.

Jen velkým výrobcům kauce nevadí. Ba naopak, jsou i pro jejich zvýšení. "Nepoctivý výrobce, který zaplatí nízkou kauci, může způsobit velké škody na daních. Fixní částka pět milionů korun je opravdu minimální," uvedl už dříve Petr Pavlík, prezident Unie výrobců a dovozců lihovin a šéf firmy Stock Božkov v jedné osobě. Malí poctiví výrobci podle něj nebudou mít problém se získáním záruky na kauci od banky.

"V bance to buď okamžitě zamítnou, anebo bude třeba zastavit budovy a platit vysoký úrok. A o ten bude muset výrobce zdražit. Zdražením přijde o zákazníky. Zákazníci začnou nakupovat konzumní lihoviny velkých výrobců a malý nic neprodá. Ukončí činnost. Trh byl vyčištěn," předpovídá však další z malých výrobců Martin Žufánek.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz