Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kauza Justičního paláce míří do ztracena. Exšéf soudu chce očistit jméno

  12:44aktualizováno  12:44
Jedním z hlavních problémů českého soudnictví je rychlost. I případy z vlastních řad řeší několik let. Patří mezi ně také kauza předražené stavby Justičního paláce v Brně. Případ se táhne už od roku 2008 a až nyní je v něm uzavřena jedna kapitola.

Justiční areál v Brně z letadla | foto: Radek Miča, MAFRA

Zastavilo se řízení proti bývalému předsedovi Krajského soudu v Brně Jaromíru Pořízkovi, který svým podpisem stvrdil právě stavbu jedné z nejmodernějších soudních budov v České republice (více o zrušení stíhání čtěte zde).

Projekt ale doprovázely pochybnosti. Původně se totiž očekávalo, že palác bude stát 800 milionů korun, ale náklady se vyšplhaly na bezmála dvě miliardy (více najdete například zde).

O dalším stíhání Pořízka jednali jeho kolegové na Krajském soudu v Ostravě a za zavřenými dveřmi.

Justiční palác v Brně

  • Sídlí v něm brněnský městský soud a Okresní soud Brno-venkov. Jeho součástí je i sídlo městského státního zastupitelství. Stojí v Polní ulici
  • 2006 - poklepání na základní kámen stavby
  • 2008 - první pochybnosti o financování stavby, upozornil na ně Nejvyšší kontrolní úřad; Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil veřejnou soutěž na pořízení nábytku do areálu
  • 2009 - otevření Justičního paláce
  • 2012 - Krajský soud v Brně dostal od finančního úřadu téměř dvoumiliardovou pokutu; obvinění čelí předseda krajského soudu v Brně Jaromír Pořízek
  • 2014 - Pořízek je obžalován kvůli stavbě justičního areálu; ministryně spravedlnosti Helena Válková v polovině roku Pořízka dočasně odvolala z místa šéfa krajského soudu a pozastavila mu možnost výkonu řadového soudce. Až v polovině loňského prosince mu povolila znovu soudit
  • Těsně před koncem roku 2014 Krajský soud v Ostravě zastavil řízení proti Pořízkovi

„Neveřejné předběžné projednání obžaloby nám přikazuje zákon. Je to standardní postup. Proč jsme zastavili řízení, nebudeme komentovat,“ uvedl pouze ostravský mluvčí Dalibor Zech. Rozhodnutí zatím není pravomocné, státní zástupce může podat stížnost.

Obvinění na Pořízka padlo už v listopadu 2012. Přišel kvůli němu o místo šéfa Krajského soudu v Brně. Loni v červenci ho dočasně odvolala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Pořízek navíc nesměl vykonávat ani funkci řadového soudce. Talár si mohl znovu obléknout až v polovině loňského prosince, kdy mu Válková znovu povolila soudit (více čtěte zde). Po návratu do čela instituce už ale netouží.

Pořízek chce očistit jméno

„Během soudního sporu mému klientovi vypršel mandát. O další setrvání ve funkci šéfa krajského soudu už neusiloval. Zůstane ale soudcem,“ přiblížil Pořízkovo rozhodnutí jeho právník Radek Ondruš.

Jedno ale Pořízek požadovat bude, a sice očištění svého jména. „Pouze zakázku podepsal, ale nerozhodoval o ní jen on. Pravděpodobně budeme požadovat také projednání nesprávného výkonu veřejné moci,“ upozornil Ondruš. Což znamená, že o navýšení nákladů muselo vědět minimálně Ministerstvo spravedlnosti, jemuž tehdy velel Jiří Pospíšil.

Pořízek se od začátku hájil tím, že při výpočtu prvotních nákladů se nepočítalo například s napojením na dopravní infrastrukturu a sítě.

Justiční palác slouží od roku 2009. Sídlí v něm brněnský městský soud a Okresní soud Brno-venkov. Patří k němu i sídlo městského státního zastupitelství, které stojí vedle této moderní prosklené budovy. Zadavatelem veřejné zakázky na stavbu byl právě Krajský soud v Brně, v jehož čele stál tehdy Pořízek.

Spor může trvat měsíce i roky

Zastavení soudního procesu proti Pořízkovi ale rozhodně není koncem této komplikované kauzy. Může trvat měsíce a klidně další roky. Se soudy se totiž nepřetahuje jen Pořízek, ale i samotný Krajský soud v Brně. Za údajně předraženou zakázku má zaplatit 300 tisíc korun.

Tuto částku v říjnu vypočítalo Generální finanční ředitelství. Přitom původně to měly být celé dvě miliardy korun, tedy veškeré náklady na stavbu justičního areálu. Byla to historicky nejvyšší pokuta, kterou dostal státní úřad. Soudy ale nařídily, aby finanční ředitelství částku znovu přepočítalo. A to na základě rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti, které dodatečně schválilo rozpočet na stavbu ve výši 1,7 miliardy korun.

V Brně se ale ani s nižší pokutou nehodlají smířit. „Podali jsme novou žalobu. Opět ke Krajskému soudu v Brně, ale rozhodovat se bude v jiném městě,“ informovala mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová.

První pochybnosti o financování stavby se objevily už v roce 2008, kdy ještě na budově pracovali dělníci. Upozornil na ně Nejvyšší kontrolní úřad. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dokonce zrušil veřejnou soutěž na dodavatele nábytku. O nový, moderní justiční areál usilují i Nejvyšší státní zastupitelství a Nejvyšší soud. Na další megalomanský projekt by se ale nejprve musely najít peníze ve státním rozpočtu.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Najdete na iDNES.cz