Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouzla s reklamou. Jak si firmy z Brna krátily daně o stovky milionů

  10:23aktualizováno  10:23
Případ brněnského exradního Tomáše Kratochvíla souzeného za krácení daní obnažil systém, jenž stovkám firem umožnil snížit si odvody státu. V jeho centru stojí závodník Michal Pavlík a hájí se, že vše je legální. Prý jen domlouval reklamu na závodních autech. Za její dodání z Panenských ostrovů neručí.

Michal Pavlík sám závodil, ale hlavně nabízel firmám reklamu za stovky milionů korun. Podle soudu fiktivně. | foto: archiv Michala Pavlíka

Brněnský exradní a vyloučený člen ANO Tomáš Kratochvíl se před soudem zpovídá z krácení daní ve výši 1,6 milionu korun. Podle policie si do účetnictví zanášel náklady na reklamu na autech při automobilových závodech, která však nikdy nebyla naplněna (o obvinění jsme psali zde).

Fiktivní faktury mu podle obžaloby vystavoval brněnský závodník Michal Pavlík. A pátrání MF DNES ukázalo, že prezentace za téměř 10 milionů pro Kratochvílovu nábytkářkou firmu Toka byla jen zlomkem Pavlíkových obchodů. Sám tvrdí, že zařizováním reklamy se živí už od roku 1999. Ročně ji prý nasmlouval za 80 až 100 milionů korun.

V rozhovoru pro MF DNES Pavlík popsal, jak systém fungoval. Ale zároveň trvá na tom, že vše bylo zcela legální.

„Všechny smlouvy jsem uzavřel já, avšak jménem společnosti Prototype Team. Ta má kancelář v Londýně, ale sídlí na Britských Panenských ostrovech, což je v automobilovém světě naprosto běžné. Přitom právě Prototype Team měl reklamu podle smluv zajistit,“ popsal Pavlík s tím, že on za její dodání neručí.

Jeho majetkové propojení s firmou v daňovém ráji se podle jeho slov nikdy neprokázalo a on sám její skutečné vlastníky nezná. A jakou záruku dával zákazníkům, že za vynaložené miliony reklamu skutečně dostanou?

„Když s někým spolupracujete dvanáct let a za tu dobu si nikdo nestěžoval a odehrály se desítky daňových kontrol, stačí na to odkázat,“ dodal Pavlík.

Chybí přístup do účetnictví

Ten tvrdí, že jen v letech 2007 až 2011 měl na 180 zákazníků. Mezi nimi byla třeba i společnost Arko Technology, která v době obchodů s Pavlíkem patřila nynějšímu náměstkovi brněnského primátora Richardu Mrázkovi (ANO). Jeho firma ovšem na rozdíl od Kratochvíla byla schopná policistům doložit, že prezentaci dostala.

Kauza Michala Pavlíka

  • Městský soud v Praze už loni nepravomocně odsoudil Michala Pavlíka k šesti letům vězení za rozsáhlé krácení daní. V případu figuruje dalších 23 potrestaných.
  • Pavlík zajišťoval reklamu u firmy Prototype Team se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Podle policie ji ale společnosti nikdy nedostaly. Obchod sloužil jen k vystavení fiktivních faktur.
  • Podle státního zástupce Pavlík zajistil reklamu i společnosti Toka. Jejím jednatelem je brněnský exradní Tomáš Kratochvíl, který za to nyní stanul před Městským soudem v Brně.
  • Pavlík tvrdí, že jen v letech 2007 až 2011 měl na 180 klientů. Ročně jim prý zajistil reklamu za 80 až 100 milionů korun.

Pavlíkovi zákazníci mají v účetnictví reklamu v součtu za stovky milionů korun, kterou měla firma sídlící na Britských Panenských ostrovech dodat. Loga se podle smluvních podmínek měla objevovat na závodech po celé Evropě. Pro český finanční úřad či policii je však mimořádně obtížné dokázat, že tomu tak nebylo, protože do účetnictví společnosti z daňového ráje přístup nemají.

„Pokud firma doloží notářské potvrzení z nějaké cizí země, že se závod, na kterém se reklama měla objevit, konal, a přidá i nějaké fotografie, pro finanční úřad není vůbec jednoduché prokázat, že jde o podvod,“ zdůraznil státní zástupce Jaroslav Paul z brněnského městského státního zastupitelství.

Právě on přitom Kratochvíla obžaloval. Policisté porovnávali fotografie ze závodů, ve kterých měla auta s reklamními logy figurovat, a nenašli je. Pavlík tvrdí, že obchodoval s reklamou podniků Intersérie, Le Mans série nebo Eurosérie.

Mezi okruhy, kde se vozy na závodech proháněly, patřil například také ten v Mostě. „I pokud by reklama někde prezentována byla, vzhledem k nevýznamnosti akcí by byl marketingový přínos naprosto minimální,“ píší policisté ve spisu.

Pavlík mě podvedl, tvrdí Kratochvíl

Zároveň se státní zástupce u soudu snaží dokázat, že peníze, které firma Toka údajně za reklamu vydala, si pak Kratochvíl po statisících vkládal zpět na svůj bankovní účet a na účty svých blízkých.

Brněnský exradní se přitom hájí tím, že ho ve skutečnosti Pavlík podvedl a on mu tak mezi lety 2006 a 2011 platil miliony korun za reklamu, aniž by věděl, že nebyla naplněna. Na závodech, kde se měla auta s logy firmy Toka objevit, prý nikdy nebyl.

„Nejsem policie, nemohl jsem tehdy ty informace mít. Jsem člověk fungující na bázi důvěry. Možná jsem nebyl důsledný, ale to je má povaha. Jsem vizionář, který se dívá dopředu. Konstrukce pana státního zástupce jsou pro mě šokující,“ řekl před soudem Kratochvíl, jemuž hrozí až osm let vězení (o Kratochvílově obhajobě jsme psali zde).

Pavlík ovšem v jeho kauze paradoxně obžalovaný není. Podle státního zástupce Paula totiž nejsou v tomto případě důkazy pro to, že by závodník dělal něco nelegálního.

Přesto ho však už za jeho rozvětvené podnikání trest stihl. Už loni ho pražský městský soud nepravomocně odsoudil za krácení daní k šesti letům vězení. A dalším 23 lidem, kteří se s ním na systému podíleli, dal většinou podmínky či peněžité tresty.

Mnohé případy už jsou promlčené

Celkovou škodu policisté spočítali na více než 46 milionů korun. Důkazem v této kauze, na kterou původně upozornil pořad Reportéři ČT, jsou totiž také odposlechy a obsah zabavených počítačů.

Pavlík při vyšetřování seděl téměř rok ve vazbě. A teď se chystá o svou svobodu bojovat u pražského odvolacího vrchního soudu, kde jeho kauza už více než rok leží.

Líčení by ale podle informací MF DNES mohlo být nařízené už na červen či červenec. Pavlík chce poukázat právě na rozdílný postup policie a státního zastupitelství v tomto případu a záležitostech desítek jeho dalších klientů.

Pražští policisté totiž brněnským kolegům poslali více než padesátku jmen firem či živnostníků z Brna, kteří s Pavlíkem také obchodovali. Paul ale přiznává, že u řady z nich chyběly přímé důkazy, a tak před soudem skončil zatím jen Kratochvíl a dva další. A ani u nich Pavlíka nesoudí. „Není ale nikde napsáno, že jsou to poslední případy,“ dodal Paul.

Pokud by policisté chtěli vyšetřovat obchody s reklamou mezi Pavlíkem a desítkami jiných brněnských podnikatelů, mají smůlu. Mnohé jsou už promlčené. Zda si snížili prostřednictvím Pavlíka daně až o stovky milionů korun, tak nejspíše zůstane nejasné.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

GIBS uzavřela vyšetřování nehody policejního BMW, trestný čin se nestal

Supersportovní policejní vůz BMW i8 (12. května 2017)

Generální inspekce bezpečnostních sborů uzavřela vyšetřování květnové nehody policejního sportovního BMW i8 v Brně, při...

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Znásilnění byl výmysl, přesvědčovala soud teta boxera Plachetky

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Krajský soud v Brně má k dispozici přepis a fotky facebookové konverzace, s jejíž pomocí se odsouzený boxer Ľudovít...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz