Kauza, která vyšla na dvoje volby

  16:00aktualizováno  16:00
Milan Venclík kandidoval v krajských volbách dvakrát. A dvakrát krátce před nimi vyplula na povrch obvinění, která ho měla diskreditovat. Ladislav Gaži, který stojí nyní u soudu pro pomluvu, byl jen jednou z epizod ve válce, kterou jihomoravská ODS svedla na veřejnosti.

MIlan Venclík (ODS) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kromě Gažiho obvinili Venclíka před volbami v roce 2004 z různých podvodů nebo zpronevěry sponzorských darů další čtyři lidé.

"Pan Venclík mi slíbil správu určitých nemovitostí, když mu dám sponzorský dar. Dostal dvě stě tisíc, nedal mi na ně ale žádný doklad," tvrdil tehdy jeden z údajných podvedených podnikatelů Miroslav Balák.

Policie nicméně žádné z obvinění nepotvrdila a naopak všichni aktéři byli později odsouzeni pro křivou výpověď.

Venclík celou dobu tvrdil, a je o tom přesvědčen i dnes, že kauza ho měla diskreditovat a že za ní stojí někdo z ODS.

Konec mocného bosse Venclíka: stranický puč

Milan Venclík platil několik let za železného vládce jihomoravské ODS. Ustál několik kauz, dokázal se vypořádat se silnou stranickou opozicí v Brně. Podařilo se mu dokonce na čas obhájit i koalici s největším rivalem - ČSSD.

Odpůrci ho sesadili až v září 2009. Oficiálně to zdůvodnili tím, že "hromadil funkce". Tehdejší krajský radní totiž toužil být na kandidátce do poslanecké sněmovny a zároveň si ponechat funkci ve vedení kraje.

Ve funkci šéfa jihomoravské organizace strany ho po puči nahradil Jiří Kadrnka. A vzápětí do té doby nejmocnějšího krajského politika ODS strana sesadila z funkce krajského radního. Za podpory koaliční ČSSD.

"Beru to tak, že je to velmi nestandardní a velmi neetické. To jsou moje první pocity coby řadového zastupitele," komentoval své odvolání z vedení kraje Venclík.

Pro jeho odchod tehdy zvedlo ruku čtyřiačtyřicet zastupitelů z pětašedesáti, což Venclík nečekal. "Přiznávám, myslel jsem, že jich nebude tolik," řekl krátce po odchodu z funkce v rozhovoru pro MF DNES.

Vedení kraje ho od té doby postupně odstraňuje i z dalších postů - například dozorčích rad nebo poradních orgánů.

Venclík se v politice pohybuje již od roku 1989, kdy byl členem Občanského fóra. Poté byl nezávislým poslancem. Do ODS vstoupil v roce 1996. (zam)

"Poškodila mě jak osobně, tak politicky. Je příkladem toho, co všechno se může v politice dít," míní Venclík.

Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) na tiskové konferenci v BrněZa strůjce nepřímo označil senátora Vlastimila Sehnala, svého dlouholetého nepřítele. Oba muži se slovně napadali i na veřejnosti a před novináři.

Nahrávka

O čtyři roky později Venclík kandidoval na hejtmanský post znovu. A situace se opakovala, tentokrát ale s důkazy. Televize Nova asi šest týdnů před volbami zveřejnila nahrávku, na které hovoří senátor Sehnal s majitelem brněnské stavební firmy Přemyslem Veselým. - čtěte Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

Ten si Sehnalovi stěžuje, že ODS vybírala prostřednictvím Milana Venclíka "desátky" za přidělování stavebních zakázek.

Jen Veselý údajně Venclíkovi vyplatil pro stranu 820 tisíc korun za rok. A Sehnal na nahrávce potvrzuje, že peníze ve stranické pokladně nejsou.

"Tam jde o to, aby se (Venclíkovi) řeklo: Tady byly peníze od podnikatelů pro ODS, tak je prostě přines," říká Sehnal na záznamu.

Nahrávek se chopila i policie. Bez výsledku. Po několika týdenním pátrání kriminalisté případ odložili.

Záznam je podle policistů autentický, ale informace na něm nepravdivé. To samé tvrdí i Sehnal. "Je to dobře udělaný podvrh. Znám se k tomu, co jsem říkal já. Jsou tam určité části, na které mi odpovídal pan Veselý, ale z devadesáti procent jsem u takového rozhovoru nebyl nebo je to sestříháno z několika dalších rozhovorů," uvedl Sehnal v roce 2008 pro MF DNES. - čtěte Policie: Korupce v brněnské ODS je lež, nahrávka je však pravdivá

Ani podruhé Milan Venclík ve volbách neuspěl, dokonce se svou stranou skončil až na třetím místě za KDU-ČSL. Kauzu a volební prohru ale znovu ustál. Jeho kariéru uťal až stranický puč loni v létě.

Gaži vybudoval vrcholné boxerské centrum a uspěl i před soudem

Ladislav Gaži byl majitelem a zakladatelem brněnského boxerského klubu Gaži Brno. Ten vznikl v roce 1997. Klub měl velké úspěchy a v roce 2001 patřil k jednomu ze čtyř vrcholových boxerských center v republice. Boxovali za něj převážně romští sportovci.

Kromě kauzy s Milanem Venclíkem z roku 2004 sehrál i jednu z klíčových rolí v případu bývalého agenta StB Pavla Minaříka.

Minařík byl obviněn z toho, že v roce 1996 nechal na Ukrajině zapálit nadhodnocený náklad optických vláken své firmy Mink. Od pojišťovny Kooperativa, u které měl náklad pojištěn, pak získal mnohamilionové pojistné. - čtěte Soud zpřísnil agentu StB Minaříkovi trest za podvod na šest let

Ladislav Gaži

Minaříka brněnský krajský soud přede dvěma lety uznal vinným a poslal ho do vězení na 4,5 roku. Minařík se odvolal, ale soud v Olomouci mu trest ještě zvýšil na šest let.

Minařík tvrdil, že od něho Ladislav Gaži požadoval čtyři miliony korun. Vydíral ho, že pokud je nedostane, zaplatí mu Kooperativa deset milionů za to, že bude proti Minaříkovi svědčit.

To však pojišťovna popřela. Podle Kooperativy a jejího zmocněnce Jiřího Machourka sloužil Ladislav Gaži jako prodloužená ruka bývalého agenta Minaříka. V roce 2006 poslal Gažiho do vězení za sérii podvodů městský soud v Olomouci na sedm a půl roku. Vrchní soud ho však osvobodil. (bar)Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Najdete na iDNES.cz