Kauza, která vyšla na dvoje volby

  16:00aktualizováno  16:00
Milan Venclík kandidoval v krajských volbách dvakrát. A dvakrát krátce před nimi vyplula na povrch obvinění, která ho měla diskreditovat. Ladislav Gaži, který stojí nyní u soudu pro pomluvu, byl jen jednou z epizod ve válce, kterou jihomoravská ODS svedla na veřejnosti.

MIlan Venclík (ODS) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kromě Gažiho obvinili Venclíka před volbami v roce 2004 z různých podvodů nebo zpronevěry sponzorských darů další čtyři lidé.

"Pan Venclík mi slíbil správu určitých nemovitostí, když mu dám sponzorský dar. Dostal dvě stě tisíc, nedal mi na ně ale žádný doklad," tvrdil tehdy jeden z údajných podvedených podnikatelů Miroslav Balák.

Policie nicméně žádné z obvinění nepotvrdila a naopak všichni aktéři byli později odsouzeni pro křivou výpověď.

Venclík celou dobu tvrdil, a je o tom přesvědčen i dnes, že kauza ho měla diskreditovat a že za ní stojí někdo z ODS.

Konec mocného bosse Venclíka: stranický puč

Milan Venclík platil několik let za železného vládce jihomoravské ODS. Ustál několik kauz, dokázal se vypořádat se silnou stranickou opozicí v Brně. Podařilo se mu dokonce na čas obhájit i koalici s největším rivalem - ČSSD.

Odpůrci ho sesadili až v září 2009. Oficiálně to zdůvodnili tím, že "hromadil funkce". Tehdejší krajský radní totiž toužil být na kandidátce do poslanecké sněmovny a zároveň si ponechat funkci ve vedení kraje.

Ve funkci šéfa jihomoravské organizace strany ho po puči nahradil Jiří Kadrnka. A vzápětí do té doby nejmocnějšího krajského politika ODS strana sesadila z funkce krajského radního. Za podpory koaliční ČSSD.

"Beru to tak, že je to velmi nestandardní a velmi neetické. To jsou moje první pocity coby řadového zastupitele," komentoval své odvolání z vedení kraje Venclík.

Pro jeho odchod tehdy zvedlo ruku čtyřiačtyřicet zastupitelů z pětašedesáti, což Venclík nečekal. "Přiznávám, myslel jsem, že jich nebude tolik," řekl krátce po odchodu z funkce v rozhovoru pro MF DNES.

Vedení kraje ho od té doby postupně odstraňuje i z dalších postů - například dozorčích rad nebo poradních orgánů.

Venclík se v politice pohybuje již od roku 1989, kdy byl členem Občanského fóra. Poté byl nezávislým poslancem. Do ODS vstoupil v roce 1996. (zam)

"Poškodila mě jak osobně, tak politicky. Je příkladem toho, co všechno se může v politice dít," míní Venclík.

Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) na tiskové konferenci v BrněZa strůjce nepřímo označil senátora Vlastimila Sehnala, svého dlouholetého nepřítele. Oba muži se slovně napadali i na veřejnosti a před novináři.

Nahrávka

O čtyři roky později Venclík kandidoval na hejtmanský post znovu. A situace se opakovala, tentokrát ale s důkazy. Televize Nova asi šest týdnů před volbami zveřejnila nahrávku, na které hovoří senátor Sehnal s majitelem brněnské stavební firmy Přemyslem Veselým. - čtěte Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

Ten si Sehnalovi stěžuje, že ODS vybírala prostřednictvím Milana Venclíka "desátky" za přidělování stavebních zakázek.

Jen Veselý údajně Venclíkovi vyplatil pro stranu 820 tisíc korun za rok. A Sehnal na nahrávce potvrzuje, že peníze ve stranické pokladně nejsou.

"Tam jde o to, aby se (Venclíkovi) řeklo: Tady byly peníze od podnikatelů pro ODS, tak je prostě přines," říká Sehnal na záznamu.

Nahrávek se chopila i policie. Bez výsledku. Po několika týdenním pátrání kriminalisté případ odložili.

Záznam je podle policistů autentický, ale informace na něm nepravdivé. To samé tvrdí i Sehnal. "Je to dobře udělaný podvrh. Znám se k tomu, co jsem říkal já. Jsou tam určité části, na které mi odpovídal pan Veselý, ale z devadesáti procent jsem u takového rozhovoru nebyl nebo je to sestříháno z několika dalších rozhovorů," uvedl Sehnal v roce 2008 pro MF DNES. - čtěte Policie: Korupce v brněnské ODS je lež, nahrávka je však pravdivá

Ani podruhé Milan Venclík ve volbách neuspěl, dokonce se svou stranou skončil až na třetím místě za KDU-ČSL. Kauzu a volební prohru ale znovu ustál. Jeho kariéru uťal až stranický puč loni v létě.

Gaži vybudoval vrcholné boxerské centrum a uspěl i před soudem

Ladislav Gaži byl majitelem a zakladatelem brněnského boxerského klubu Gaži Brno. Ten vznikl v roce 1997. Klub měl velké úspěchy a v roce 2001 patřil k jednomu ze čtyř vrcholových boxerských center v republice. Boxovali za něj převážně romští sportovci.

Kromě kauzy s Milanem Venclíkem z roku 2004 sehrál i jednu z klíčových rolí v případu bývalého agenta StB Pavla Minaříka.

Minařík byl obviněn z toho, že v roce 1996 nechal na Ukrajině zapálit nadhodnocený náklad optických vláken své firmy Mink. Od pojišťovny Kooperativa, u které měl náklad pojištěn, pak získal mnohamilionové pojistné. - čtěte Soud zpřísnil agentu StB Minaříkovi trest za podvod na šest let

Ladislav Gaži

Minaříka brněnský krajský soud přede dvěma lety uznal vinným a poslal ho do vězení na 4,5 roku. Minařík se odvolal, ale soud v Olomouci mu trest ještě zvýšil na šest let.

Minařík tvrdil, že od něho Ladislav Gaži požadoval čtyři miliony korun. Vydíral ho, že pokud je nedostane, zaplatí mu Kooperativa deset milionů za to, že bude proti Minaříkovi svědčit.

To však pojišťovna popřela. Podle Kooperativy a jejího zmocněnce Jiřího Machourka sloužil Ladislav Gaži jako prodloužená ruka bývalého agenta Minaříka. V roce 2006 poslal Gažiho do vězení za sérii podvodů městský soud v Olomouci na sedm a půl roku. Vrchní soud ho však osvobodil. (bar)

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

Nová alej v Popicích bude sloužit jako přirozený větrolam

Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho...

VIDEO: Řidič nestihl dobrzdit, auta se rozletěla jako kuželky

Dopravní nehoda na hlavním tahu z Brna

Děsivě vypadající dopravní nehoda se odehrála ve čtvrtek večer ve Vídeňské ulici ve směru z centra Brna. Jedno z aut...

Před třiceti lety šlo o podvod. Teď bude koncert Marillion opravdový

Osmapadesátiletý kytarista kapely Steve Rothery

Britská rocková legenda Marillion vystoupí v Sono Centru. Bude tam i řada těch, kteří se na ně těšili už před 30 lety....

Najdete na iDNES.cz