Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kauza Kuřim: Mauerovi k vnukům nesmějí už dva roky

  11:52aktualizováno  11:52
Za dvěma ze tří dcer mohou Eliška Mauerová a její manžel Ladislav už jen na předem nahlášené návštěvy do vazební věznice. Své dva vnuky nesmějí vídat vůbec. Od léta 2006 jim to zakazovala vlastní dcera. Od května 2007 soud a policisté.

Prarodiče týraných chlapců z Kuřimi Eliška a Ladislav Mauerovi, v pozadí teta Gábina | foto: Radek MičaMF DNES

Ti prarodiče podezřívali, že i oni dětem ubližovali nebo o týrání věděli. Nakonec babička dětí zaplatila jen pokutu, protože u soudu lhala o tom, kdo je malá Anička. Za vnuky ale stále nikdo z rodiny kromě otce a jeho rodičů nesmí.

"Nemůžeme uvěřit, že zákaz styku s Ondrou a Jakubem pořád trvá, kluci s námi měli vždy velmi úzký vztah, vždyť u nás byli až do léta 2006 de facto napůl doma. Trávili s námi dovolené a měli jsme vždy nějaký společný program o většině víkendů," zlobí se Eliška Mauerová.

Připouští ale, že nedobrovolné odloučení od vnuků nezačalo až loni v květnu, když policisté odhalili jejich týrání. Nesměli je vídat už dávno předtím, nedovolila jim to matka Ondry a Jakuba Klára.

Té to přikázal údajný doktor, na něhož si hrála její sestra Kateřina a Barbora Škrlová.

"Nechoďte, v zájmu zdraví dětí"
"Od léta 2006 nám po dobu prakticky deseti měsíců bylo odepřeno se s chlapci stýkat, a to pod důmyslnými záminkami. Byli jsme přitom ujišťováni, že se jedná o dočasné opatření v zájmu dětí a jejich dalšího zdravého vývoje - to vše údajně podle doporučení renomovaného psychologa. Vždy jsme byli žádáni o důvěru a trpělivost s tím, že za dva týdny, za měsíc se to změní," popisuje Mauerová.

Pořád trvá na tom, že vnuky Jakuba a Ondru, kteří jsou v Klokánku, chce vídat pravidelně. "Doufali jsme, že když bylo vyšetřování uzavřeno, bude nám kontakt s dětmi konečně povolen. Navázání na to dobré, co s námi prožili, je pro ně důležité, i pro jejich psychickou pohodu," věří babička dětí.

Spolupracují s psychologem a posílají dárky
S manželem už před rokem začala spolupracovat s psychologem, který jim radí, jak se k dětem chovat. "Znovu jsme podávali odvolání ke krajskému soudu, protože městský soud nám v květnu zamítl povolit návštěvy, byť za asistence sociální pracovnice nebo někoho z Klokánku a na pouhou jednu hodinu týdně," popisuje Mauerová.

Do Klokánku přesto chodí každý týden a klukům nosí dárky - doma pečené koláče, dětské časopisy, zavařeniny, ale i materiály na výuku dětské angličtiny. "Dopisy nesmíme klukům nikdo psát už od loňského léta a od prosince platí i zákaz lepit na dárky štítky s pozdravem a informací, od koho jsou. Snad se to brzy změní," věří i teta dětí Gabriela Mauerová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz