Brněnská exstarostka dostala v kauze Wilson podmínku a pokutu 10 milionů

  12:17aktualizováno  16:02
Už třetí rozsudek v takzvané kauze Wilson padl v úterý u brněnského městského soudu. Bývalá starostka Brna-střed Dagmar Hrubá z ODS dostala podmínku za podpis nevýhodných smluv. Má navíc zaplatit i škodu, kterou tím způsobila, tedy deset milionů korun.

Dagmar Hrubá se svým právním zástupcem před začátkem soudního líčení u Městského soudu v Brně v roce 2010. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Bývalá starostka městské části Brno-střed se podle čerstvého verdiktu brněnského městského soudu dopustila zneužití pravomoci úřední osoby a také porušení povinnosti při správě cizího majetku. Soud jí vyměřil tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Verdikt je zatím stále nepravomocný a Hrubá se proti němu může odvolat ke krajskému soudu.

Proces v kauze se vleče léta - aktuální rozsudek je už třetí v pořadí. Předchozí dva verdiky ovšem Hrubou osvobodily. Zvrat nastal až po rozsudku Nejvyššího soudu z letošního března, který případ vrátil na začátek.

Odborníci navíc upozorňují na to, že postoj Nejvyššího soudu v kauze Wilson může ovlivnit pokračování případu Vlasty Parkanové a letadel CASA. Vyplývá z něj totiž, že politik musí vědět, že má se svěřeným majetkem zacházet hospodárně.

Jeden sporný podpis. Jako u Parkanové

Hrubá původně působila jako ředitelka brněnské krajské hygienické stanice, pak se stala starostkou radnice Brno-střed. Její politickou kariéru zastavil v srpnu 2006 podpis smluv s firmou Wilson Properity na stavbu polyfunkčního objektu na náměstí Míru. Smlouvy totiž podepsala v rozporu se zákonem.

Polyfunkční objekt měl vzniknout v prostoru bývalého armádního areálu, který získalo Brno bezúplatným převodem od ministerstva obrany. Podmínkou převodu bylo to, že nemovitost nebude komerčně využita.

Smlouva, kterou následně Hrubá podepsala, ale tuto podmínku nerespektovala. Firma Wilson Properity chtěla v lokalitě postavit dům s 80 byty a službami. Pozemky získala od Brna-středu do nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční na rok.

Hrubá se hájila tím, že firma se zavázala dekontaminovat prostor, což přijde na mnoho milionů korun. Žádný písemný závazek dekontaminace ale nikdy nevznikl, dokonce na to nebyla provedena studie, která by náklady vyčíslila. Stavba zatím nebyla realizována.

"Jsem nevinná. Od samotného počátku nám v radě šlo o jediné - zvelebit Masarykovu čtvrť, kterou areál hyzdil. Celá tato kauza mě lidsky poškodila," řekla před časem Hrubá, která je nyní v důchodu. Stále ovšem působí jako zastupitelka městské části Brno-střed.

Smlouvu podle svého vyjádření podepsala se souhlasem městské rady a navíc poté, co dokument zkontrolovali po právní stránce pracovníci městského úřadu. Písemný souhlas členů rady ale Hrubá k podpisu smluv nepředložila. Není ani žádný jiný dokument, kterým by své tvrzení mohla dokázat.

Neznalost neomlouvá, argumentuje právník

"Pokud starosta udělá chybu při hospodaření s obecním majetkem, nemůže se vymlouvat, že tomu nerozuměl. Nese plnou odpovědnost za veškeré rozhodování. Pokud tedy starostové smlouvám nerozumí, budou si muset i v malých obcích vyžádat odbornou pomoc, což může být komplikované," konstatoval Radek Ondruš, který ve sporu zastupuje město.

Hrubá se hájí také tím, že jednala v dobré víře. Částku, kterou by nyní měla zaplatit, představuje pokuta Brnu ze strany státu, a to za porušení smlouvy o bezúplatném převodu armádního majetku na město.

Právník Ondruš ovšem upozornil, že se požadovaná částka může vyšplhat až na dvojnásobek. K původním deseti milionům korun je totiž podle něj nutné připočíst úroky kolem deseti procent ročně a náklady na soudní řízení.

"V této souvislosti není bez zajímavosti, že svoji drahou vilu v Masarykově čtvrti převedla Dagmar Hrubá na svého syna, a to v době, když už byla vyšetřována protikorupční kriminálkou," upozornil bývalý zastupitel Brna-střed Svatopluk Bartík, který byl jedním z autorů původního trestního oznámení na exstarostku.

Spor vznikl kvůli budoucímu využití bývalého armádního areálu v brněnské Masarykově čtvrti. Soukromý investor tam plánoval postavit polyfunkční dům Wilson.

Spor vznikl kvůli budoucímu využití bývalého armádního areálu v brněnské Masarykově čtvrti. Soukromý investor tam plánoval postavit polyfunkční dům Wilson.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

Vranovský Golden Gate konečně opraví, výjimečné lávce ublížil i blesk

Vodní nádrž Vranov

Přes Švýcarskou zátoku Vranovské přehrady se klene unikátní visutá lávka, která svou vizáží patří k nejkrásnějším nejen...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami
Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami

Hraní není jen aktivita, která děťátko zabaví – je především důležité pro vývoj. Podpořte správný vývoj dítěte, aby se zároveň královsky bavilo a smálo na celé kolo. Máme pro vás několik hracích tipů, vyberte si podle věku vašeho dítěte.

Najdete na iDNES.cz