Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kavárna Era, sestra věhlasné vily Tugendhat, je zachráněna

  7:37aktualizováno  7:37
Tak bouřlivou historii jako legendární kavárna Era má za sebou málokterá brněnská památka. Už několikrát bojovala o svou existenci. A konečně tuto bitku vyhrála.

Kavárnu Era v Zemědělské ulici v Brně navrhl architekt Josef Kranz. - Na rekonstrukci kavárny ERA pracuje Studio 19 a architekt Jan Velek. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Do skvostu brněnského meziválečného funkcionalismu se v prosinci vrátí život. V kavárně Era na Zemědělské ulici číslo 30 vznikne kavárna s bistrem, které nabídne jídla ze surovin od moravských farmářů.

Kavárnu v Černých Polích odborníci významem přirovnávají k o rok mladší vile Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Era se nachází o dvě ulice dál, přičemž odborníci z celého světa ještě před pár lety viděli obrovský kontrast: upravenou vilu Tugendhat a zchátralou Eru.

Kavárnu Era v Zemědělské ulici v Brně navrhl architekt Josef Kranz.Kavárnu Era v Zemědělské ulici v Brně navrhl architekt Josef Kranz. Na její opravě se podílí architekt Jan Velek.

"Po stavební stránce máme hotovo. Do původního stavu jsme opravili fasádu, repasovali všechny původní kovové prvky," uvedl architekt Jan Velek, který má rekonstrukci kavárny na starosti.

Obnova vycházela z původních plánů a především z dochovaných fotografií. "Fotodokumentace jak interiérů, tak exteriéru byla velmi zachovalá, takže všechno bude vypadat tak jako před lety," dodal Velek.

Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.

Podle fotek dělníci vyrábějí také dveře, které by měly být k nepoznání stejné jako ty původní.

Eru tak jen čekají dokončovací práce. Dělníci musí interiér nabarvit do modra a červena a také jej vybavit nábytkem. "I ten by měl odpovídat tomu původnímu, takže v kavárně bude ohýbaný," uvedl architekt.

Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.

Rekonstrukci hlídali památkáři a nyní jsou s výsledkem spokojeni. "To, že se památku podařilo uvést do původního stavu a navíc bude sloužit opět jako kavárna, je zcela v souladu s požadavky státní památkové péče," uvedl vedoucí odboru péče o památkový fond Martin Čihalík.

Objekt má tři patra, přičemž v prvních dvou bude kavárna. V nejvyšším mohou zájemci navštívit multimediální výstavu o funkcionalismu a počítá se i s promítacím sálem.

Do opravy se před rokem pustilo občanské sdružení Studio 19, které si Eru od současného majitele pronajalo. "Brali jsme tento projekt jako obrovskou výzvu. Velmi nás trápilo, že přesto, že je město Brno bráno jako město funkcionalismu, není tu opravená žádná funkcionalistická stavba," uvedl David Kuchař ze Studia 19.

kavárna era

Funkcionalistická kavárna Era byla postavena v letech 1928–1929 podle návrhu architekta Josef Kranze. Ten studoval v ateliéru u Bohuslava Fuchse. S ním spolupracoval kupříkladu na projektu hotelu Avion. Přízemí Ery sloužilo jako kavárna i kulečníková herna.
Ve druhém patře, kde je také střešní terasa, bydlel majitel kavárny. V roce 1959 byla Era znárodněna a sloužila jako pivnice.
V sedmdesátých letech se do kavárny přestěhovala Vysoká škola zemědělská. A skvost brněnského funkcionalismu sloužil jako sklad skript a kancelář.
I když byla Era v roce 1977 zařazena do seznamu kulturních památek, chátrala i nadále. V roce 1991 byla budova v restituci vrácena dědicům původního majitele, získal ji Karel Matocha. Restituent tvrdil, že kavárnu opraví a zprovozní. Era se menších úprav dočkala, ale byly provedeny necitlivě, ke škodě památky.
Původní vlastník následně prodal zchátralý a zvlhlý objekt současnému majiteli budovy Luboši Ptáčkovi. Ten se na sklonku roku 2008 domluvil s občanským sdružením Studio 19 na pronájmu památky. Studio také získalo dotaci z Evropské unie, aby se kavárna opravila do původního stavu a po desítkách let se v ní mohla opět podávat káva.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz