Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kavárna Era, sestra věhlasné vily Tugendhat, je zachráněna

  7:37aktualizováno  7:37
Tak bouřlivou historii jako legendární kavárna Era má za sebou málokterá brněnská památka. Už několikrát bojovala o svou existenci. A konečně tuto bitku vyhrála.

Kavárnu Era v Zemědělské ulici v Brně navrhl architekt Josef Kranz. - Na rekonstrukci kavárny ERA pracuje Studio 19 a architekt Jan Velek. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Do skvostu brněnského meziválečného funkcionalismu se v prosinci vrátí život. V kavárně Era na Zemědělské ulici číslo 30 vznikne kavárna s bistrem, které nabídne jídla ze surovin od moravských farmářů.

Kavárnu v Černých Polích odborníci významem přirovnávají k o rok mladší vile Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Era se nachází o dvě ulice dál, přičemž odborníci z celého světa ještě před pár lety viděli obrovský kontrast: upravenou vilu Tugendhat a zchátralou Eru.

Kavárnu Era v Zemědělské ulici v Brně navrhl architekt Josef Kranz.Kavárnu Era v Zemědělské ulici v Brně navrhl architekt Josef Kranz. Na její opravě se podílí architekt Jan Velek.

"Po stavební stránce máme hotovo. Do původního stavu jsme opravili fasádu, repasovali všechny původní kovové prvky," uvedl architekt Jan Velek, který má rekonstrukci kavárny na starosti.

Obnova vycházela z původních plánů a především z dochovaných fotografií. "Fotodokumentace jak interiérů, tak exteriéru byla velmi zachovalá, takže všechno bude vypadat tak jako před lety," dodal Velek.

Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.

Podle fotek dělníci vyrábějí také dveře, které by měly být k nepoznání stejné jako ty původní.

Eru tak jen čekají dokončovací práce. Dělníci musí interiér nabarvit do modra a červena a také jej vybavit nábytkem. "I ten by měl odpovídat tomu původnímu, takže v kavárně bude ohýbaný," uvedl architekt.

Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.Kavárna Era v Zemědělské ulici v Brně prochází rekonstrukcí.

Rekonstrukci hlídali památkáři a nyní jsou s výsledkem spokojeni. "To, že se památku podařilo uvést do původního stavu a navíc bude sloužit opět jako kavárna, je zcela v souladu s požadavky státní památkové péče," uvedl vedoucí odboru péče o památkový fond Martin Čihalík.

Objekt má tři patra, přičemž v prvních dvou bude kavárna. V nejvyšším mohou zájemci navštívit multimediální výstavu o funkcionalismu a počítá se i s promítacím sálem.

Do opravy se před rokem pustilo občanské sdružení Studio 19, které si Eru od současného majitele pronajalo. "Brali jsme tento projekt jako obrovskou výzvu. Velmi nás trápilo, že přesto, že je město Brno bráno jako město funkcionalismu, není tu opravená žádná funkcionalistická stavba," uvedl David Kuchař ze Studia 19.

kavárna era

Funkcionalistická kavárna Era byla postavena v letech 1928–1929 podle návrhu architekta Josef Kranze. Ten studoval v ateliéru u Bohuslava Fuchse. S ním spolupracoval kupříkladu na projektu hotelu Avion. Přízemí Ery sloužilo jako kavárna i kulečníková herna.
Ve druhém patře, kde je také střešní terasa, bydlel majitel kavárny. V roce 1959 byla Era znárodněna a sloužila jako pivnice.
V sedmdesátých letech se do kavárny přestěhovala Vysoká škola zemědělská. A skvost brněnského funkcionalismu sloužil jako sklad skript a kancelář.
I když byla Era v roce 1977 zařazena do seznamu kulturních památek, chátrala i nadále. V roce 1991 byla budova v restituci vrácena dědicům původního majitele, získal ji Karel Matocha. Restituent tvrdil, že kavárnu opraví a zprovozní. Era se menších úprav dočkala, ale byly provedeny necitlivě, ke škodě památky.
Původní vlastník následně prodal zchátralý a zvlhlý objekt současnému majiteli budovy Luboši Ptáčkovi. Ten se na sklonku roku 2008 domluvil s občanským sdružením Studio 19 na pronájmu památky. Studio také získalo dotaci z Evropské unie, aby se kavárna opravila do původního stavu a po desítkách let se v ní mohla opět podávat káva.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Najdete na iDNES.cz