Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde jenom vzít na chodníky? ptají se města na Břeclavsku

  18:36aktualizováno  18:36
Městům na Břeclavsku nestačí peníze ani na opravu všech cest, a když je třeba opravit i historické památky, je nasnadě, že rozpočty na příští rok budou pořádně napjaté. Zatímco mikulovští radní se brání dramatickému zadlužování, v Hustopečích se rozhodli pro třicetimilionový úvěr.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Čtenář iDNES.cz

Návrhy rozpočtů v obou městech budou ještě schvalovat zastupitelé.

Břeclav - Břeclavští investice na příští rok teprve dolaďují. Radnice bude zatím fungovat podle schváleného rozpočtového provizoria, které určuje pravidla čerpání peněz do výše devadesáti procent plánu roku 2008.

"Nový rozpočet je zpracováván ve více variantách. Projednáván a schvalován bude pravděpodobně až v únoru 2009," uvedl tajemník městského úřadu Dalibor Neděla.

Názory zastupitelů na to, na co dát peníze a kde naopak ušetřit, se podle Neděly různí. "Nápadů je celá řada, priority však určí zastupitelé," uvedl s tím, že město zatím pokračuje v rozpracovaných akcích.

Podle tajemníka bude příští rok jednou z priorit města zřejmě oprava zámku, který značně poškodil nedávný požár. Práce už začaly.

"Byli bychom rádi, kdyby měl konečně střechu, okna a statické zajištění," přeje si Neděla. Konečné využití zámku ještě není zcela jasné. Břeclavští z něho chtějí mít především exteriérovou památku, vnitřní prostory by mohli využívat podnikatelé.

Mikulov - Mikulovští by rádi viděli své historické město opravené, se stezkami pro turisty a atraktivním amfiteátrem.

"Jenže s bídou řešíme chodníky a další nutné věci, s většími investicemi musíme spoléhat na dotace," sdělil starosta Rostislav Koštial. Podle něj by na to, aby se vize splnila, radní potřebovali desítky milionů korun. Zadlužit se ale příliš nechtějí.

plánované akce pro rok 2009

Břeclav -  Prioritou má být oprava zámku poškozeného nedávným požárem.
Mikulov - Dokončuje se rekonstrukce kanálů a vodovodů, opravovat se má Nová ulice.
Hustopeče - Oprava chodníků a silnic, vznik nových parkovišť.

"Sedlácky se bráníme dramatickým úvěrům, které jsou vždycky nebezpečné. Nechci bezhlavě zadlužovat město," uvedl starosta s tím, že výjimku udělá jen v případě, že návratnost půjčky bude zaručena a její použití bude mít smysl.

To je případ aktuální rekonstrukce Nové ulice. V úzké ulici často vznikají dopravní zmatky a teď je příležitost to napravit. "Dokončuje se tu rekonstrukce kanalizační a vodovodní sítě, vše je rozkopané. Chceme využít situace a kompletně ji přebudovat," plánuje starosta.

Najít potřebných patnáct milionů na opravu ulice je také úkolem při sestavování rozpočtu na příští rok. Zastupitelé jej budou schvalovat v únoru.

Hustopeče - V Hustopečích plánované investice vyřeší půjčkou. Ve čtvrtek budou zastupitelé schvalovat rozpočet s třicetimilionovým schodkem. Půjde o investiční úvěr na dobudování chodníků a silnic po rekonstrukci kanalizační a vodovodní sítě.

Příští rok by tak měla být opravena větší část cest ve městě. Přispěje na ně i Jihomoravský kraj, který už připravuje stavbu kruhové křižovatky na příjezdu z dálnice do města a opraví průtah městem v navazující Brněnské ulici.

Změnu Hustopečští zaznamenají také na křižovatce u autobusového nádraží směrem na Šakvice, dopravu tu budou nově řídit semafory.

"Nového asfaltu a chodníků se dočká také páteřní ulice Komenského i vinařská ulice Na Hradbách," vypočítává starosta Luboš Kuchynka. Tíživou situaci s parkováním by podle něj mohly příští rok vyřešit také nové parkovací plochy v centru za druhou budovou městského úřadu zvanou Stará pošta. V rozpočtu je na ně pamatováno částkou 3,5 milionu korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz