Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo chce poplatky platit dál, může. Kdo nechce, od ledna nemusí

  14:07aktualizováno  14:07
Kdo bude chtít i příští rok v nemocnicích zřizovaných Jihomoravským krajem platit za zdravotní péči, může. I přesto, že kraj hodlá poplatky od 1. ledna odpouštět. "Nikomu samozřejmě bránit v placení nebudeme. Pokud někdo bude chtít, tak ta možnost zůstane," upozornil nový hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

To v překladu znamená, že záleží jen a jen na posouzení pacienta, jestli má placení poplatků smysl a jestli sám bude dál tuto součást reformy zdravotnictví podporovat. "Nemocnice mu ale nabídne, že poplatek za něj zaplatí Jihomoravský kraj," dodal hejtman.

Zrušení poplatků v krajských nemocnicích slíbil před volbami. A slib hodlá splnit i s pomocí koaličního partnera, kterým jsou paradoxně autoři reformy občanští demokraté.

Jak konkrétně bude hrazení poplatků za pacienty fungovat? To zatím Hašek ani ostatní členové krajské rady neprozradili. "Mohu říci jen to, že nebude fungovat žádné zpětné vyplácení třiceti korun peněz lidem," uvedl včera hejtman.

Pacienti tedy nebudou chodit s potvrzením o zaplacení na krajský úřad, kde by jim úředníci vrátili sumu za ošetření, kterou nechali v nemocnici. Pravděpodobné je, že lidé nebudou platit vůbec a kraj nemocnicím zaplatí účet za všechny poplatky zpětně, například v měsíčním intervalu.

Peníze na poplatky se v rozpočtu našly

Haškův předvolební slib se týká osmi krajských nemocnic. Vedení kraje ale ještě vyjednává, aby se k odpouštění poplatků připojila i některá další zdravotnická zařízení, jež spadají pod města.

"Týká se to Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a nemocnic v Blansku, Hustopečích a Boskovicích," dodal Hašek, který hodlá fungování nového systému vyhodnotit po půl roce.

Poplatky za pacienty vyjdou krajský rozpočet na zhruba 75 milionů korun, které nové vedení jižní Moravy hledá v rozpočtu na další rok. Ten má být podle zákona hotov začátkem příštího týdne, aby se včas dostal na pořad jednání zastupitelstva.

Obětí předvolebního slibu bude pravděpodobně projekt Moravského centra v Praze, kde mělo vyrůst informační centrum Jihomoravského kraje. Plánoval ho bývalý hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

"Kupovat dům v Praze za sto milionů korun na prezentaci kraje mi v této chvíli přijde minimálně nehospodárné," naznačil Hašek, kde ušetří. Pro ředitele osmi krajských nemocnic chystá nový hejtman kromě rušení poplatků víc novinek.

Tou první jsou namátkové kontroly přímo v zařízení. Pokud mají šéfové nemocnic nějaké resty, měli by si s jejich řešením pospíšit. Inspekce totiž začnou už příští týden, kdy se Hašek a radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý vydají na obchůzky příspěvkových organizací kraje.

"Některé budou ohlášené, ale někde se objevíme jen tak znenadání a ředitelé to poznají, až jim na dveře zaťuká hejtman. V lepším případě po telefonátu z vrátnice," varoval Hašek.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz