Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo chce poplatky platit dál, může. Kdo nechce, od ledna nemusí

  14:07aktualizováno  14:07
Kdo bude chtít i příští rok v nemocnicích zřizovaných Jihomoravským krajem platit za zdravotní péči, může. I přesto, že kraj hodlá poplatky od 1. ledna odpouštět. "Nikomu samozřejmě bránit v placení nebudeme. Pokud někdo bude chtít, tak ta možnost zůstane," upozornil nový hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

To v překladu znamená, že záleží jen a jen na posouzení pacienta, jestli má placení poplatků smysl a jestli sám bude dál tuto součást reformy zdravotnictví podporovat. "Nemocnice mu ale nabídne, že poplatek za něj zaplatí Jihomoravský kraj," dodal hejtman.

Zrušení poplatků v krajských nemocnicích slíbil před volbami. A slib hodlá splnit i s pomocí koaličního partnera, kterým jsou paradoxně autoři reformy občanští demokraté.

Jak konkrétně bude hrazení poplatků za pacienty fungovat? To zatím Hašek ani ostatní členové krajské rady neprozradili. "Mohu říci jen to, že nebude fungovat žádné zpětné vyplácení třiceti korun peněz lidem," uvedl včera hejtman.

Pacienti tedy nebudou chodit s potvrzením o zaplacení na krajský úřad, kde by jim úředníci vrátili sumu za ošetření, kterou nechali v nemocnici. Pravděpodobné je, že lidé nebudou platit vůbec a kraj nemocnicím zaplatí účet za všechny poplatky zpětně, například v měsíčním intervalu.

Peníze na poplatky se v rozpočtu našly

Haškův předvolební slib se týká osmi krajských nemocnic. Vedení kraje ale ještě vyjednává, aby se k odpouštění poplatků připojila i některá další zdravotnická zařízení, jež spadají pod města.

"Týká se to Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a nemocnic v Blansku, Hustopečích a Boskovicích," dodal Hašek, který hodlá fungování nového systému vyhodnotit po půl roce.

Poplatky za pacienty vyjdou krajský rozpočet na zhruba 75 milionů korun, které nové vedení jižní Moravy hledá v rozpočtu na další rok. Ten má být podle zákona hotov začátkem příštího týdne, aby se včas dostal na pořad jednání zastupitelstva.

Obětí předvolebního slibu bude pravděpodobně projekt Moravského centra v Praze, kde mělo vyrůst informační centrum Jihomoravského kraje. Plánoval ho bývalý hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

"Kupovat dům v Praze za sto milionů korun na prezentaci kraje mi v této chvíli přijde minimálně nehospodárné," naznačil Hašek, kde ušetří. Pro ředitele osmi krajských nemocnic chystá nový hejtman kromě rušení poplatků víc novinek.

Tou první jsou namátkové kontroly přímo v zařízení. Pokud mají šéfové nemocnic nějaké resty, měli by si s jejich řešením pospíšit. Inspekce totiž začnou už příští týden, kdy se Hašek a radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý vydají na obchůzky příspěvkových organizací kraje.

"Některé budou ohlášené, ale někde se objevíme jen tak znenadání a ředitelé to poznají, až jim na dveře zaťuká hejtman. V lepším případě po telefonátu z vrátnice," varoval Hašek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz