Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Kdo dorazí vilu Tugendhat

  • 1
Stará dáma Tugendhat neměla nikdy lehký život. Snad jen na své zrození, u kterého stál slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe, a na své rané dětství, kdy si jejího nebývalého luxusu pár let užívali manželé Tugendhatovi, může vzpomínat v dobrém.

Pak už to šlo ráz na ráz. Za války zabralo funkcionalistický skvost gestapo. Bydlel tu letecký konstruktér Willy Messerschmitt. Rudá armáda si z vily udělala ubytovnu, v přízemí dokonce zřídila konírnu. Vybavení z 30. let vzalo postupně za své.

Po válce tu sídlilo rehabilitační centrum. Na dobré časy se zablýsklo až v roce 1969, kdy byla zubožená Tugendhat zapsána do seznamu kulturních památek. Následná rekonstrukce v 80. letech nepatřila mezi nejšetrnější.

. Očima studentky

MF DNES přináší cyklus názorových textů studentů brněnské žurnalistiky.

V devadesátém druhém tu Klaus s Mečiarem dělili Československo. Z vily se stala turistická atrakce. I když k ukazování toho v ní moc nezbylo. V roce 2001 se dočkala zařazení na seznam kulturního dědictví UNESCO. Začalo se mluvit o rekonstrukci, která by jí vrátila lesk.

Máme rok 2008. Bohužel zůstalo jen u slov. Místo zedníků se dřou soudy. Soudili se potomci majitelů, soudí se architekti a kdo ví, kolik pří ještě přejde, než se skutečně sáhne na práci. Praskliny ve zdech, okna držící na dobré slovo, elektroinstalace v pokročilém stadiu rozkladu. Stará dáma čeká v Černých Polích na pokračování svého nelehkého osudu.

Přečkala nacisty i totalitu. Nezbývá než doufat, že nespadne kvůli současné legislativě.