Stavebnice Merkur. Ilustrační foto

Stavebnice Merkur. Ilustrační foto | foto: Merkur

Kdo má rád Merkur, ten si na výstavě vyhraje

  • 0
Ojedinělou expozici nachystali v Muzeu Brněnska ve Šlapanicích. Nová výstava je věnovaná legendární stavebnici Merkur, která v letošním roce slaví pětaosmdesát let od doby, co byla poprvé uvedena na trh. Chystaná výstava se do Šlapanic přesunula z Prahy.

První exponáty do jihomoravské obce dorazily dnes. "Výstava nazvaná Merkur je věčný představí návštěvníkům bohatou historii i stále živou současnost legendární české kovové stavebnice," popsala Martina Krajíčková ze šlapanického muzea.

Návštěvníci tak budou mít možnost prohlédnout si starou reklamu na stavebnici, ale i návody, jak s kovovými částmi zacházet.

Výstava začíná 19. března. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout a stavebnici vyzkoušet až do konce srpna.

Kontaktní čočky

"Merkur je nejen inspirativní a zábavnou hračkou mnoha generací dětí, ale sehrál také klíčovou úlohu při vzniku jednoho z největších objevů české vědy," připomněla Krajíčková.

Právě díky přístroji sestavenému ze stavebnice Merkur vyrobil Otto Wichterle v roce 1961 první kontaktní čočky na světě.

Na šlapanické výstavě nechybí ani opravdové unikáty. Premiéru tam bude mít pět metrů dlouhý model ivančického viaduktu, po kterém pojedou vláčky postavené z Merkuru.

Návštěvníci uvidí mimo jiné ruské kolo a nejrůznější zemědělské stroje ze stavebnice. "Jak už je v našem muzeu zvykem, součástí výstavy bude také dětská dílna. Tentokrát si v ní budou moci pamětníci vzpomínat na svá dětská léta s Merkurem a mladší návštěvníci si mohou vyzkoušet, co všechno lze z této geniální české stavebnice vytvořit," láká pracovnice muzea Krajíčková.

Historie stavebnice Merkur spadá do roku 1925. Tehdy firma Invetor zahájila její výrobu v Polici nad Metují. Základem oblíbené hračky jsou kovové pásy nejrůznějších tvarů a délek, jež v sobě mají otvory. Díky nim se jednotlivé dílky spojují šroubky a matičkami. Stavebnice však obsahuje také hřídele, ozubená a neozubená kola.

"Merkur tak umožňuje stavbu velmi realistických konstrukcí a různých strojů," upozornila Krajíčková.