Radnice v Tišnově dává za každý kilogram plastů nebo nápojových kartonů lidem o čtyři koruny nižší poplatek za odpad. Ilustrační snímek

Radnice v Tišnově dává za každý kilogram plastů nebo nápojových kartonů lidem o čtyři koruny nižší poplatek za odpad. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kdo v Tišnově poctivě třídí odpad, má levnější poplatek za popelnici

  • 12
Za každý kilogram vytříděných plastových lahví nebo skla dostávají lidé v Tišnově slevu čtyři koruny z poplatku za odpad. A nový systém třídění se ve městě osvědčil, účastní se jej již přes dvě stě rodin.

Radnice se rozhodla vyzkoušet, co se stane, když za každý kilogram plastů nebo nápojových kartonů sníží lidem o čtyři koruny poplatek za odpad. A zatím se jí tento pokus vyplácí.

Systém je prostý. K zapojení stačí jen žluté igelitové pytle a unikátní čárový kód. Zbytek už zařídí město.

"Plasty musí být vytříděné ve speciálních pytlích, které jsou zatím volně k dispozici na městském úřadě. Odpad se sváží jednou týdně. Podle čárových kódů, které má každá rodina přidělené, určí čtečka, kdo odpad třídil. A podle váhy mu připíše slevu na poplatcích za odpad," vysvětlil princip Václav Drhlík z oddělení komunálních služeb v Tišnově.

Výhodou je, že lidé nemusí s odpadem chodit k barevným kontejnerům, ale mohou jej jednoduše nechat za brankou domu.

Podle místostarosty Radovana Klusáka je tento postup příležitostí zapojit do třídění odpadu i ty, kteří se na něm zatím nepodíleli.

Systém je i pro město výhodný

Vypadá to, že se záměr podařil. Mnozí lidé z Tišnova už o třídění alespoň uvažují. "Vím o této novince a myslím si, že je to rozhodně dobrý nápad. Zvažuji, že si na úřad pro žluté pytle také zajdu," řekla obyvatelka Tišnova Lenka Křehlíková.

Na nový systém najela radnice už v červnu, takže teď může hodnotit. Zapojilo se do něj přes dvě stě domácností. "Minulý měsíc jsme ke čtečce svezli kolem dvou set pytlů, které obsahovaly přes šest set kilogramů tříděného odpadu," uvedl Drhlík.

Za každý kilogram získá radnice téměř šest korun. Systém je tedy pro město i přes výdaje na slevách pro obyvatele ziskový. "Recyklaci se v Tišnově věnujeme dlouhodobě a troufám si říct, že úspěšně. Každá forma třídění odpadů stojí minimálně za zkoušku. Tento systém dobře funguje už čtvrtý měsíc," poznamenal Jaroslav Hrdina z organizace Za sebevědomé Tišnovsko.

Podle starosty Jana Schneidera se však radnice z dalších obcí na Brněnsku k novému systému třídění odpadu hned tak nepřipojí. "Museli by si pořídit váhu, čtečku i speciální počítačový program. A to všechno stojí poměrně dost peněz," vysvětlil Schneider.

Například v Kuřimi o této novince zatím neuvažují. "Tišnovský systém znám, ale zavádět ho u nás zatím nebudeme. Ve městě je dost klasických barevných popelnic na plast, papír a sklo, máme tu i kontejnery na bioodpad a drobný elektroodpad. Po Kuřimi jsou rozmístěné i speciální kontejnery na šaty a obuv a celkem tři sběrné dvory," poznamenal starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

Pokud se však systém zavedený v Tišnově osvědčí dlouhodobě, nechají se jím v Kuřimi inspirovat.