Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když si projekt opatří stavebníci, začne oprava vily Tugendhat na jaře 2009

  18:31aktualizováno  26. listopadu 7:53
Spor o opravu vily Tugendhat se zřejmě vrátí před soud. Brněnští radní totiž otočili o sto osmdesát stupňů a přijali sérii rozhodnutí, která mají začátek opravy unikátní funkcionalistické památky urychlit. Jenže architekti, kteří už jednou úspěšně napadli výběrové řízení na projekt opravy vily, se chtějí dál bránit.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Nejprve se politici dohodli, že zruší sporné výběrové řízení. Už proti tomu architekti vedení Janem Sapákem protestují. Jsou přesvědčení, že po vyloučení nezpůsobilého vítěze, sdružení Omnia, mají projekt na opravu vily připravit oni.

Přijdou další průtahy, varují architekti

"Není možno to brát jinak než jako pokušení oklikou dostat podvádějícího uchazeče znovu do hry," kritizuje postup města Sapák v prohlášení, které poslal redakci MF DNES.

"Nezbude nám nic jiného, ač je nám to tuze líto, než se opět bránit právní i soudní cestou. Bude to bohužel znamenat další průtahy, za které ale nejsme zodpovědní my," uvedl Sapák.

Město však tvrdí, že má zrušení výběrového řízení podloženo od právníků. "Bez jejich vyjádření bychom nerozhodli," uvedl primátor Roman Onderka s tím, že architektům nedává u soudu moc šancí.

Ať si projekt opatří stavebníci

Město podle něho zakázku zrušilo v souladu se zákonem, který platil v době jejího vypsání. Sapák se podle Onderky chce hájit podle novějšího zákona.

A radní učinili i další krok, aby spor o projekt na opravu vily utnuli. Zároveň se zrušením zakázky totiž vypsali výběrové řízení přímo na dodavatele stavby. To znamená, že město už žádnou soutěž na projekt oprav pořádat nebude a opatřit si jej bude muset stavební firma, která chce o zakázku na opravu vily usilovat.

A do třetice se politici usnesli, že vrátí hotový projekt, který pro ně vypracovala Omnia ještě předtím, než soud označil její vítězství ve výběrovém řízení za nezákonné. Od Omnie za to bude chtít zpět peníze, které za projekt zaplatila - přibližně devět milionů korun.

Omnii se to příliš nelíbí. "My jsme ten projekt dělali v dobré víře, že jsme vítězi výběrového řízení. Ještě v době, kdy jsme ho odevzdávali, tak byla smlouva platná," brání se požadavku města jednatel Omnie Vítek Tichý.

Pokud by plán města s vypsáním výběrového řízení rovnou na zhotovitele stavby vyšel a architekti neuspěli, mohla by se vila začít opravovat na jaře příštího roku.

Cena a termín opravy vily Tugendhat

90. léta - Vila Tugendhat prošla památkovou rekonstrukcí. Podle některých odborníků ji ale nenávratně poškodila.

červen 2006 - Oprava vily má stát 85 milionů. Termín zahájení je v listopadu.

srpen 2006 - Cena opravy se zvedla na 200 milionů korun. Vedení města to zdůvodňuje tím, že památkáři mají nesmyslné požadavky.

září 2006 - Krajský správní soud dal za pravdu architektům v čele s Janem Sapákem, kteří se v soutěži o projekt na opravu vily umístili druzí za sdružením Omnia. Od této doby se táhnou soudní spory obou skupin.

prosinec 2006 - Potomkům rodiny Tugendhatových došla trpělivost a požádali o navrácení vily. To vedení města Brna zamítlo.

březen 2007 - Nově Omnia vypočítala cenu opravy na 135 milionů korun. Práce měly začít do konce roku. Památkářům se ale nelíbí část projektu. Mezitím pokračují soudní spory. Termín opravy se tak opět posunuje.

listopad 2008 - Vedení města rozhodlo, že zruší výběrové řízení na projektanta a vyhlásí novou soutěž. Vilu opraví ten, kdo má hotový projekt.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Najdete na iDNES.cz