Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když si projekt opatří stavebníci, začne oprava vily Tugendhat na jaře 2009

  18:31aktualizováno  26. listopadu 7:53
Spor o opravu vily Tugendhat se zřejmě vrátí před soud. Brněnští radní totiž otočili o sto osmdesát stupňů a přijali sérii rozhodnutí, která mají začátek opravy unikátní funkcionalistické památky urychlit. Jenže architekti, kteří už jednou úspěšně napadli výběrové řízení na projekt opravy vily, se chtějí dál bránit.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Nejprve se politici dohodli, že zruší sporné výběrové řízení. Už proti tomu architekti vedení Janem Sapákem protestují. Jsou přesvědčení, že po vyloučení nezpůsobilého vítěze, sdružení Omnia, mají projekt na opravu vily připravit oni.

Přijdou další průtahy, varují architekti

"Není možno to brát jinak než jako pokušení oklikou dostat podvádějícího uchazeče znovu do hry," kritizuje postup města Sapák v prohlášení, které poslal redakci MF DNES.

"Nezbude nám nic jiného, ač je nám to tuze líto, než se opět bránit právní i soudní cestou. Bude to bohužel znamenat další průtahy, za které ale nejsme zodpovědní my," uvedl Sapák.

Město však tvrdí, že má zrušení výběrového řízení podloženo od právníků. "Bez jejich vyjádření bychom nerozhodli," uvedl primátor Roman Onderka s tím, že architektům nedává u soudu moc šancí.

Ať si projekt opatří stavebníci

Město podle něho zakázku zrušilo v souladu se zákonem, který platil v době jejího vypsání. Sapák se podle Onderky chce hájit podle novějšího zákona.

A radní učinili i další krok, aby spor o projekt na opravu vily utnuli. Zároveň se zrušením zakázky totiž vypsali výběrové řízení přímo na dodavatele stavby. To znamená, že město už žádnou soutěž na projekt oprav pořádat nebude a opatřit si jej bude muset stavební firma, která chce o zakázku na opravu vily usilovat.

A do třetice se politici usnesli, že vrátí hotový projekt, který pro ně vypracovala Omnia ještě předtím, než soud označil její vítězství ve výběrovém řízení za nezákonné. Od Omnie za to bude chtít zpět peníze, které za projekt zaplatila - přibližně devět milionů korun.

Omnii se to příliš nelíbí. "My jsme ten projekt dělali v dobré víře, že jsme vítězi výběrového řízení. Ještě v době, kdy jsme ho odevzdávali, tak byla smlouva platná," brání se požadavku města jednatel Omnie Vítek Tichý.

Pokud by plán města s vypsáním výběrového řízení rovnou na zhotovitele stavby vyšel a architekti neuspěli, mohla by se vila začít opravovat na jaře příštího roku.

Cena a termín opravy vily Tugendhat

90. léta - Vila Tugendhat prošla památkovou rekonstrukcí. Podle některých odborníků ji ale nenávratně poškodila.

červen 2006 - Oprava vily má stát 85 milionů. Termín zahájení je v listopadu.

srpen 2006 - Cena opravy se zvedla na 200 milionů korun. Vedení města to zdůvodňuje tím, že památkáři mají nesmyslné požadavky.

září 2006 - Krajský správní soud dal za pravdu architektům v čele s Janem Sapákem, kteří se v soutěži o projekt na opravu vily umístili druzí za sdružením Omnia. Od této doby se táhnou soudní spory obou skupin.

prosinec 2006 - Potomkům rodiny Tugendhatových došla trpělivost a požádali o navrácení vily. To vedení města Brna zamítlo.

březen 2007 - Nově Omnia vypočítala cenu opravy na 135 milionů korun. Práce měly začít do konce roku. Památkářům se ale nelíbí část projektu. Mezitím pokračují soudní spory. Termín opravy se tak opět posunuje.

listopad 2008 - Vedení města rozhodlo, že zruší výběrové řízení na projektanta a vyhlásí novou soutěž. Vilu opraví ten, kdo má hotový projekt.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz