Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Když si projekt opatří stavebníci, začne oprava vily Tugendhat na jaře 2009

  • 6
Spor o opravu vily Tugendhat se zřejmě vrátí před soud. Brněnští radní totiž otočili o sto osmdesát stupňů a přijali sérii rozhodnutí, která mají začátek opravy unikátní funkcionalistické památky urychlit. Jenže architekti, kteří už jednou úspěšně napadli výběrové řízení na projekt opravy vily, se chtějí dál bránit.

Nejprve se politici dohodli, že zruší sporné výběrové řízení. Už proti tomu architekti vedení Janem Sapákem protestují. Jsou přesvědčení, že po vyloučení nezpůsobilého vítěze, sdružení Omnia, mají projekt na opravu vily připravit oni.

Přijdou další průtahy, varují architekti

"Není možno to brát jinak než jako pokušení oklikou dostat podvádějícího uchazeče znovu do hry," kritizuje postup města Sapák v prohlášení, které poslal redakci MF DNES.

"Nezbude nám nic jiného, ač je nám to tuze líto, než se opět bránit právní i soudní cestou. Bude to bohužel znamenat další průtahy, za které ale nejsme zodpovědní my," uvedl Sapák.

Město však tvrdí, že má zrušení výběrového řízení podloženo od právníků. "Bez jejich vyjádření bychom nerozhodli," uvedl primátor Roman Onderka s tím, že architektům nedává u soudu moc šancí.

Ať si projekt opatří stavebníci

Město podle něho zakázku zrušilo v souladu se zákonem, který platil v době jejího vypsání. Sapák se podle Onderky chce hájit podle novějšího zákona.

A radní učinili i další krok, aby spor o projekt na opravu vily utnuli. Zároveň se zrušením zakázky totiž vypsali výběrové řízení přímo na dodavatele stavby. To znamená, že město už žádnou soutěž na projekt oprav pořádat nebude a opatřit si jej bude muset stavební firma, která chce o zakázku na opravu vily usilovat.

A do třetice se politici usnesli, že vrátí hotový projekt, který pro ně vypracovala Omnia ještě předtím, než soud označil její vítězství ve výběrovém řízení za nezákonné. Od Omnie za to bude chtít zpět peníze, které za projekt zaplatila - přibližně devět milionů korun.

Omnii se to příliš nelíbí. "My jsme ten projekt dělali v dobré víře, že jsme vítězi výběrového řízení. Ještě v době, kdy jsme ho odevzdávali, tak byla smlouva platná," brání se požadavku města jednatel Omnie Vítek Tichý.

Pokud by plán města s vypsáním výběrového řízení rovnou na zhotovitele stavby vyšel a architekti neuspěli, mohla by se vila začít opravovat na jaře příštího roku.

Cena a termín opravy vily Tugendhat

90. léta - Vila Tugendhat prošla památkovou rekonstrukcí. Podle některých odborníků ji ale nenávratně poškodila.

červen 2006 - Oprava vily má stát 85 milionů. Termín zahájení je v listopadu.

srpen 2006 - Cena opravy se zvedla na 200 milionů korun. Vedení města to zdůvodňuje tím, že památkáři mají nesmyslné požadavky.

září 2006 - Krajský správní soud dal za pravdu architektům v čele s Janem Sapákem, kteří se v soutěži o projekt na opravu vily umístili druzí za sdružením Omnia. Od této doby se táhnou soudní spory obou skupin.

prosinec 2006 - Potomkům rodiny Tugendhatových došla trpělivost a požádali o navrácení vily. To vedení města Brna zamítlo.

březen 2007 - Nově Omnia vypočítala cenu opravy na 135 milionů korun. Práce měly začít do konce roku. Památkářům se ale nelíbí část projektu. Mezitím pokračují soudní spory. Termín opravy se tak opět posunuje.

listopad 2008 - Vedení města rozhodlo, že zruší výběrové řízení na projektanta a vyhlásí novou soutěž. Vilu opraví ten, kdo má hotový projekt.