Když vás dusí sousedův komín, je třeba podat „sousedskou“ žalobu

  7:00aktualizováno  7:00
V mrazivém inverzním počasí stačí jeden nezodpovědný majitel kotle k tomu, aby doslova otrávil vzduch v celé vesnici. Aby ušetřili, spalují totiž lidé v kotlích na tuhá paliva levné nekvalitní uhlí, nebo třeba plastové lahve naplněné vyjetým olejem.
Největší problém znečištění ovzduší na vesnicích je dokázat, že se někdo dopustil nedovoleného spalování odpadů nebo obtěžování sousedů kouřem. Ilustrační foto

Největší problém znečištění ovzduší na vesnicích je dokázat, že se někdo dopustil nedovoleného spalování odpadů nebo obtěžování sousedů kouřem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sousedy pak obtěžuje dusivý dým a zápach i přesto, že sami investovali například do vytápění plynem, nebo používají alespoň kvalitní palivo.

Sami však mnoho nezmohou a obvykle jim příliš nepomůže ani obecní úřad. "Občas se tady nějaký dým a smrad objeví," říká starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

"Jedna sousedka nám tady několikrát zatopila tak, že jsem tam na ně musel vletět. A pak to přestalo. Jinak než domluvou to ostatně ani řešit nejde," dodává starosta podhorské obce na Hodonínsku.

"Ale celkově se to daří udržet v únosných mezích, protože většina lidí topí plynem nebo dřevem," dodává Pšurný.

Pokud by však původce obtížných kouřových zplodin na pokus o domluvu nereagoval, samosprávy obcí v podstatě nemají jiné účinné řešení k dispozici.

"Majitel kotle vás dovnitř pustit nemusí," vysvětluje kuřimský zastupitel Drago Sukalovský. "To je sice podle mne v pořádku. Ale pak zbývá jako případný důkaz jen to, co mu jde z komína. A i když příslušný zákon hovoří o obtěžování zápachem, není ve skutečnosti možné ten zápach nějak definovat nebo analyzovat," dodává Sukalovský.

Dokázat to je těžké

To, že je podobných případech obtížné domoci se nápravy, potvrzuje i Jana Kravčíková, právnička občanského sdružení Ekologický právní servis, na které se lidé v podobných případech často obracejí s žádostí o pomoc.

"Hlavním problémem v těchto případech je velmi obtížná prokazatelnost, že k nedovolenému spalování odpadů nebo obtěžování sousedů kouřem došlo," konstatuje Jana Kravčíková.

"Celkově není současná právní úprava velmi efektivní a obtěžovaní sousedé se jen zřídkakdy domohou potrestání nezodpovědného souseda," dodává právnička.

Bič na nezodpovědné majitele kotlů však lze podle právníků přece jen alespoň do jisté míry uplést i ze stávajících zákonů.

Právníci z Ekologického právního servisu došli k závěru, který by možná překvapil i některé ze starostů, čelících v podobných případech stížnostem rozzlobených občanů.

Co zjistil Ústavní soud

Opírají se přitom o nález Ústavního soudu z roku 2008, který připouští, že obec může například v obecně závazné vyhlášce zakázat spalování materiálů, které nejsou určeny jako topné médium pro výrobu tepla.

"Do sféry samostatné působnosti obce, regulovatelné obecně závaznými vyhláškami, spadají záležitosti, které jsou převážně místního nebo regionálního dopadu a jejichž úprava je v zájmu obce a jejích občanů. Nepochybně tam patří i ochrana ovzduší v obci," píše se ve zdůvodnění rozhodnutí Ústavního soudu ve sporu o vyhlášku, kterou se pokusili zakročit proti původcům obtížných zplodin ze spalování radní v Budyni nad Ohří.

"Pokud město zakázalo spalovat materiály, které nejsou určeny jako topné médium pro výrobu tepla, nejedná se o omezení fyzických a právnických osob nad míru stanovenou zákonem," píše se rovněž v nálezu Ústavního soudu.

Právníci upozorňují, že v podobných případech mají obce dokonce povinnost zakročit.

Zákon o ochraně ovzduší totiž přímo zakazuje spalování látek ve zdrojích znečišťování ovzduší, které nejsou palivy určenými výrobci jejich zařízení. Obecní úřady pak mají povinnost dodržování zákona kontrolovat a jeho porušování postihovat.

Jak ovšem mají porušení zákona dokázat, to už jasné není. A v tom je i podstata problému. "Bránit svá práva je možné také soukromoprávní cestou, v daném případě podáním civilní, takzvané "sousedské" žaloby proti původci zdroje zápachu," radí právnička Ekologického právního servisu Jana Kravčíková.

Původcem obtížného kouře však může být i nekvalitní kotel. Ten může zatěžovat ovzduší emisemi i v případě, že v něm majitel topí předpisovým palivem. Takový původce zápachu a dýmu je pak nepostižitelný.

To se však změní, pokud projde návrh ministerstva životního prostředí, které chce na nekvalitní kotle do roku 2015 uvalit ekologickou daň.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič nestihl dobrzdit, auta se rozletěla jako kuželky

Dopravní nehoda na hlavním tahu z Brna

Děsivě vypadající dopravní nehoda se odehrála ve čtvrtek večer ve Vídeňské ulici ve směru z centra Brna. Jedno z aut...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Najdete na iDNES.cz