Když vás dusí sousedův komín, je třeba podat „sousedskou“ žalobu

  7:00aktualizováno  7:00
V mrazivém inverzním počasí stačí jeden nezodpovědný majitel kotle k tomu, aby doslova otrávil vzduch v celé vesnici. Aby ušetřili, spalují totiž lidé v kotlích na tuhá paliva levné nekvalitní uhlí, nebo třeba plastové lahve naplněné vyjetým olejem.
Největší problém znečištění ovzduší na vesnicích je dokázat, že se někdo dopustil nedovoleného spalování odpadů nebo obtěžování sousedů kouřem. Ilustrační foto

Největší problém znečištění ovzduší na vesnicích je dokázat, že se někdo dopustil nedovoleného spalování odpadů nebo obtěžování sousedů kouřem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sousedy pak obtěžuje dusivý dým a zápach i přesto, že sami investovali například do vytápění plynem, nebo používají alespoň kvalitní palivo.

Sami však mnoho nezmohou a obvykle jim příliš nepomůže ani obecní úřad. "Občas se tady nějaký dým a smrad objeví," říká starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

"Jedna sousedka nám tady několikrát zatopila tak, že jsem tam na ně musel vletět. A pak to přestalo. Jinak než domluvou to ostatně ani řešit nejde," dodává starosta podhorské obce na Hodonínsku.

"Ale celkově se to daří udržet v únosných mezích, protože většina lidí topí plynem nebo dřevem," dodává Pšurný.

Pokud by však původce obtížných kouřových zplodin na pokus o domluvu nereagoval, samosprávy obcí v podstatě nemají jiné účinné řešení k dispozici.

"Majitel kotle vás dovnitř pustit nemusí," vysvětluje kuřimský zastupitel Drago Sukalovský. "To je sice podle mne v pořádku. Ale pak zbývá jako případný důkaz jen to, co mu jde z komína. A i když příslušný zákon hovoří o obtěžování zápachem, není ve skutečnosti možné ten zápach nějak definovat nebo analyzovat," dodává Sukalovský.

Dokázat to je těžké

To, že je podobných případech obtížné domoci se nápravy, potvrzuje i Jana Kravčíková, právnička občanského sdružení Ekologický právní servis, na které se lidé v podobných případech často obracejí s žádostí o pomoc.

"Hlavním problémem v těchto případech je velmi obtížná prokazatelnost, že k nedovolenému spalování odpadů nebo obtěžování sousedů kouřem došlo," konstatuje Jana Kravčíková.

"Celkově není současná právní úprava velmi efektivní a obtěžovaní sousedé se jen zřídkakdy domohou potrestání nezodpovědného souseda," dodává právnička.

Bič na nezodpovědné majitele kotlů však lze podle právníků přece jen alespoň do jisté míry uplést i ze stávajících zákonů.

Právníci z Ekologického právního servisu došli k závěru, který by možná překvapil i některé ze starostů, čelících v podobných případech stížnostem rozzlobených občanů.

Co zjistil Ústavní soud

Opírají se přitom o nález Ústavního soudu z roku 2008, který připouští, že obec může například v obecně závazné vyhlášce zakázat spalování materiálů, které nejsou určeny jako topné médium pro výrobu tepla.

"Do sféry samostatné působnosti obce, regulovatelné obecně závaznými vyhláškami, spadají záležitosti, které jsou převážně místního nebo regionálního dopadu a jejichž úprava je v zájmu obce a jejích občanů. Nepochybně tam patří i ochrana ovzduší v obci," píše se ve zdůvodnění rozhodnutí Ústavního soudu ve sporu o vyhlášku, kterou se pokusili zakročit proti původcům obtížných zplodin ze spalování radní v Budyni nad Ohří.

"Pokud město zakázalo spalovat materiály, které nejsou určeny jako topné médium pro výrobu tepla, nejedná se o omezení fyzických a právnických osob nad míru stanovenou zákonem," píše se rovněž v nálezu Ústavního soudu.

Právníci upozorňují, že v podobných případech mají obce dokonce povinnost zakročit.

Zákon o ochraně ovzduší totiž přímo zakazuje spalování látek ve zdrojích znečišťování ovzduší, které nejsou palivy určenými výrobci jejich zařízení. Obecní úřady pak mají povinnost dodržování zákona kontrolovat a jeho porušování postihovat.

Jak ovšem mají porušení zákona dokázat, to už jasné není. A v tom je i podstata problému. "Bránit svá práva je možné také soukromoprávní cestou, v daném případě podáním civilní, takzvané "sousedské" žaloby proti původci zdroje zápachu," radí právnička Ekologického právního servisu Jana Kravčíková.

Původcem obtížného kouře však může být i nekvalitní kotel. Ten může zatěžovat ovzduší emisemi i v případě, že v něm majitel topí předpisovým palivem. Takový původce zápachu a dýmu je pak nepostižitelný.

To se však změní, pokud projde návrh ministerstva životního prostředí, které chce na nekvalitní kotle do roku 2015 uvalit ekologickou daň.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Brněnská škola učí létat také Araby, teď musí kvůli bezpečnosti pryč

Šéf firmy Flying Academy Leoš Vybíral se opírá o jeden z letounů Cessna, které...

Patnáct let působí v Brně letecká škola Flying Academy, která cvičí piloty i na boeingy a airbusy. Teď by měla na...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

VIDEO: Ujíždějícího řidiče zastavily v Brně až výstřely do pneumatik

Policisté zastavili ujíždějící auto výstřely

Přibližně třicet kilometrů naháněli jihomoravští policisté řidiče, který jim ujížděl po dálnici D2. Honička skončila až...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz