Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oblíbená keltská osada roky chátrá, změní se na odpočinkovou zónu

  7:18aktualizováno  7:18
Šest let už na kraji Letovic na Blanensku chátrá někdejší turistické lákadlo - keltská osada Isarno. Příští rok se pravděpodobně konečně začne s její přeměnou. Vznikne tam odpočinková zóna.

Simona Hrušková, která skanzen Isarno v bývalém lomu před dvanácti lety založila, začala s jeho odstraňováním (květen 2012). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Čtyři roky slibovalo zlepšení sdružení Keltoi, které získalo osadu do nájmu. Turistickou atrakci už ale neoživilo, a tak mu v květnu 2016 město vypovědělo nájem. Od té doby turisty dříve tak vyhledávané místo chátrá.

„Všechno už se muselo zbořit, dnes už tam nic není,“ říká starosta Letovic Vladimír Stejskal (ODS).

Radnice s někdejší keltskou osadou má své plány a v hrubých rysech už je načrtnuta i studie jejího využití. Z bývalého skanzenu by měla být relaxační zóna. Mluví se o ní už od doby, co město vypovědělo sdružení Keltoi nájem. Přesto se v lokalitě dodnes nic nezačalo dít.

„V Letovicích máme totiž na starosti důležitější věci, než je tento areál. Věřím však, že příští rok by se mohlo začít stavět a za dva roky by se mohl začít areál využívat,“ tvrdí letovický starosta.

Navíc možná ve větším, než si dosud vedení Letovic představovalo. Počítalo jen s územím po keltské osadě, nově se mu ale otevřela možnost celou plochu zdvojnásobit.

Obdrželo totiž nabídku firmy Papírny Brno, která ve městě dříve měla svůj provoz, k odkupu dvou pozemků sousedících s areálem bývalého Isarna o výměře přes sedmnáct tisíc metrů čtverečních.

Radnice má na parcely, z většiny zarostlé stromy, předkupní právo. O odkupu už minulý týden jednali letovičtí zastupitelé. Konkrétně ale nerozhodli. „Zatím jsme odkup neschválili, bude se řešit cena,“ řekl jen stručně starosta.

Fotogalerie

Zastupitelé zatím pověřili vedení města dalším vyjednáváním. Možný odkup pozemků se bude určitě ještě řešit do nadcházejících komunálních voleb.

Ve hře je i možnost, že by město předkupního práva nevyužilo a přenechalo pozemky dalšímu zájemci.

Vážný zájem o ně totiž má také podnikatel Petr Novotný z nedaleké Vranové. Podobně jako město by v místě chtěl vybudovat sportovně-kulturní relaxační centrum. „Nic jiného tam z hlediska územního plánu ani nemůže být,“ vysvětlil Novotný.

Isarno? Na posledním místě

Zastupitelům na posledním zasedání představil svůj záměr zatím v hrubých obrysech. Co přesně by v areálu stavěl, chce konkretizovat až v září, kdy se zastupitelé sejdou znovu.

„Do té doby ale své záměry nechci medializovat. Je teď na městě, jak se zachová,“ řekl Novotný. Nebrání se ani možnosti, že by koupil i pozemky po bývalém Isarnu. „Naskytuje se tato možnost,“ doplnil jen stručně.

Opoziční zastupitel Jaroslav Chloupek (za STAN) by byl nejraději, kdyby město parcely přenechalo Petru Novotnému nebo mu je vzápětí přeprodalo.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Osobně si myslím, že by město ty pozemky kupovat nemuselo. Navíc Letovice teď mají tolik priorit, že i samotné Isarno je až tak na desátém místě,“ prohlásil zastupitel.

Postup letovické radnice ale na druhou stranu také kritizuje. Tvrdí, že se za čtyři roky volebního období dodnes nerozhoupala s celým areálem po keltské osadě nějak naložit.

Prioritou by naopak areál měl být podle další opoziční zastupitelky Daniely Ottové (ČSSD). „V současné době na to peníze sice nejsou, město má spoustu dalších investic, ale v místě je mrtvo. V Boskovicích nebo Blansku se něco děje, u nás nic. Jsme jen větší vesnice,“ míní.

Sám starosta o záměrech stále mluví jen obecně jako o relaxační zóně. Podle svých slov zatím nemá ani konkrétní seznam atrakcí či sportovišť, protože o tom stále nerozhodla ani rada, ani zastupitelé. S potenciálním odkupem nevylučuje, že se vše ještě změní. I proto, že je plán zatím jen v hrubých obrysech.

Autor:


Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé v zákulisí zoo krmí nenasytné krky a „vyrábějí“ mořskou vodu

Chovatelka Šárka Neveselá se v brněnské zoo každý den stará třeba o buvoly,...

O chod brněnské zoologické zahrady se stará stovka zaměstnanců. Kromě každodenní přípravy potravy pro rozličné druhy...

Budoucím vojákům nahlédne do hlav brněnský software, ověří i impulzivnost

Čeští vojáci v Litvě

Uchazeče o službu v armádě otestuje brněnský systém. Psychologické diagnostiky možných budoucích vojáků zajistí...

Nevzhledné Mendlovo náměstí v Brně zkrášlil park i s moderní kavárnou

Nově otevřený park na Mendlově náměstí v Brně.

Na rušném Mendlově náměstí v Brně si teď lidé nově mohou v klidu vychutnat kávu nebo posedět v parku. Mezi ulicemi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz