Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oblíbená keltská osada roky chátrá, změní se na odpočinkovou zónu

  7:18aktualizováno  7:18
Šest let už na kraji Letovic na Blanensku chátrá někdejší turistické lákadlo - keltská osada Isarno. Příští rok se pravděpodobně konečně začne s její přeměnou. Vznikne tam odpočinková zóna.

Simona Hrušková, která skanzen Isarno v bývalém lomu před dvanácti lety založila, začala s jeho odstraňováním (květen 2012). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Čtyři roky slibovalo zlepšení sdružení Keltoi, které získalo osadu do nájmu. Turistickou atrakci už ale neoživilo, a tak mu v květnu 2016 město vypovědělo nájem. Od té doby turisty dříve tak vyhledávané místo chátrá.

„Všechno už se muselo zbořit, dnes už tam nic není,“ říká starosta Letovic Vladimír Stejskal (ODS).

Radnice s někdejší keltskou osadou má své plány a v hrubých rysech už je načrtnuta i studie jejího využití. Z bývalého skanzenu by měla být relaxační zóna. Mluví se o ní už od doby, co město vypovědělo sdružení Keltoi nájem. Přesto se v lokalitě dodnes nic nezačalo dít.

„V Letovicích máme totiž na starosti důležitější věci, než je tento areál. Věřím však, že příští rok by se mohlo začít stavět a za dva roky by se mohl začít areál využívat,“ tvrdí letovický starosta.

Navíc možná ve větším, než si dosud vedení Letovic představovalo. Počítalo jen s územím po keltské osadě, nově se mu ale otevřela možnost celou plochu zdvojnásobit.

Obdrželo totiž nabídku firmy Papírny Brno, která ve městě dříve měla svůj provoz, k odkupu dvou pozemků sousedících s areálem bývalého Isarna o výměře přes sedmnáct tisíc metrů čtverečních.

Radnice má na parcely, z většiny zarostlé stromy, předkupní právo. O odkupu už minulý týden jednali letovičtí zastupitelé. Konkrétně ale nerozhodli. „Zatím jsme odkup neschválili, bude se řešit cena,“ řekl jen stručně starosta.

Fotogalerie

Zastupitelé zatím pověřili vedení města dalším vyjednáváním. Možný odkup pozemků se bude určitě ještě řešit do nadcházejících komunálních voleb.

Ve hře je i možnost, že by město předkupního práva nevyužilo a přenechalo pozemky dalšímu zájemci.

Vážný zájem o ně totiž má také podnikatel Petr Novotný z nedaleké Vranové. Podobně jako město by v místě chtěl vybudovat sportovně-kulturní relaxační centrum. „Nic jiného tam z hlediska územního plánu ani nemůže být,“ vysvětlil Novotný.

Isarno? Na posledním místě

Zastupitelům na posledním zasedání představil svůj záměr zatím v hrubých obrysech. Co přesně by v areálu stavěl, chce konkretizovat až v září, kdy se zastupitelé sejdou znovu.

„Do té doby ale své záměry nechci medializovat. Je teď na městě, jak se zachová,“ řekl Novotný. Nebrání se ani možnosti, že by koupil i pozemky po bývalém Isarnu. „Naskytuje se tato možnost,“ doplnil jen stručně.

Opoziční zastupitel Jaroslav Chloupek (za STAN) by byl nejraději, kdyby město parcely přenechalo Petru Novotnému nebo mu je vzápětí přeprodalo.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Osobně si myslím, že by město ty pozemky kupovat nemuselo. Navíc Letovice teď mají tolik priorit, že i samotné Isarno je až tak na desátém místě,“ prohlásil zastupitel.

Postup letovické radnice ale na druhou stranu také kritizuje. Tvrdí, že se za čtyři roky volebního období dodnes nerozhoupala s celým areálem po keltské osadě nějak naložit.

Prioritou by naopak areál měl být podle další opoziční zastupitelky Daniely Ottové (ČSSD). „V současné době na to peníze sice nejsou, město má spoustu dalších investic, ale v místě je mrtvo. V Boskovicích nebo Blansku se něco děje, u nás nic. Jsme jen větší vesnice,“ míní.

Sám starosta o záměrech stále mluví jen obecně jako o relaxační zóně. Podle svých slov zatím nemá ani konkrétní seznam atrakcí či sportovišť, protože o tom stále nerozhodla ani rada, ani zastupitelé. S potenciálním odkupem nevylučuje, že se vše ještě změní. I proto, že je plán zatím jen v hrubých obrysech.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz