Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemská keramička, kde vznikla i umyvadla pro Tugendhat, slaví 135 let

  11:02aktualizováno  11:02
Umyvadla či záchody pro stovku zemí z celého světa vyrábí už 135 let znojemská továrna na výrobu keramiky. Během svého fungování přežila privatizaci a zeštíhlela. Nedávno však došlo k obratu a firmě se podařilo rozšířit činnost. Většina tradičních znojemských oborů takové štěstí neměla.

Historická fotografie, na níž pracovnice dekorují užitkovou keramiku. Po revoluci skončila výroba typických hrnečků a talířků a zůstala jen sanitární keramika. | foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě

Pracovat ve znojemské keramičce není na první pohled žádný med. Jak dobré umyvadlo nebo jiná sanitární keramika odjede ze znojemské fabriky, mají dělníci stále z 90 procent pouze ve svých rukou. Jen s desetinou práce jim pomáhá automatika.

Fotogalerie

Na neustálý hluk, prach a hlavně vysokou teplotu jsou však zaměstnanci v místním provozu zvyklí. Do kraválu z výroby si pouští ještě rádio a po dlouhých hodinách ve vytopené hale se nepotí o mnoho víc než lidé venku na ulici.

"U znojemského závodu jsme vsadili na výrobu speciálních a složitých kusů. Výrobky, které tam děláme, mají velkou přidanou hodnotu. Jen tak někdo je vyrobit nedokáže," vysvětlil generální ředitel Laufen CZ Ladislav Dvořák.

Keramika je jeden z mála tradičních znojemských oborů, který v relativním zdraví přežil 90. léta a jeho budoucnost se zdá být zatím zajištěná. Letos slaví závod 135 let od svého založení.

Exponáty museli shánět v zahraničí

V roce 1878 ho postavil bývalý příslušník rakousko-uherské armády Rudolf Ditmar. Potřeboval tehdy někde vyrábět keramické stojánky pod petrolejové lampy, se kterými obchodoval. Podnik se později vzpamatoval z válečného vybombardování, přežil privatizaci a dnes se honosí titulem nejstarší keramická fabrika se strojovou výrobou v Evropě.

Znojemskou tradici od minulého týdne připomíná i výstava Není trůn jako trůn ve znojemském Domě umění, která se zaměřuje na historickou sanitární keramiku. Nabízí k prohlédnutí pestrobarevně malované záchody Nautilus nebo kopii umyvadel vyrobených pro rekonstruovanou vilu Tugendhat.

Jihomoravskému muzeu ve Znojmě se podařilo sehnat unikátní exponáty ze zahraničí. "Historické výrobky keramičky se dnes v českých sbírkách muzeí, hradů a zámků nevyskytují. Zapůjčili nám je v rakouském Gmundenu," poznamenala při otevření výstavy ředitelka znojemského muzea Vladimíra Durajková.

300 lidí zvládne to, co kdysi 600

Nadnárodní Laufen koupil znojemskou továrnu v roce 1995. Po revoluci skončila výroba typických hrnečků a talířků a zůstala jen sanitární keramika. Personální obsazení se postupně smrsklo ze dvou tisíc na tři sta zaměstnanců a keramické učební obory zmizely ze znojemských škol. Továrna je propojená se sesterským závodem v jihočeské Bechyni a vyrábí keramiku pod značkou JIKA.

"Po revoluci nejprve došlo ke zvyšování produktivity, protože ta ve státních podnicích předtím nebyla skoro žádná. Dnes děláme se třemi stovkami lidí to, co předtím zvládlo šest nebo sedm set pracovníků," přiblížil Dvořák.

Znojmo přišlo od 90. let o celou řadu tradičních podniků. Legendární konzervárnu Fruta například po revoluci položili její vlastní manažeři. Za svéráznou péči byli dva z nich, Jan Halouzka a Antonín Žiška, i odsouzeni. Dnes je areál Fruty srovnaný se zemí. V jednom jeho rohu stojí supermarket, zbytek plochy čeká na využití.

Hned vedle znojemské keramičky je areál bývalé Galy. V roce 1882 začal růst jako kožedělný závod a dlouhá desetiletí se tam pak vyráběly boty. Původní továrna však zanikla v 90. letech a její následníci se potýkali s existenčními problémy. V části mamutí socialistické stavby teď přebývají japonská strojírenská firma a rakouský výrobce cívek a kabeláže. Bolestivá byla pro Znojmo například i ztráta místního piva Hostan. Jeho majitel výrobu přesunul do Brna.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Najdete na iDNES.cz