Kino se v Oslavanech stále drží. Už skoro devadesát let

  14:20aktualizováno  14:20
Vybavení na úrovni mnohých multikin, přitom vstupenky za bezkonkurenčně nízkou cenu. To jsou zbraně v konkurenčním boji, díky nimž kino v Oslavanech na Brněnsku vítězí. Diváky láká i z nedalekých Ivančic, které přitom mají biograf vlastní.
Průměrná návštěvnost je v oslavanském kině dvacet diváků na představení, na jeho provoz přispívá radnice. (Ilustrační snímek)

Průměrná návštěvnost je v oslavanském kině dvacet diváků na představení, na jeho provoz přispívá radnice. (Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

"Městské kino bylo vždycky součástí kulturní nabídky v Oslavanech. Proto se ho snažíme nejen udržet, ale také postupně vylepšovat," říká oslavanský starosta Vít Aldorf (ODS) na adresu kina, které v příštím roce oslaví devadesát let existence.

V posledních třech letech tak město investovalo do modernizace vybavení biografu přibližně tři sta tisíc korun. "Pořídili jsme si například stejný typ plátna, který se používá i v multikinech. Díky novým snímačům nabízíme při filmových představeních mnohem kvalitnější zvuk," popisuje Aldorf některé novinky z poslední doby.

Kino v Oslavanech

Biograf ve městě, které má dnes čtyři a půl tisíce obyvatel, začal pravidelně promítat v roce 1922.

Hlediště má celkovou kapacitu 80 sedadel. Kino dnes promítá především
o víkendech a průměrná návštěvnost v sále čin 20 diváků.

Diváci zaplatí za vstup na představení 30 korun.

Oslavanská radnice přispívá na provoz kina 400 tisíc korun.

Mnohá kina spojují svoji budoucnost s digitalizací, kterou považují za nezbytnou k tomu, aby přilákala stále náročnějšího diváka. V Oslavanech se však touto cestou nevydali.

"Zdá se mi, že jde pouze o efekt. My nemusíme hrát premiérové filmy ve stejný den, jako je začnou nabízet multiplexy. S odstupem několika měsíců není a nebude problém je uvádět i u nás," vysvětlil starosta. Dodal, že digitalizaci kina v Oslavanech úplně neodepsali. Raději ale počkají, zda tato technologie nevyjde v budoucnu levněji.

Kino jako škola

Velmi dobrou spolupráci s kinem si pochvaluje ředitel oslavanské základní školy Ivan Kocáb. "Na školní představení chodí naši žáci několikrát během školního roku. Návštěvám kina jsme dali přednost po špatných zkušenostech s různými umělci, kteří objíždějí školy. Kvalita jejich vystoupení je ale pochybná," poznamenal Kocáb.

Jako příklad uvedl nedávné promítání filmu Lidice, který vybrali jako součást výuky dějepisu pro osmáky a deváťáky. "Děti se aspoň naučí chodit do kina a budou se sem vracet i v pozdějším věku," doufá Ivan Kocáb.

Filmové šlágry jako Muži v pokušení nebo Šmoulové se v oslavanském kině promítají za velmi příznivou cenu třicet korun. Proto sem pravidelně míří také lidé z okolních obcí. Výjimkou nejsou ani obyvatelé nedalekých Ivančic, a to navzdory faktu, že i v tomto městě dodnes provozují kino.

K dispozici mají diváci v Oslavanech také bufet. Průměrná obsazenost v hledišti činí 20 návštěvníků. To je přesně čtvrtina kapacity poměrně malého oslavanského kina.

Je proto jasné, že si kino samo na sebe nevydělá. Místní radnice tak například letos přispívá na jeho provoz částkou čtyři sta tisíc korun. Oslavanský starosta chce ale i nadále promítat filmy v pětatřicetimilimetrovém formátu. "Klidně můžeme být oslavanské Ponrepo," představuje svoji vizi Aldorf.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz