Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kino se v Oslavanech stále drží. Už skoro devadesát let

  14:20aktualizováno  14:20
Vybavení na úrovni mnohých multikin, přitom vstupenky za bezkonkurenčně nízkou cenu. To jsou zbraně v konkurenčním boji, díky nimž kino v Oslavanech na Brněnsku vítězí. Diváky láká i z nedalekých Ivančic, které přitom mají biograf vlastní.
Průměrná návštěvnost je v oslavanském kině dvacet diváků na představení, na jeho provoz přispívá radnice. (Ilustrační snímek)

Průměrná návštěvnost je v oslavanském kině dvacet diváků na představení, na jeho provoz přispívá radnice. (Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

"Městské kino bylo vždycky součástí kulturní nabídky v Oslavanech. Proto se ho snažíme nejen udržet, ale také postupně vylepšovat," říká oslavanský starosta Vít Aldorf (ODS) na adresu kina, které v příštím roce oslaví devadesát let existence.

V posledních třech letech tak město investovalo do modernizace vybavení biografu přibližně tři sta tisíc korun. "Pořídili jsme si například stejný typ plátna, který se používá i v multikinech. Díky novým snímačům nabízíme při filmových představeních mnohem kvalitnější zvuk," popisuje Aldorf některé novinky z poslední doby.

Kino v Oslavanech

Biograf ve městě, které má dnes čtyři a půl tisíce obyvatel, začal pravidelně promítat v roce 1922.

Hlediště má celkovou kapacitu 80 sedadel. Kino dnes promítá především
o víkendech a průměrná návštěvnost v sále čin 20 diváků.

Diváci zaplatí za vstup na představení 30 korun.

Oslavanská radnice přispívá na provoz kina 400 tisíc korun.

Mnohá kina spojují svoji budoucnost s digitalizací, kterou považují za nezbytnou k tomu, aby přilákala stále náročnějšího diváka. V Oslavanech se však touto cestou nevydali.

"Zdá se mi, že jde pouze o efekt. My nemusíme hrát premiérové filmy ve stejný den, jako je začnou nabízet multiplexy. S odstupem několika měsíců není a nebude problém je uvádět i u nás," vysvětlil starosta. Dodal, že digitalizaci kina v Oslavanech úplně neodepsali. Raději ale počkají, zda tato technologie nevyjde v budoucnu levněji.

Kino jako škola

Velmi dobrou spolupráci s kinem si pochvaluje ředitel oslavanské základní školy Ivan Kocáb. "Na školní představení chodí naši žáci několikrát během školního roku. Návštěvám kina jsme dali přednost po špatných zkušenostech s různými umělci, kteří objíždějí školy. Kvalita jejich vystoupení je ale pochybná," poznamenal Kocáb.

Jako příklad uvedl nedávné promítání filmu Lidice, který vybrali jako součást výuky dějepisu pro osmáky a deváťáky. "Děti se aspoň naučí chodit do kina a budou se sem vracet i v pozdějším věku," doufá Ivan Kocáb.

Filmové šlágry jako Muži v pokušení nebo Šmoulové se v oslavanském kině promítají za velmi příznivou cenu třicet korun. Proto sem pravidelně míří také lidé z okolních obcí. Výjimkou nejsou ani obyvatelé nedalekých Ivančic, a to navzdory faktu, že i v tomto městě dodnes provozují kino.

K dispozici mají diváci v Oslavanech také bufet. Průměrná obsazenost v hledišti činí 20 návštěvníků. To je přesně čtvrtina kapacity poměrně malého oslavanského kina.

Je proto jasné, že si kino samo na sebe nevydělá. Místní radnice tak například letos přispívá na jeho provoz částkou čtyři sta tisíc korun. Oslavanský starosta chce ale i nadále promítat filmy v pětatřicetimilimetrovém formátu. "Klidně můžeme být oslavanské Ponrepo," představuje svoji vizi Aldorf.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz